Umjesto intervjua: Ljubo Bešlić, gradonačelnik Mostara:Uprava Grada Mostara nema šta reći građanima

Pošta sa okupirane strane

Uprava Grada Mostara nema šta reći građanima

Može li gradonačelnik bilo kojeg grada sebi priuštiti luksuz ignorisanja javnosti, te koliko je od svojih obećanja ispunio prvi čovjek Mostara za Žurnal komentariše Mladen Ivanković Lijanović, predsjednik Narodne stranke Radom za boljitak i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine

Uprava Grada Mostara nema šta reći građanima

Rekao sam ranije da ne želim više biti gradonačelnik. Ne da mi nije čast taj častan posao obavljati, već moram istaći da je to više nego naporan posao koji iziskuje dosta vremena i truda, te mislim da je došlo vrijeme da se malo više posvetim obitelji. Ja sam toliko okupiran poslom i radim od jutra do sutra, tako da vrlo malo vremena imam za obitelj. Mislim da nitko ne zaslužuje da se otuđi od obitelji samo zbog posla – rekao je u intervjuu za Dnevni list u aprilu ove godine gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić. Za vrijeme njegovog mandata kao najkrupniji problemi u raspodjeli budžeta detektovano je finansiranje paralelnih institucija – četiri komunalna preduzeća, paralelne kulturne institucije, podijeljene škole, dva univerziteta..., troškove glomazne administracije, nedostatak novca za socijalne i kulturne potrebe... U tekstualnom dijelu budžeta koji je bio dostupan građanima nije bilo podataka o broju zaposlenih, bruto i neto izdacima za plate, kome se i za šta isplaćuju posebne naknade za učešće u upravnim i nadzornim odborima i komisijama. Više od 12 i po miliona KM izdvojeno je za plate administracije.

U istraživanjima zadovoljstva kvalitetom života građani su kao stavke kojima su najnezadovoljniji istakli putnu infrastrukturu, socijalnu zaštitu, te unapređenje komunalnih usluga. Sa gradonačelnikom Bešlićem željeli smo razgovarati o tome kako se mogu poboljšati uslovi u ovim oblastima, da li su u planu nova izdvajanja. U intervjuu je gradonačelnik Bešlić mogao odgovoriti na pitanja o eventualnim strategijama za zapošljavanje mladih, poboljšanju socijalne zaštite, smanjenju siromaštva... Iako je iz Ureda za odnose s javnošću tokom 20 dana čekanja od novinara Žurnala traženo da čak tri puta šalju ista pitanja za intervju, na samom kraju godine, gradonačelnik Bešlić poručuje da na pitanja – ipak neće odgovoriti.

Komentar opozicije

Može li gradonačelnik bilo kojeg grada sebi priuštiti luksuz ignorisanja javnosti, te koliko je od svojih obećanja ispunio prvi čovjek Mostara za Žurnal komentariše Mladen Ivanković Lijanović, predsjednik Narodne stranke Radom za boljitak i zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine:

- Tokom četiri godine regularnog mandata gospodin Ljubo Bešlić nije ispunio očekivanja građana Grada Mostara koji su mu ukazali povjerenje, posebno kada je u pitanju izmjena Statuta Grada Mostara, zbog čega su građani ostali uskraćeni za jedan demokratski proces i na osnovno pravo, pravo izbora. S toga, nažalost, ne mogu potvrditi napredak i po pitanju obnove infrastrukture, socijalnog angažmana ili uopćeno osiguranog boljeg života građana Mostara. Gospodin Bešlić ne poštuje legitimitet Grada Mostara s obzirom da uprkos činjenici da mu je već odavno istekao mandat gradonačelnika, on i dalje produžava isti i nastavlja raditi posao za koji praktično treba da podnese ostavku.

Zbog toga, smatra Ivanković-Lijanović, i ne čudi izbjegavanje da govori o provedenim obećanjima ili onome što planira učiniti. Bešlić, smatra Lijanović, jednostavno nema šta iznijeti u javnost:

- Takav odnos je svakako opravdan, s obzirom na činjenicu da se u proteklom periodu vodila loša politika koja nije rezultirala ničim dobrim za građane i očito je da gradonačelnik Mostara i svi drugi načelnici koji izbjegavaju izjašnjavanje o svojim potezima, prijašnjim i budućim, javnosti ustvari nemaju šta pravovaljano iznijeti jer nisu ispunili svoju osnovnu zadaću prema građanima koji su im ukazali povjerenje.

Ivanković-Lijanović navodi kako Narodna stranka Radom Za boljitak redovno učestvuje na sastancima sa predstavnicima OHR-a, koji su se također uključili u proces iznalaženja izlaza iz “tamnog tunela u kojem se nalaze građani Mostara”:

- Smatram da je osnovni ključ rješenja za Mostar promjena vođenja dosadašnje loše i nacionalne politike i nadam se da će se što prije iznaći pravovaljano rješenje za situaciju u kojoj se nalaze građani Mostara.

Nevladin sektor smatra kako trenutni statut daje prevelike i isključive ovlasti gradonačelniku tako da je blokadom izbora gradonačelnika prije nekoliko godina grad bio 14 mjeseci bez uprave, samim tim ni pitanje budžeta i njegove dodjele korisnicima nije bilo moguće riješiti, pa su time pogođeni mnogi budžetski korisnici koji su izašli na ulice i pokrenuli višednevne proteste i blokade prometnica.

(zurnal.info)