Proteklih dana ste mogli pratiti kako se priprema naša muška košarkaška reprezentacija pred početak Evropskog prvenstva u Litvaniji. Znam, niste mogli biti ohrabreni rezultatima koje su postigli u pripremnim utakmicama. Odigrali su devet utakmica, pobjedili samo Makedoniju i Italiju. Od sedam poraza, čak šest ih je bilo uvjerljivih. Istina, protivnici su bili atraktivniji, sve sami favoriti, Srbija, Slovenija, Grčka, Njemačka, Francuska...Zbog toga nećemo procjenjivati naše šanse na ovom turniru. Znate šta mogu Teletović, Đedović, Domercant, Gordić i društvo. Idemo vidjeti ko će sve biti protivnici našoj selekciji u grupi C.
Crna Gora : Debitanti ali favoriti
Debitanti na Evropskom prvenstvu. Iako se to po imenima nikako ne može reći. Rejtingom i kvalitetom, objektivno, Crna Gora je u grupi odmah iza Grčke i Hrvatske. Takve su im i ambicije. Ostvariti dovoljan broj pobjeda koje će garantovati plasman u drugu fazu takmičenja odnosno među dvanaest najboljih. Reprezentaciju koja je u kvalifikacijama ostvarila prvo mjesto u grupi, ostavivši iza sebe Izrael, Italiju, Latviju i Finsku, selektirao je jedan od najvećih trenera sa ovih prostora Dušan Vujošević. Nakon što je popularni Dule preuzeo savjetničku ulogu, palicu je uzeo dugogodišnji trener Budućnosti Dejan Radonjić koji je sa timom iz Podgorice u posljednjih šest sezona osvojio četiri naslova prvaka države.
- Vjerujem da će Crna Gora, bez obzira što debitira, ostvariti dovoljan broj pobjeda i plasirati se među dvanaest najboljih. Od broja pobjeda u prvom krugu zavisit će i naše mogućnosti u nastavku - jasan je Radonjić.
Prvo ime tima je 25-godišnji Nikola Peković. Centar Minnesota Timberwolvesa koji će do okončanja lockouta igrati u beogradskom Partizanu, najbolje je plasirani Crnogorac na NBA draftu ikada. Uz Pekovića, okosnicu tima čini iskusni razigravač Omar Cook, 29-godišnji Njujorčanin koji je prije dvije godine dobio crnogorsko državljanstvo. Jedini problem mogao bi im biti neiskustvo igranja turnirskim sistemom no svaki drugi rezultat osim plasmana Crne Gore među prve tri ekipe u grupi bio bi iznenađenje.
Hrvatska : Favorit Eurobasketa iz sjene
Iako su prema rejtingu druga reprezentacija grupe, ako ćete mene pitati, mislim da Hrvatska ima najbolje ukomponiranu ekipu. Biće im ovo jubilarni deseti nastup na Evropskom prvenstvu. Dva puta su stizali do bronzane medalje. Istina, reprezentacije koje dolaze sa našeg podneblja sklone su oscilacijama pa njihova forma umnogome zavisi od uvodne utakmice. No, nakon dužeg vremena, Hrvatska ima košarkaše koji u svojim klubovima igraju bitne uloge, od Reala i Žalgirisa do Fenerbahčea i Anadolu Efesa. Uz sjajnog mostarca Bojana Bogdanovića, "kralja" Antu Tomića, prošlosezonskog MVP-a regionalne lige Luku Žorića, Hrvatska po prvi put ima i stranca u nacionalnom timu. Dugo su lomili koplja a onda shvatili da im je kvalitet koji posjeduje MVP Eurocupa, Amerikanac Dontaye Draper prijeko potreban. Posebno nakon što je, zbog povrede, sa spiska otpao Roko Leni Ukić. Zanimljivo je, u odnosu na prošlo Evropsko prvenstvo u Poljskoj prije dvije godine, u ovoj ekipi je ostao samo Marko Popović.
- Dobro smo radili na pripremama. Nažalost, idemo u Litvu sa mnogo povrijeđenih igrača. Bez obzira na te probleme naš cilj ostaje isti - plasman u četvrtfinale i osiguranje kvalifikacija za Olimpijske Igre u Londonu - kazao je pred put na Evropsko prvenstvo selektor Hrvatske Josip Joke Vranković. Hrvatska među osam? To ne bi trebao biti problem.
Grčka : Iako oslabljena, uvijek opasna
Da je nama samo igrače koje Grčka neće imati na ovom prvenstvu bili bi vjerovatno u borbi za medalju na ovom prvenstvu. A naši protivnici će, i pored silnih izostanaka najboljih igrača, opet biti kandidati za medalju. U to nema sumnje. Dvostruki evropski prvaci su u Litvaniji bez - pazite sad - Spanoulisa, Schortsanitisa, Diamantidisa, Tsartsarisa, Papaloukasa, Perperoglua i Papadopoulousa! No, bez obzira na sve probleme, selektor Ilias Zouros ima svoje "konje za trku“. Prije svega tu mislim na 22-godišnjeg playa Nicka Calathesa i krilnog centra Panathinaikosa Antonisa Fotsisa. Osim njih, tu su još sjajni centar Ioannis Bourousis i Nikolaos Zisis. Krasi ih homogenost u ekipi. Zanimljivo, tokom priprema su odigrali dvanaest utakmica i upisali deset pobjeda i samo dva poraza. Oba puta poraženi su od Italije, na turniru u Riminiju i na Akropolis kupu.
Makedonija : Naša šansa
To je reprezentacija sa kojom se možemo ravnopravno nositi. Imaju roster sličan našem. Odlučivat će nijanse. Kao i mi, zavisit će od učinka jednog ili dvojice igrača. Sve oči uprte su u 1.83 metra visokog playa Bo McCalebba. Naturalizovani igrač Montepaschi Siene u stanju je nezaustavljivo povesti svoj tim do pobjede. Pridruži li mu se centar Pero Antić, PAOK-ov Todor Gečevski ili 2.15 metara visoki centar Lietuvos Rytas Predrag Samardžinski, Makedonci mogu dobiti svaku ekipu u grupi. No, realan nedostatak ovog tima je „tanka klupa“ te činjenica da većina košarkaša koji igraju za ovu reprezentaciju dolazi iz domaćih timova.
-Sve ćemo temeljiti na jakoj odbrani, to je naš forte. – bio je jasan selektor Makedonije Marin Dokuzovski koji, kao i naš selektor Hadžić, drugi put vodi ovu selekciju.
Finska : Uspjeh već ostvaren
Kvaliteta Finske je za mnoge nepoznanica. No, činjenica da su kao prvoplasirani prošli dodatne kvalifikacije upozorava. Predvodi ih veteran, 31-godišnji Teemu Rannikko. Igrač italijanskog Varesea zadužen je za dalekometne šuteve i to je ono na čemu će se zasnivati igra Finaca. U kvalifikacijama je, uz Rannikka, odličan bio i 23-godišnji playmaker Virtus Bologne Petteri Koponen. S obzirom da su Finci na Evropskom prvenstvu nakon punih 16 godina i sedam propuštenih Eurobasketa, svaka pobjeda u grupi C bila bi veliki uspjeh.
Mnogo kandidata za medalje
Teško da je i na jednom dosadašnjem Eurobasketu bilo više kandidata za osvajanje medalje. Naravno, nije samo osvajanje odličja primarni cilj. Ako već ne može medalja, onda bi se nekako valjalo domoći kvalifikacija za Olimpijske Igre. U London će direktno samo finalisti, četiri ekipe ići će u kvalifikacije. Među favorite je teško ubrojati dvije ili tri selekcije. Možda su Španci, Francuzi i domaćini Litvanci u maloj prednosti nad ostalima. Ali, kako izostaviti Srbiju, Hrvatsku, Grčku, Italiju, Tursku, Njemačku ili Rusiju?! Nikako, naravno.
(zurnal.info)