Nakon otkrivanja afere sa diplomama Internacionalnog univerziteta u Goraždu oko 200 studenata iz Italije našlo se u problemu jer nemaju mogućnost da nastave školovanje. Obraćali su se Ministarstvu za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport Bosansko-podrinjskog kantona kako bi im pomogli u rješavanju njihovog statusa. Odgovore nikada nisu dobili.
Internacionalni univerzitet u GoražduU Italiji varali studente, u BiH prodavali diplome!?
Iz Ministarstva za Žurnal kažu da oni nisu ni dužni obavještavati studente iz Italije o bilo čemu jer o njima „nemaju podatke“, a njihove dopise i e-mailove dalje su proslijedili Kantonalnom tužilaštvu BPK Goražde na dalje postupanje, kao i organima na državnom nivou. Što se tiče statusa studenata, te obezbjeđenja nastavka studija na nekom drugom fakultetu u BiH, kao i ostalih prava i obaveza i studenata, kažu da je to u nadležnosti visokoškolske ustanove u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju.
Ministarstvo nema ni podatke o broju upisanih studenata iz Italije u matične knjige. Njihovo obrazloženje za to je da su „po njihovim saznanjima matične knjige izuzete sa visokoškolske ustanove i nalaze se na ispitivanjima pred istražnim organima na državnom nivou“.
Žurnal je ranije objavio da u matičnim knjigama postoje samo 24 imena državljana Republike Italije. Ove knjige je izuzela SIPA i one se trenutno nalaze kod njih na provjerama.
Imena ostalih studenata u matičnim knjigama, koje su jedine meritum za utvrđivanja broja studenata na univerzitetu, nisu pronađena.
Podsjetimo, Italijanski student Luca A. upisao je Internacionalni univerzitet u Goraždu u akademskoj 2020./2021. godini. Izdata mu je i potvrda o upisu, na kojoj je pečat IUG-a, a potpisuje je Kaja Imširović.
Ona je jedna od osumnjičenih u predmetu Tužilaštva BiH koji se odnosi na lažiranje diploma sa ovog Univerziteta. Istim predmetom su obuhvaćeni i bivši čelnici IUG-a Edina i Elma Brutus, Hajriz Bećirović, bivši ministar obrazovanja u BPK Damir Žuga i Salvatore Guiseppe Maria Messina, koji je trenutno nedostupan bh. pravosuđu.
U odnosu na Messinu istraga se vodi i u Italiji.
Žurnal je ranije pisao i o slučaju još jedne studentice iz Italije koja je studije počela na Odsjeku za evropske studije Jean Monnet, a koji je djelovao kao ispostava IUG-a.
Majka ove studentice ranije je za Žurnal kazala da je u Italiji održano i saslušanje u Parlamentu i da je traženo da se ovim prevarenim studentima omogući da nastave školovanje na drugim univerzitetima ili da polažu ispite. Međutim, italijanska vlada nije pronašla rješenje.
Jedina šansa za ove studente iz Italije jeste nastavak školovanja u BiH, ali do sada po tom pitanju nisu napravljeni nikakvi koraci.
(zurnal.info)