Istraga:POMOĆ ZA UGROŽENA PODRUČJA: Zbog proslave rođendana Fahrudin Radončić prekršio naredbu Civilne zaštite

Istražujemo

POMOĆ ZA UGROŽENA PODRUČJA: Zbog proslave rođendana Fahrudin Radončić prekršio naredbu Civilne zaštite

Jedino se u Nemilu i Topčić Polje moglo doći autom dok je oko 70 posto sela u okolini Zenice bilo nedostupno pa je u njih pomoć dolazila samo helikopterom. Zbog toga je većina donatora dolazila u ova dva dostupna sela dok su ostala sela oskudijevala sa hranom, vodom i drugim potrepštinama

POMOĆ ZA UGROŽENA PODRUČJA: Zbog proslave rođendana Fahrudin Radončić prekršio naredbu Civilne zaštite
FOTO: SBB

Fahrudin Radončić prekršio je naredbu Civilne zaštite Zenica kada je na svoj rođendan dijelio pomoć mještanima Nemile i Topčić Polja nastradalim i poplavama i nije jedini, potvrđeno je za Žurnal iz ove institucije.

Predsjednik Saveza za bolju budućnost i njegova delegacija nisu prijavili pomoć koju su podijelili krajem maja iako je Štab Civilne zaštite Zenica 19. maja 2014. godine donio odluku da se sva pomoć mora registrovati kod njih ili Crvenog krsta Zenice kako bi se pomoć na najbolji način podijelila onima kojima najviše treba.

Član Civilne zaštite Zenica Mensur Keleštura kaže da se ova odluka pokazala korisnom.

- Izuzev osoba koje su zloupotrebljavale i u političke svrhe koristile dodjelu pomoći sa namjerom da uruše sistem koji smo napravili – kaže Keleštura i dodaje da ovaj i slični postupci ipak nisu kažnjavani:

Sreća pa se radilo o manjoj količini hrane i većoj količini vode pa to nije narušilo našu odluku.


Strašna odluka

Ovakvu odluku u Zenici su donijeli, objašnjava Keleštura, zbog “prijava nekontrolisanog i neplanskog doniranja u pojedina sela koja su jedina bila dostupna vozilima”. Jedino se u Nemilu i Topčić Polje, kaže Keleštura, moglo doći autom dok je oko 70 posto sela u okolini Zenice bilo nedostupno pa je u njih pomoć dolazila samo helikopterom. Zbog toga je, smatra Keleštura, većina donatora dolazila u ova dva dostupna sela dok su ostala sela oskudijevala sa hranom, vodom i drugim potrepštinama.

Upravo zbog toga je u Zenici donesena odluka da se sva humanitarna pomoć mora prijaviti civilnoj zaštiti a njihova je preporuka bila da se pomoć dostavi u njihovo skladište kako bi se ravnomjerno podijelila:

- Ako donator insistira da hoće u ciljano područje sam da podijeli pomoć to smo dopuštali ali je morao donijeti spisak pomoći i dobiti naše odobrenje – kaže Keleštura i dodaje da su policija i inspekcija kontrolisali dostavu pomoći ali da kazni nije bilo:

Imali smo slučajeva gdje su pojedini politički subjekti narušavali ovu odluku i tu se radilo o ulasku u naselja i kršenju odluke.

Zbog brojnih drugih neregularnosti Antikorupcijska mreža u Bosni i Hercegovini ACCOUNT uključila se u nadgledanje regularnosti podjele pomoći u Zenici. Iako je u početku imao problema da postane dio tima koji nadgleda podjelu pomoći, aktivista Muhamed Pivić sa 12 volontera već sedmicama kontrolište način podjele pomoći. Smatra da će odluka civilne zaštite biti od koristi:

- Mislim da još nije donijela rezultat ali će ga donijeti – smatra Pivić i dodaje da je u početku bio protiv ovakve odluke ali je promijenio mišljenje kada je vidio primjere gdje nastradali ni nakon 15 dana nisu dobili prve pakete pomoći:

- Odluka, koliko god se činila strašnom, ipak je donijela rezultate nakon početnog sveopšteg haosa u kome je vozio pomoć ko je kome htio, haosa koji je neko iskoristio.

Pivić kaže kako je najviše neregularnosti zabilježeno u naselju Nemila u blizini Zenice. O tim i drugim neregularnostima u Zenici Pivić priprema izvještaj sa dokaznim materijalom za Antikorupcijsku mrežu. Najavljuje i mogućnost prijave zloupotreba:

- Oformit ćemo tim gdje će se moći prijaviti imenom i prezimenom ljudi koji zloupotrebljavaju pomoć kako bismo tamo poslali inspekciju – kaže za Žurnal Pivić.

Može li se pomoć uslovljavati?

Muhamed Keleštura iz Civilne zaštite Zenice kaže kako se podjela pomoći polako stavlja pod kontrolu. Za nekoliko dana trebala bi biti poznata i informacija o količinama podijeljene pomoći:

- Ovih dana će biti zvanična informacija koliko pomoći je podijeljeno putem Civilne zaštite – kaže Keleštura.

Svaka je pomoć dobrodošla i zbog toga nije bilo nikakvih kazni, objašnjava Keleštura.

Elvir Karalić iz organizacije pomozi.ba, koja je do sada podijelila više od 1.000 tona pomoći, kaže da nije dobio odluku iz Zenice.

- Nas niko nije nazvao niti obavijestio o odluci i mislim da niko ne može usloviti podjelu pomoći – kaže za Žurnal Karalić i dodaje kako potrepštine dijeli direktno ljudima uz pomoć partnera: Podijelili smo do sada više pomoći od civilne zaštite u cijeloj državi.

Objašnjava da vodi evidenciju kome je pomoć dostavljena i dijeli te informacije sa partnerskim organizacijama “kako se ne bi preklapali”. Tokom našeg razgovora Karalić je pripremao kamion pomoći za Topčič polje, jedan od sedam koji danas iz Sarajeva kreću za Doboj, Maglaj, Bijeljinu...

(zurnal.info)