Je l uhapšen Čavka?, pita inspektorica MUP-a RS (inicijali D.S.) svog kolegu.
„Pušten je. Nije uhapšen. Koristio ajfon“, objašnjava joj kolega, a ona će potom: „Dobro, samo mi je to bitno“.
A evo zbog čega je inspektorici MUP-a RS bitna sloboda državnog tužitelja Olega Čavke, kojeg u telefonskim razgovorima odmilja zove „Oli“. Sredinom septembra prošle godine inspektorica D.S. obrela se u službenim prostorijama SIPA-e gdje je saslušana u svojstvu svjedoka na okolnosti svog djelovanja u predmetu Džoker, odnosno posredovanja između optuženog Zorana Popovića i tužitelja Čavke.
„Ja sam, zaista,spremna da kažem sve što mi je poznato“, kazala je inspektorica svojim kolegama iz SIPA-e.
I sve što je kazala, drastično se razlikuje se od onoga što je proteklih dana u medijima govorio tužitelj Oleg Čavka, koji se na sve načine pokušao opravdati se za svoje sumnjivo postupanje u predmetu Džoker. Žurnal je u posjedu brojnih dokaza koji duboko inkriminišu državnog tužitelja protiv kojeg je otvorena istraga zbog sumnje da je počinio krivično djelo zloupotreba položaja i ovlasti.
BLAŽA KAZNA ZA POPOVIĆA
„Ja sam kao inspektor postupala u prvom dijelu predmeta u akciji Džoker, kada je slobode bio lišen Zoran Popović i sjećam se da me prijateljica D.V. Par mjeseci nakon toga kontaktirala pitajući me, jer je znala da poznajem Olega Čavku, može li se šta uraditi da Popović dobije blažu kaznu“, ispričala je istražiteljima SIPA-e inspektorica D.S..
I prijateljica D.V.,koja je također, saslušana u SIPA-i potvrdila je da je nakon molbi Zorana Popovića kontaktirala inspektoricu D.S..
„Ona (inspektorica D.S.) je kontaktirala Adisa, Olegovog saradnika, i preko njega dogovorila da Popović ode do tužioca“, ispričala je svjedokinja D.V..
„Hajde, odmah zovi. Dogovoreno sve“, kazala je u telefonskom razgovoru sa Zoranom Popovićem inspektorica D.S. .
Sat poslije, tog 11. aprila 2016. godine, Popović je kontaktirao tužitelja i dogovorili su se da optuženik za organizirani kriminal dođe u prostorije Tužilaštva. Dva dana poslije, optuženika Zorana Popovića poziva prijateljica D.V. i kaže mu da je ona (inspektorica D.S.) javila da je zvao onaj (tužilac Čavka).
„I on je rekao samo mu prenesi da ću ja biti malo nervozan, to je zbog utiska, a ti samo klimaj glavom i javi se kad izađeš“, prenijela je Čavkine riječi prijateljica, a kasnije svjedokinja D.V..
Optuženik Popović je pitao prijateljicu da li da ide sam, te rekao da će „ono platiti“.
Sastanak Čavke i Popovića desio se 15. aprila prošle godine. Istog dana, tužilac Oleg Čavka dostavlja Uredu glavnog tužioca Tužilaštva BiH sporazum o priznanju krivnje sa Zoranom Popovićem, prema kojem je za organizirani višemilionski kriminal, predložena kazna u trajanju od jedne godine zatvora, te novčana kazna od 50 hiljada maraka.
Iako je u optužnici u predmetu Džoker predloženo oduzimanje mašina koje je za neovlaštenu proizvodnju duhanskih proizvoda koristila Popovićeva firma – Čavka ne predlaže oduzimanje te imovine.
„Sjećam se da smo nakon toga pili kafu kod prijateljice D.V. gdje je bio i Zoran Popović koji je prepričavao da se Oleg šalio i rekao mu da može zahvaliti tužiocu Barašinu i meni, jer smo se dobro založili za njega. Tada je prvi put Zoran meni postavio pitanje kako da se zahvali tužiocu Čavki“, izjavila je u SIPA-i svjedokinja D.S., inače inspektorica MUP-a RS, koja je u svom iskazu navela da se „iznenadila visinom kazne koju je predložio Čavka, jer su njegovi saradnici Mona i Adis Šečić ranije govorili da Popović neće dobiti ispod deset godina zatvora“.
Međutim, nakon što se Čavka nagodio sa Popovićem, nastao je problem. Glavni tužilac Goran Salihović nije pristao na nagodbu, te su se Popović i Čavka našli u proceduralnim problemima. Zoran Popović se potom susreće sa Čavkom i 5. maja prošle godine putem telefona izvještava prijatelja.
„Ima određenih problema. Bio sam s njim (Olegom Čavkom) lično. Navodno glavni nad njim je osporio to. I on (Čavka) je rekao da će to završtiti na neki drugi način“.
PRIZNANJE KRIVNJE
Drugi način, koji je osmislio Čavka, bilo je priznanje krivnje. Stoga, Zoran Popović, na ročištu održanom 19. maja, priznaje krivicu i postupak protiv njega se razdvaja. Deset dana kasnije pred Sudom BiH, u odvojenom postupku, tužilac Čavka predlaže da se Popoviću izrekne kazna zatvora u trajanju od jedne godine, te novčana kazna od 50 hiljada maraka. Kazna identična onoj koju je odbio Ured glavog tužitelja.
Na upit Suda BiH – šta će biti biti sa imovinom čije je oduzimanje predviđeno prvobitnom optužnicom – tužilac Čavka je kazao – to ćemo riješiti kasnije. I riješeno je. Imovina, odnosno mašine, koje su korištene za izvršenje krivičnog djela ostale su u vlasništvu optuženog Popovića, koji je potom u više navrata, prema iskazima najmanje troje svjedoka tražio način kako da se oduži Čavki.
„Dva dana nakon priznanja krivnje Popović mi je rekao da ćemo nas dvojica trebati otići do Breze, jer tamo Čavka ima kuću, jer hoće da se Čavki zahvali . Nakon što je sve završeno kako treba, znam da je Popović govorio da treba da se zahvali inspektorici D.S., prijateljici D.V, te Olegu Čavki. Ne znam da li je to uradio“, kazao je jedan od svjedoka u predmetu Čavka.
Prema vlastitom priznanju, Popovićeva prijateljica D.V. za ovo posredovanje dobila je dukat, koji je dala prijateljici na svadbi. Inspektorica D.S. koja je dobila imunitet od krivičnog gonjenja između ostalog je izjavila:
„Nakon presude Popoviću, pila sam s kolegom kafu u piceriji Knez u Istočnom Sarajevu. Tada sam pozvala Adisa Šečića na piće (Čavkinog saradnika), jer se nismo dugo vidjeli. On je došao sa Olegom Čavkom. Bukvalno, pred sami izlazak, Oleg se obratio meni i dva puta mi ponovio kako je Popović dobro prošao, a rekao mi je to na takav način da sam se ja osjetila prozvanom kao da sam ja dužna ili da trebam prenijeti Popoviću da je dužan“.
Sve ove izjave, ali i drugi, brojni dokazi bili su na raspolaganju Visokom sudskom i tužilačkom vijeću. No, oni su odlučili da je Oleg Čavka nevin, te da i ubuduće može obavljati svoj tužilački posao.
(zurnal.info)