Iako je istakao da na tome ne treba raditi brzo i neozbiljno, izrazio je uvjerenje da će se zakonski uvjeti za provođenje referenduma osigurati u prvoj polovini ove godine.
Ponovio je i da je referendum ozbiljna stvar, da se o toj temi prije tri godine nije smjelo pričati u RS-u, a da je sadašnja vlast odlučila da donese novi zakon o referendumu.
"Odlučili smo da legaliziramo pravo na samu priču o referendumu, a druga faza je da se on institucionalizira kroz dogradnju sadašnjeg zakona i zatim provede na nekom od pitanja koje u određenom trenutku bude važno", rekao je Dodik, podsjetivši da je sada aktuelna priča oko nametnutih odluka visokog predstavnika u BiH.
Entitetski premijer je odbacio kao zlonamjrenu i netačnu izjavu lidera PDP-a Mladena Ivanića da dok je SNSD na vlasti u RS-u neće biti referenduma, a kritikovao je i još neke druge poteze PDP-a, među kojima i to što su poslanici te stranke nedavno, kako kaže, neozbiljno predložili skupštinski zaključak po kojem bi vlast RS-a trebalo da u određenom roku raspiše referendum o njenoj samostalnosti.
"Ako se PDP ne šali s tim, neka onda oni predlože donošenje odluke o statusu RS-a", dodao je Dodik, koji je zamjerio Ivaniću i zbog toga kojem je sarajevskom listu dao intervju na tu temu.
(FENA)
Novac za rezidenciju u mondenom središtu Švicarske isplaćen je dotadašnjoj vlasnici, nekada bogatoj nasljednici lanca Quelle Madeleine Schickeldanz.
To je i razlog zašto je o tajanstvenoj Slovenki pisao njemački tabloid budući da je ista vlasnica svoju drugu vilu u St. Moritzu mjesec dana ranije za samo 10 milijuna eura prodala njemačkom bankaru Phillipu Mallincroftu.
Slovenski mediji ovih dana špekuliraju o tome čijim je "tajkunskim" kapitalom stvorenim u Sloveniji vila zapravo kupljena. Ljubljanski dnevni list "Dnevnik" tvrdi u utorak da je tajanstvena Mirka Horvat majka slovenskog tajkuna Darka Horvata.
Horvat se stalno pojavljuje na listama najbogatijih Slovenaca iako već godinama živi u inozemstvu.
Rođen u Mariboru, on je svoje bogatstvo kao vrlo mlad čovjek počeo stvarati prije petnaestak godina, osnivajući tvrtke koje su upravljale kapitalom malih dioničara, odnosno građana koji su njegovim fondovima povjerili tzv. vlasničke certifikate koji su dijeljeni u procesu privatizacije nekadašnje društvene imovine.
Zbog poreznih ograničenja i želje da proširi poslovanje u međuvremenu je svoje tvrtke registrirao u Nizozemskoj, Velikoj Britaniji i u "poreznim oazama" iako i u Sloveniji još uvijek aktivno djeluju neke od njegovih firmi.
Horvat sada živi u Londonu, a prema pisanju slovenskih medija vjerojatno želi prijaviti boravak u Švicarskoj, kako bi izbjegao promjene poreznog zakonodavstva u Velikoj Britaniji. Tamo će se od 1. travnja uvesti 50-postotno oporezivanje svih prihoda iz dohotka koji prelaze 150.000 funti godišnje.
U Švicarskoj su, navodi "Dnevnik", najviši porezi na dohodak 11,5 posto, a oni koji u Švicarskoj steknu status stalno prijavljenog rezidenta mogu se s vlastima dogovoriti i o plaćanju paušalne glavarine, makar stvarno žive i posluju negdje drugdje.
(FENA)
- S obzirom da je Turska miljama udaljena od potrebnih političkih i gospodarskih uvjeta za primitak u EU trebalo bi joj uskratiti izglede za primitak u Uniju", navodi se u dokumentu koji bi trebao biti prihvaćen na skorašnjem stranačkom kongresu CSU-a i kojim raspolaže FAZ.
CSU se istodobno zalaže za zaustavljanje procesa proširenja EU "do daljnjega" s izuzetkom Hrvatske. Za zemlje regije zapadnog Balkana CSU odobrava "europsku perspektivu" ali se protivi davanju bilo kakvih obećanja vezanih uz datum pristupa i jamstva za pristup. CSU se isto tako zalaže i za nove forme vezivanja uz EU koje bi bile "ispod razine" punopravnog članstva.
Preuranjeni pristupi nekih članica EU su doveli do ruba izdržljivosti, stoji u nacrtu CSU-a. Bavarski demokršćani se ovim vanjskopolitičkim istupom protive koalicijskom programu demokršćansko - liberalne vlade Angele Merkel u kojem ove jeseni, na zahtjev liberala, nije uvrštena klauzula o odbijanju proširenja EU na Tursku.
CSU se umjesto punopravnog članstva zalaže za "privilegirano partnerstvo" između Turske i EU što podržava i veća stranka njemačkog demokršćanskog bloka Kršćansko demokratska unija (CDU) kancelarke Angele Merkel.
(FENA)
Najveće interesovanje za Džeku iskazao je Milan, koji je u svoje redove htio da ga dovede i tokom ljetnjeg prijelaznog roka.
Ipak, pretpostavlja se da je glavni razlog Džekinig ostanka u klubu visoko obeštećenje koje traži aktuelni šampion Njemačke, od 40 miliona eura, koliko Milan nije spreman da izdvoji sada.
(FENA)

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za oktobar 2009. u odnosu na isti mjesec prošle godine nominalno je viša za 1,1 posto.
Prosječna mjesečna bruto plaća za oktobar iznosila je 1.201 KM, što pokazuje nominalni rast za 1,6 posto u odnosu na decembar 2008.
Prosječna mjesečna bruto plaća za oktobar ove u odnosu na isti mjesec prošle godine nominalno je viša za četiri posto.
(FENA)
On nije želio posebno da govori o kritikama opozicije u RS-u da se referendum ponovo koristi u predizborne svrhe.
“Sve što smo rekli stoji i nemamo namjeru da odgovaramo opoziciji na njihove stavove. Mi smo oni koji određujemo kada će nešto biti i to ćemo raditi dok smo u vlasti”, naveo je entitetski premijer.
Do referenduma u RS-u, kazao je, doći će s ili bez opozicije i da je neophodno promijeniti postojeći Zakon o referendumu kako bi u pravo vrijeme bio i raspisan.
Vrijeme za to, kaže, bira vlast i ona smatra da je taj termin upravo sada kako bi RS legalizirala svoje pravo na lično izjašnjavanje.
Dodik nije želio da govori koliko će koštati RS raspisivanje i provođenje referenduma, dodajući također da ne očekuje sankcije zbog tog čina i pored činjenice da je visoki predstavnik u BiH kazao da je to antidejtonski čin.
Upitao je Valentina Inzka i da li će biti antidejtonski čin i to ukoliko u referendumu bude postavljeno pitanje i poštuje li se Dejtonski sporazum.
(FENA)

Naime, ni ove godine u vrtićima u okviru JU "Djeca Sarajeva" nisu organizirane priredbe s Djeda Mrazom, navodno zbog straha od širenja nove gripe H1N1.-Nismo bili u mogućnosti da idemo tamo gdje bi djeca trebala da uživaju u Djeda Mrazu i onda smo se odlučili da se okupimo na ovom prostoru. Ali to ne smeta mojoj unučadi i ovoj drugoj djeci - izjavio je novinarima gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen, koji je na priredbu došao sa troje svojih unučadi.
Plakati s pozivima na ovaj događaj koje su organizatori bili nalijepili na vrtićima JU "Djeca Sarajeva" bili su skinuti, ali Behmen kaže: “Mi smo ih ponovo nalijepili".
-To je jedan izraz necivilizacijskog čina i mislim da svako pokazuje ko je i šta je - rekao je gradonačelnik.
Prije dodjele paketića djeca su se mogla zabaviti u programu u kojem su, između ostalih, nastupili glumci Mladen Jeličić Troka i Mirela Lambić, a iz gradske uprave su najavili novogodišnju dodjelu paketića 31. decembra u Multimedijalnoj sali u Općini Novi Grad.
(Fena/zurnal: foto)
Pokret ističe da političari trebaju da nose krivicu, te da "jedino otvaranjem vrata Evropske unije bh. građanima, jer političare ne pogađa izolacija, doći će do promjena u načinu razmišljanja građana i povratak nade u bolje sutra.
- Shodno tome, rezultiraće se progresom na svim poljima, te na predstojećim izborima posebno, od kojih očekujemo poraz demagodije i nacionalističkih retorika, navodi se u saopćenju.
- Berlinski zid je srušen i molimo Evropsku uniju da pogrešnim pristupom problemu jedne evropske države ne omogućava podizanje istoga na svojoj teritoriji, jer za nas je BiH dio Evrope i civiliziranog svijeta, kaže se na kraju saopćenja Studentskog pokreta Bosne i Hercegovine.
(FENA)
Barrot je čestitao vlastima Srbije što su u veoma kratkom roku uspjele da ispune sve standarde za viznu liberalizaciju, ali i dodao da će morati još mnogo da rade kako bi bili zadovoljeni uslovi za članstvo u EU.
- Velika je sreća što imate na čelu države predsjednika poput Boris Tadića i takvog potpredsjednika vlade poput Božidara Đelića koji će mnogo učiniti na tom putu, ocijenio je Barrot i istakao da Srbija u narednoj deceniji treba da bude stožer demokratije, mira i stabilnosti u regionu.
Potpredsjednik vlade Đelić rekao je da mjeseci koji su prethodili viznoj liberalizaciji pokazuju da je sve moguće onda kada Srbija to želi i kada ima podršku EU.
- Pred nama su velike reforme i dosta iskušenja. Ne kažem da će sve ići lako, ali želim da se sada na kraju ovog našeg putovanja sjetimo da Srbija koja pobjeđuje jeste Srbija koja vjeruje u sebe, ne odustaje na prvoj prepreci i pronalazi nove saveznike, istakao je Đelić.
Izrazio je uvjerenje da će u 2010. Srbija napraviti veliki korak ka statusu kandidata i da će u ovo vrijeme dogodine slaviti takav formalni status ili biti veoma blizu tog cilja.
Đelić je, u znak zahvalnosti za pomoć koju je pružio Srbiji na putu vizne liberalizacije Barrotu poklonio ikonu svetog Nikole, zaštitnika putnika, a ambasador Dušan Bataković je visokom funkcioneru EK poklonio svoju knjigu o Kosovu koja je pisana i štampana na francuskom jeziku, javio je u subotu Tanjug.
Učesnici projekta "Evropa za sve" večeras će se, poslije osmodnevnog putovanja po EU, tokom kojeg su posjetili Bruxelles, Rim, Berlin i Pariz, vratiti u Beograd.
Prvih 50 građana Srbije koji su prije nešto više od jedne sedmice domovinu napustili samo minut po stupanju na snagu vizne liberalizacije s EU-om, posjetu zemljama šengenskog prostora završavaju u glavnom gradu Francuske, gdje su u subotu posjetili muzej Louvre.
(FENA)
On je, u izjavi novinarima u Prijedoru, optužio bošnjačke političare da ne žele dogovor jer je podjela državne imovine jedan od uvjeta da se OHR zatvori.
Najavio je i da će spisak o popisu državne imovine, koji je sačinio tim OHR-a, biti pregledan nakon praznika u drugoj polovini januara.
(FENA)




