Vlada Republike Srpske je 30. maja za još mjesec dana produžila primjenu Opšteg kolektivnog ugovora (OKU) u Republici Srpskoj, koji je, prema novom Zakonu o radu trebalo da bude stavljen ad acta još 20. aprila ove godine.
“Imajući u vidu da u periodu produženja primjene Opšteg kolektivnog ugovora nije došlo do zaključivanja novog opšteg kolektivnog ugovora, bilo je potrebno donijeti odluku o produženju njegove primjene za još 30 dana, kako bi se u tom periodu zaključio novi”, navedeno je iz Vlade RS.
Vlada je, odlukom da produži opšti kolektivni ugovor i sve granske kolektivne ugovore, prekršila novi Zakon o radu (ZOR), koji je po hitnom postupku usvojen u parlamentu RS upravo na prijedlog entitetske Vlade.
Sada bi Vlada nezakonitim djelovanjem, što produženje primjene opšteg kolektivnog ugovora jeste, da održava socijalni mir, ne želeći da ulazi u novi klinč sa Savezom sindikata RS, čiji su članovi listom na budžetu RS.
KRŠENJE VLASTITOG ZAKONA
Prethodno je Vlada predložila novi Zakon o radu, jer je to bio jedan od osnovnih uslova da MMF obnovi pregovore sa BiH o nastavku kreditnog aranžamana, ali i jedan od ključnih reformskih poteza kako država nastavila svoj evropski put.
Ne nalazeći izlaz iz tog vrzinog kola, jer Savez sindikata ne priznaje novi Zakon o radu, a Udruženje poslodavaca RS želi njegovu striktnu primjenu, Vlada se našla u situaciji u kojoj je postupila na najgori mogući način – prekršila je zakon koji je sama predložila, koji je usvojen u parlamentu i koji je, nakon što ga je potpisao predsjednik RS, objavljen u Službenom glasniku, stupio na snagu.
Novi Zakon o radu Republike Srpske stupio je na snagu 20. januara ove godine. Prema ZOR-u odredbe OKU primjenjivaće se do zaključivanja kolektivnih ugovora u skladu sa novim Zakonom o radu, a najduže tri mjeseca od dana stupanja na snagu novog zakona, tačnije 20. aprila 2016. godine. Novi kolektivni ugovor nije zaključen, a validnost postojećeg kolektivnog ugovora je ništavna.
Kako ne postoji saglasnost o novom kolektivnom ugovoru, koji treba da zaključe Vlada, reprezentativno udruženje poslodavaca i reprezentativni sindikat, Vlada je jednostavno produžila primjenu postojećeg OKU. Još tragičnije od toga je što u Vladi u tom nezakonitiom i neustavnom postupku ne vide ništa sporno.
Ministar rada Milenko Savanović tvrdi da u svemu tome Vlada nije učinila ništa nezakonito, a svu odgovornost prebacuje na Savez sindikata i Uniju poslodavaca koji ne mogu ni o čemu da se dogovore.
Ako neko neće da prihvata razgovore, dogovore, onda prostor ne može biti prazan, ne može biti vakuum. Dakle, opet će se odlučivati na sjednicama Vlade, što mi najmanje želimo. Mi želimo da sjednu, da se dogovorimo, jer mnogo je ozbiljna stvar da bi neko bio ukopan u svoje rovove i da nema spremnosti na kompromis, na dogovore, kazao je Savanović za banjalučku ATV.
Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske vladinu odluku o produženju primjene OKU smatra nezakonitom.
Navedene odluke su, prvenstveno, u suprotnosti sa članom 269. stav 2. Zakona o radu, kojim je propisano da su svi kolektivni ugovori koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu Zakona o radu („Službeni glasnik RS“, broj 01/16) prestali sa važenjem tri mjeseca od dana stupanja na snagu ovog zakona.
S obzirom na navedeno, poslodavci koji posluju na teritoriji Republike Srpske nemaju obavezu primjenjivati ove odluke Vlade Republike Srpske. Poslodavci su obavezni da provode odredbe Zakona o radu. Ukoliko ispunjavaju uslove propisane članom 3. Zakona o radu, poslodavci mogu primjenjivati i odredbe pravilnika o radu, navedeno je u saopštenju Unije poslodavaca RS.
Mi ne podržavamo produženje primjene OKU, smatramo to nezakonitim. Mi smo prećutali to što je primjena OKU ranije produžena za mjesec dana, prećutali smo to, hajde da pomognemo. Za to vrijeme se uopšte nismo sastali sa predstavnicima Sindikata i Vlade, niko nije ni tražio da razgovaramo, a onda oni donesu odluku da produže primjenu OKU za još mjesec dana. Mi pozivamo poslodavce da naprave pravilnik o radu i tako ćemo to završiti. Oko toga više razgovora neće biti, rekao je za Žurnal predsjednik Unije poslodavaca RS Dragutin Škrebić.
MUKE & BOGAĆENJE POSLODAVACA
Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske najavila je da će, u zavisnosti od daljeg razvoja situacije u kolektivnom pregovaranju, pokrenuti proceduru ocjene zakonitosti i ustavnosti odluka Vlade Republike Srpske pred Ustavnim sudom Republike Srpske. Na taj način se žele zaštiti interesi poslodavaca, odnosno omogućiti da se nadoknadi šteta poslodavcima koji su bili primorani da primenjuju nezakonite odluke.
Unija poslodavaca RS je upozorila da vladina nezakonita odluka o produžetku primjene OKU može imati dalekosežne posljedice po pregovore radi zaključivanja kolektivnih ugovora, ali i na pravnu sigurnost subjekata koji posluju u Republici Srpskoj.
Posebno je zabrinjavajuća činjenica da Vlada Republike Srpske pribjegava ad hoc rješenjima, a da prethodno socijalni partneri nisu ni započeli pregovore o Opštem kolektivnom ugovoru, ističu iz Unije udruženja poslodavaca RS.
Navodeći da Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske zastupa dominantno interese privrednih subjekata i da je jedan od bazičnih iteresa članica te asocijacije zadovoljan i produktivan radnik, ističe se da Unija udruženja poslodavaca želi da pregovara sa sa sindikatima koji su prepoznati kao privredni sindikati.
Zato su iz Unije poručili Vladi RS da nisu spremni da učestvuju u tripartitnim pregovorima sve dok se ne završi odvojeno kolektivno pregovaranje na nivou javnog i privrednog sektora.
Dragutin Škrebić smatra da pojedini ministri i pomoćnici ministara odlukom o produžetku primjene nevažećeg OKU štite svoje lične interese, jer se striktnom primjenom novog Zakona o radu moraju odreći određenih privilegija i naknada po osnovu minulog rada.
Realni sektor od svega toga nema ništa. Savez sindikata RS nikada nije želio iskreno da razgovara. Zato ćemo mi ići u pregovore sa sindikatima iz privrede i sa njima pokušati da sklopimo granske kolektivne ugovore, kazao je Škrebić.
Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić kaže da je Vlada nametnula novi ZOR i da takav zakon ne može primjeniti Opšti kolektivni ugovor koji definiše zaradu radnika, koju im niko ne poklanja, već su je pošteno zaradili.
Sada se vidi da je Savez sindikata bio u pravu kada je govorio da je novi ZOR pogrešno napisan, da se na njega ne može djelovati i da se na osnovu njega ne može pregovarati. Dajem sebi slobodu da kažem da je to pogrešan zakon, kazala je Mišićeva za Žurnal.
Ona podsjeća da Ustav RS jasno kaže da se zarade radnika u RS definišu zakonom o radu i OKU.
Tamo gdje je RS poslodavac ona je plate uradila Zakonom o platama, a ostala davanja radnicima odredila je OKU. Pravilnik o radu koji pokušavaju da nametnu poslodavci je neustavna kategorija, ocijenila je Mišićeva.
Za Savez sindikata RS novi ZOR je nevažeći, jer su dan nakon što je taj zakon stupio na snagu Ustavnom sudu RS podnijeli zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona.
Mišićeva je dodala da je Savez sindikata RS uputio dopis Medjunarodnoj organizaciji rada o grubom kršenju Medjunarodne konvencije rada usvajanjem novog ZOR-a.
Predsjednica Saveza sindikata je poručila da će sindikat poštovati svaku odluku o ZOR-u koju donese Ustavni sud RS, navodeći da je Savez sindikata uvijek spreman da pregovara o opštem kolektivnom ugovoru i granskim kolektivnim ugovorima.
“To je čisti sindikalni posao”, navela je MIšićeva.
Ona je istakla da je najvažnije da i novim ZOR-om nijedno pravo radnika ne bude poništeno, osporeno i uskraćeno.
Nama je jako važno da pregovoramo, jer moramo biti realni da je sramotno da u privrednom sektoru radnik radi deset sati dnevno za 370 do 400 maraka, a da se, pritom, onaj ko je vlasnik kapitala bogati i širi svoj biznis. Sve to je u redu, ali u tom njegovom bogatstvu ima i dio radničke muke i o tome moramo pregovarati. Radnička prava u RS nisu loše normirana, ali je upitna primjena tih radničkih prava, zaključila je Mišićeva.
Na kraju smo opet na početku priče. Savez sindikata RS ne priznaje novi ZOR, Unija poslodavaca traži striktnu primjenu novog ZOR-a, a Vlada RS krši zakon koji je sama predložila.
Najveći gubitnici u cijeloj priči su radnici, koji su uglavnom moneta za potkusurivanje vlasti, sindikalnih organizacija i poslodavaca.
(zurnal.info)