Obnova će trajati godinama:OPORAVAK: Počinje operacija "Zajednički napor" za saniranje šteta od poplava

Pod okupacijom

OPORAVAK: Počinje operacija "Zajednički napor" za saniranje šteta od poplava

Iako je stanje na većini poplavljenih područja još uvijek teško, ulažu se veliki napori kako bi se barem donekle normalizovalo

OPORAVAK: Počinje operacija "Zajednički napor" za saniranje šteta od poplava
FOTO: maglaj.net

Iako je stanje na većini poplavljenih područja još uvijek teško, ulažu se veliki napori kako bi se stanje barem donekle normaliziralo. Obnova će, sasvim je sigurno, trajati godinama.

Zeničko-dobojski kanton:Na području Zeničko-dobojskog kantona radi se na uspostavljanju putnih komunikacija, sanaciji terena, osiguranju klizišta, uklanjanja nanosa na ulicama gradova i iz stambenih objekata.

Na području općine Zenica zdravstveno-epidemiološka situacija je pod kontrolom i neprekidno se prati, a stručni timovi higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Zenica su na terenu.

Vi se redovna deratizacija, dezinsekcija i dezinfekcija terena, stambenih objekata i prostora koji su bili zahvaćeni poplavama.
Maglaj su prethodnih sedmica posjetili ljekari Kliničkog centra u Sarajevu, a unatoč brojnim strahovanjima nije došlo do epidemije zaraznih bolesti.

Radnici KJKP Park Sarajevo u Maglaju su radili na rezanju, čišćenju, prikupljanju i uklanjanju drvne mase i smeća sa ulica, te vršili odvoz većih količina kabastog otpada.
Veliki broj volontera koji je radio u Maglaju uspio je za desetak dana uglavnom očistiti grad.

Na području ZDK-a svakodnevno se uzimaju uzorci vode iz gradskih vodovoda i mjeri se količina hlora, a kontrolišu se i uzorci iz lokalnih i malih vodovoda, i vrši njihova dezinfekcija.
Uspostavljen je aktivan epidemiološki nadzor u svim lokalnim zajednicama i u kolektivnim centrima.

Posavski kanton: Voda se u Domaljevcu postepeno povlači, a pod vodom je još oko 30 % objekata.

Angažovano je oko 50 pripadnika specijalističkih jedinica Federalne uprave civilne zaštite, koji rade na ispumpavanju vode, čišćenju mulja iz objekata, utovaru životinjskih leševa, skupljanju otpadnog mesa zaostalog u kućama, te dekontaminaciji. Mašinski tim sa teškim mašinama i kamionima, radio je na utovaru uginulih životinja (pilića, kokoški i krupne stoke) u naselju Bazik – Domaljevac. Iz potopljenih magacina izvučeno je 35 tona smrznute konzumne ribe, koja više nije za upotrebu i nalazi se u raspadajućem stanju.

Tuzlanski kanton:U Osnovnoj školi „Sapna“ u Sapni, Mješovitoj srednjoj školi Sapna, Osnovnoj školi „Kladanj“ u Kladanju te Područnoj školi Tuholj u ponedjeljak, 2. juna, ponovo jeuspostavljena nastava koja je prekinuta uslijed poplava.

Bijeljina:Epidemiološka situacija na poplavljenom području Bijeljine je i dalje nesigurna. Dezinfikuju se sva vozila koja izlaze iz pravca Broca, a dezinfikovano je i 11 domaćinstava i 50 privrednih objekata u Velinom selu. Ipak, situacija sa prikupljanjem uginulih životinja skoro je u potpunosti riješena. Na području Bijeljine tokom prethodnih dana je prikupljeno oko 4,9 tona uginule stoke usljed poplava i pokvarenog mesa koje je ostalo u zaplavljenim naseljima.

Sanski Most: Zahvaljujući obimnim aktivnostima u proteklom periodu život na području Općine Sanski Most je u značajnoj mjeri normalizovan. Prema ocjeni načelnika Općine Sanski Most Mustafe Avdagića, situacija u Sanskom Mostu je stabilizovana iako su štete od poplava, koje su procijenjene na oko 11,5 miliona maraka, izuzetno velike. Dezinficirano je nekoliko stotina objekata, nema opasnosti od izbijanja zaraznih bolesti koje napadaju životinje. Uspostavljeno je elektrosnabdjevanje čitavog prostora općine, a voda iz gradskog vodovoda je, prema poslednjim zdravstvenim nalazima, ispravna za upotrebu. Slijede volonterske akcije čišćenja.

Prema nalazima stručnjaka Agropedološkog zavoda Federacije BiH, zemljište na poplavljenim područjima nije kontaminirano i može se upotrebljavati za zasijavanje poljoprivrednih kultura. Zato je Kantonalni štab civilne zaštite poljoprivrednicima na ugroženim područjima već obezbijedio sjemena silažnog kukuruza za presijavanje i sredstava za preventivnu dezinfekciju zemljišta. Farmerima stiže stočna hrana kako iz federalne tako i kantonalne direkcije robnih rezervi.

Zajednički napor

U Bosni i Hercegovini će sutra,6. juna, započeti višednevna operacija “Zajednički napor - 14”, u kojoj će sudjelovati Oružane snage BiH i EUFOR u saradnji sa Ministarstvom sigurnosti BiH, kao pomoć civilnim strukturama na saniranju šteta od poplava.
Učestvovat će oko 1.200 vojnika Oružanih snaga BiH i 600 pripadnika EUFOR-a, sa helikopterskim jedinicama, 200 kamiona, 34 građevinske mašine, 50 kontejnera za smještaj evakuiranog stanovništva, a na raspolaganju će imati i dva pontonska mosta, najavljeno je danas iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Tokom ove operacije vršit će se čišćenje terena, dostava hrane, deratizacija, dezinsekcija na tri pravca: područja zahvaćena poplavama u tokovima rijeka Bosna, Sava i Drina.
Ministarstvo sigurnosti BiH uputilo je poziv entitetskim i civilnoj zaštiti Brčko Distrikta, da dostave podatke Operativno-komunikacijskom centru BiH 112 o lokacijama i vrsti potrebne pomoći, kako bi se pripremio plan i iskoristilo prisustvo vojnika i mehanizacije za sanaciju nastalih šteta.

(zurnal.info)