Od očekivanja da bi izvoz mogao povući zamrlu domaću ekonomiju, ove godine neće biti ništa. Za prvih deset mjeseci ove godine izvoz iz BiH manji je nego u istom periodu prošle godine, dok istovremeno uvoz raste.
Kako pokazuju zvanični podaci Agencije za statistiku BiH, od početka godine pa do kraja oktobra BiH je na svjetsko tržište izvezla roba i usluga u vrijednosti od 6,6 milijardi maraka, što je za 3,7 posto manje nego u istom periodu prošle godine.
Istovremeno, na uvoz roba i usluga je potrošeno 12,8 milijardi maraka, što je povećanje od 0,5 posto, tako da je na kraju oktobra BiH u spoljnoj trgovini bila u minusu od 6,2 milijarde maraka, što i nije neko iznenađenje. Ukoliko se ovaj trend nastavi do kraja godine, spoljnotrgovinski deficit BiH mogao bi nadmašiti prošlogodišnji, koda smo u trgovini sa svijetom uknjižili minus od 7,3 milijarde maraka.
Glavni kupci naših proizvoda, pored susjedne Hrvatske, su u Evropskoj uniji, ali kako je najveći dio EU suočen sa krizom i naš izvoz je praktično ostao nepromjenjen, uz simboličan rast od 0,2 posto u odnosu na prvih deset mjeseci prošle godine.
Istovremeno je uvoz iz EU porastao za 2,7 posto, čime je praktično samo povećan deficit u trgovini sa EU na 2,1 milijardu maraka.
Čekanje da se ekonomija EU oporavi, što bi za posljedicu moglo povećati i potražnju za našim proizvodima, na šta u svojim prognozama i predviđanjima računaju domaći vladini analitičari, po svemu sudeći će potrajati, pa možemo biti zadovoljni ukoliko ne uslijedi značajniji pad našeg izvoza na ovo tržište.
Statistički, situacija u trgovini sa EU će se drastično promijeniti, i to na našu štetu, nakon zvaničnog ulaska Hrvatske u EU 1. jula naredne godine, jer će time i trgovina sa ovim susjedom ući u ukupan saldo naše trgovine sa EU. Kako sa Hrvatskom kontinuirano imamo trgovinskin deficit, to će dovesti i do rasta našeg deficita u trgovini sa EU kao cjelinom.
U međuvremenu, ostatak svijeta također nabija “gol razliku” u trgovini sa BiH. U trgovini sa SAD, najvećom svjetskom ekonomijom, BiH je u debelom minusu, od 313 miliona maraka tokom prvih deset mjeseci ove godine.
Izvoz u SAD samo 33 miliona maraka
Sama visina ovog deficita i nije toliki problem, koliko činjenica da je to rezultat uvoza u vrijednosti od 335 miliona maraka i našeg ukupnog izvoza na američko tržište od simboličnih 33 miliona maraka. SAD koje i same bilježe enorman trgovinski deficit tako su dodale BiH na kratku listu zemalja sa kojima su u spoljnoj trgovini u plusu.
Još je poraznija situacija sa drugom po veličini svjetskoj ekonomiji, Kinom, koja je trenutni motor globalne ekonomije sa snažnim ekonomskim rastom i rastućom kupovnom moći potrošača.
Za deset mjeseci ove godine uvoz iz Kine u BiH iznosio je 673 miliona maraka dok je izvoz iz BiH na kinesko tržište od 1,3 milijarde stanovnika, iznosio smiješnih 6,8 miliona maraka.
Konačan rezultat je deficit u trgovini sa Kinom od 666 miliona maraka. Stvarni deficit je vjerovatno i veći, jer znatan dio kineskih proizvoda u BiH stiže iz treće i četvrte “ruke” pri čemu stvarno porijeklo kineske robe nije uvijek precizno evidentirano.
Loša vijest je da će se ovaj ogroman deficit u narednim godinama gotovo sigurno značajno povećati, kako iz Kine bude pristizala ugovorena oprema za termo elektranu Stanari kod Doboja, a najvjerovatnije će i oprema za novi blok TE Ugljevik također stići iz Kine, što će ukupan kineski izvoz u BiH povećati za dodatnih nekoliko stotina miliona maraka.
Ništa bolje nismo prošli ni u trgovini sa trećeom svjetskom ekonomijom po veličini, Japanom, gdje je naš izvoz manji od milion maraka a uvoz 66 miliona maraka.
Nije sporno da je EU u dubokoj ekonomskoj krizi pa je i potražnja za uvoznim proizvodima smanjna,, kao i da je domaćim proizvođačima ozbiljan problem nedostatak odgovarajaćih certifikata za pristup ovom tržištu.
Isto tako nije novost i da se naše komšije, Hrvatska i Srbija, služe svim raspoloživim sredstvima kako bi zaštitili svoje tržište od konkurencije iz BiH, ali se čini da je dobrim dijelom problem i do nas.
Kako drugačije objasniti da je naš ukupan izvoz u ovoj godini na tržišta tri najveće svjetske ekonomije, SAD, Kine i Japana, jedva četrdesetak miliona maraka. Ako je EU u ekonomskoj krizi, Kina i SAD nisu, pa očigledno je da sa pričom o našim “velikim izvoznim potencijalima” nešto nije u redu.
Čeka se pomoć Politbiroa KP Kine
Teško je povjerovati da je na djelu globalna zavjera SAD, Kine, Japana, EU i ostatka svijeta protiv izvoznika iz BiH. S obzirom na veličinu ovih ekonomija, čak i kada bi postojeći izvoz iz BiH bio povećan za 100 puta, sa četrdeset miliona na četiri milijarde maraka, Amerikanci, Kinezi i Japanci, teško da bi to i primijetili u svojim spoljnotrgovinskim bilansima.
Još je naivnije očekivati da će domaćim proizvođačima kupci iz SAD ili Kine zakucati na vrata i na koljenima ih moliti da im prodaju svoju robu, ili da će država ili neko drugi umjesto njih naći kupce i ugovoriti poslove.
Politbiro Komunističke partije Kine sigurno neće sazvati vanrednu sjednicu kako bi se utvrdilo zašto je uvoz iz Kine u BiH 100 puta veći od izvoza BiH u Kinu, niti će u Washingtonu ostaviti po strani sve goruće svjetske probleme kako bi se vidjelo zašto je izvoz iz BiH u SAD tek 33 miliona maraka a uvoz iz SAD deset puta veći.
U današnjem globalizovanom svijetu kupac je kralj, a prodavac je taj od kojeg se očekuje da pokuca na vrata kupca i da ga sa kvalitetom, cijenom i rokovima ubijedi u superiornost svog proizvoda u odnosu na konkurenciju.
Sudeći po dosadašnjim rezultatima naših izvoznika na tržištima izvan Evrope, nedostatak proizvoda te njihov kvalitet i cijena su puno veći problem nego što je to nedostatak institucionalne podrške od strane države, administrativne i carinske barijere ili politički razlozi.
(zurnal.info)