I pored upozorenja revizije:OČI GLADNE: Milionski cehovi za hranu i piće u domaćim institucijama

Istražujemo

OČI GLADNE: Milionski cehovi za hranu i piće u domaćim institucijama

Svake godina na hranu i piće u institucijama na svim nivoima troše se milioni KM. I pored upozorenja revizora i najava institucija o uštedama praksa se nastavlja

OČI GLADNE: Milionski cehovi za hranu i piće u domaćim institucijama
Novogodišnji prijem za članove diplomatskog kora

Čak 675.000 KM spremno je u budžetu Federacije BiH za osiguranje dvogodišnjih dovoljnih količina sokova, hrane i alkohola za federalne zvaničnike izvršne i zakonodavne vlasti, koji tek treba da zauzmu svoje pozicije i fotelje, pišu Nezavisne novine.

Ovaj novac raspoređen je na alkoholne i bezalkoholne napitke i hranu. Kako je rekao Davorin Korać, direktor Službe za zajedničke poslove, riječ je o “okvirnim količinama” za sedam restorana, a nikada se ne potroši cijeli planirani iznos.

Novac namijenjen ishrani zvaničnika raspoređen je na sljedeći način:

- Svježe voće i povrće (105.000 KM), konzervirano i zamrznuto voće i povrće (65.000), čaj (14.000), kafa espreso i mljevena (140.000), ugostiteljski šećer sa logotipom Službe (29.000), prirodni sokovi (76.000), gazirani sokovi (82.000), mineralna voda (41.000), prirodna voda (82.000), alkoholna pića (41.000).

Okvirni sporazum za budžetsku 2013. i 2014. iznosio je 130.000 KM bez PDV-a, ali je u te dvije godine potrošeno oko 76.000 KM bez PDV-a, rekao je Korać.

Za pet godina potrošeno više od 130 miliona KM

Kako su pokazale analize revizorskih izvještajima u kojima se redovno skreće pažnja na rastrošnost institucija kada je u pitanju nabavka hrane i pića, ali i troškovi reprezentacije i službenih vozila, na telefoniranje zaposlenih u institucijama BiH, hranu i piće, korištenje i održavanje službenih vozila u posljednjih pet godina potrošeno je više od 130 miliona maraka budžetskog novca.

Prema Uredu za reviziju institucija BiH za telefonske račune, vozila i reprezentacije godišnje je izdvajano u prosjeku 26 miliona KM. Najviše novca u proteklim godina odlazilo je za nabavku goriva, motornih ulja, registraciju, popravke i osiguranje vozila.

U 2010. godini potrošeno više od 4,4 miliona KM za račune fiksnih i 2,1 milion KM za račune mobilnih telefona. Godinu dana kasnije za istu namjenu potrošeno je 6,1 milion KM.
Za izdatke sa početka teksta – nabavku hrane i pića na državnom nivou također se trošilo bez rezerve: Iz revizorskih izvještaja o izvršenju budžeta vidljivo je da je za to godišnje trošeno oko 3,5 miliona

I pored ogromnih iznosa koji se izdvajaju za nabavku hrane i pića u institucijama svih nivoa, česte su primjedbe ureda za reviziju na pravdanje računa za reprezentaciju, troškove ishrane po restoranima i zloupotrebu budžetskog novca. Slijedi nekoliko primjera, a o nekima od njih je pisao i Žurnal.

Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) je pronašao da je novac za reprezentaciju, odobren predsjedniku FBiH Živku Budimiru, potpredsjednicima FBiH Mirsadu Kebi i Svetozaru Pudariću, u 2011. trošen i na svakodnevnu konzumaciju hrane i pića djelatnika u tim uredima.

U revizorskom izvještaju o poslovanju ova tri ureda je navedeno da je dio od 134.077 KM odobrenog iznosa za reprezentaciju trošen bez pravdanja svrhe nastalog računa.
Selmo Cikotić, bivši ministar odbrane, 2011. odobrio je isplatu reprezentacije za račune na kojima se nalazio alkohol, otkrili su državni revizori. U ovom ministarstvu to nije bilo strogo zabranjeno jer nije postojao pravilnik o reprezentaciji ali pravila struke kojom se ovo ministarstvo bavi bez dvojbe ne dopuštaju opijanje tokom radnog vremena.

Na hranu i piće, uključujući alkohol, radnici Ministarstva odbrane 2011. godine su potrošili 260.000 maraka a pravo na korištenje reprezentacije imali su ministar, zamjenici ministra, savjetnici i šefovi kabineta ministra i zamjenika, sekretar, pomoćnici ministra, šefovi odsjeka, vjerski uredi, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga, zamjenici načelnika, komandanti i zamjenici komandanta, načelnici uprava...

Najmanje su dobijali načelnici, 35 maraka, a najviše ministar, 500 maraka mjesečno. Reprezentacijom se pokrivala i pauza za kafu u bifeu zgrade Vijeća ministara. I dva zaposlena na ugovor o djelu imali su pravo koristiti reprezentaciju iako se zakonski to može odobriti samo stalno zaposlenim. Do kraja godine radnici su se pobrinuli da se potroši i posljednja planirana marka za reprezentaciju.

Prosječna plata u Regulatornoj aganciji za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH u 2012. bila je 2.500 maraka. “Na platu” idu još i naknade za prevoz (11.317 maraka u 2011. godini), smještaj (5.880 maraka), odvojeni život (4.677 maraka), topli obrok (31.637 maraka) i regres (11.655 maraka). Sedmero zaposlenih dobilo je i stimulacije od 500 do 1.000 maraka.

Kada se svi ovi prihodi saberu i podijele na broj od 18 zaposlenih u agenciji, dobije se prosjek da svaki radnik dnevno dobija više od 90 maraka. U gotovo stotinu maraka svakog dana radnici agencije nisu mogli pronaći novca za kafu pa im je to plaćala agencija kroz troškove reprezentacije.

“Pregledom izdataka interne reprezentacije primijećeni su računi dobavljača za nabavku espresso kafe za aparat u prostorijama Agencije, a na koje se odnosi oko 50 posto ukupnih izdataka za internu reprezentaciju. Ovi troškovi se raspoređuju na službenike koji imaju dozvoljene limite prema internom pravilniku o reprezentaciji, a koriste ih svi zaposleni u Agenciji”, pišu revizori u svom izvještaju.

(zurnal.info)