Banjalučki stadion od oko 10.000 mjesta postao je tijesan svima koji žele vidjeti najmlađu premijerligašku ekipu kako kući poražene šalje iskusne ekipe Širokog Brijega, Zrinjskog i Željezničara. Klub je postavio jasne i ambiciozne petogodišnje planove: ulazak u pretkola evropskih takmičenja svake godine i grupna faza Lige šampiona za pet godina, kaže sportski direktor Muhamed Ibrahimbegović, igračka legenda Borca.
Sve je veći i interes igrača i navijača za državnu reprezentaciju pa je prema njihovim riječima pravo veselje kada neko dobije poziv. U sportskoj prodavnici na stadionu ove godine se sve više prodaju i dresovi naših reprezentativaca.
Trud će nadomjestiti nedostatak novca
Umjesto kupovine igrača sa zvučnim imenima i jednogodišnjih ambicija, u Borcu su odlučili raditi drugačije. - Mi sad pravimo priču Borac, to je projekat od četiri-pet godina. Za toliko smo zacrtali da ćemo ući u Ligu šampiona a želimo svake godine u Evropu – kaže Ibrahimbegović. Njegove su planove, prije početka sezone, skeptici ismijavali: Svi su mislili da sa ovako mladom ekipom nećemo imati dva boda. Mi smo znali da hoćemo – kaže Ibrahimbegović ali priznaje da su igrači i njih iznenadili pa su sa svakom novom pobjedom rasli i apetiti.
Igračima je za 12 osvojenih bodova isplaćeno po pet hiljada maraka, a za dodatnih deset će dobiti po još tri. Furiozan start lige sa samo četiri primljena gola zaustavljen je na gostovanju Rudaru u Prijedoru. - Moralo se jednom izgubiti. Vreme je. Treba jednom da se dogodi i sad je... sad je najvažnije vratiti se – tješi bivši trener BorcaIlija Mikić svog bivšeg igrača Ibrahimbegovića.
Za Velimira Stojnića, trenera Borca i selektora kadetske reprezentacije naše zemlje, poraz nije iznenađenje jer su se igrači umorili nakon šest utakmica u 20 dana. Više ga je, kaže, iznenadio dosadašnji tempo Borčevog igranja. - Ovo do sada je bilo nenormalno, to ne može ni Manchester United – kaže Stojnić.
Najveću cijenu čestih i napornih utakmica platio je vjerovatno najbolji igrač ovog kluba Bilbija. Zbog umora je završio u bolnici gdje mu je otkriven povišen šećer pa je morao propustiti poziv u državni tim. Ponude ovom devetnaestogodišnjaku uveliko stižu i priznaje da već razmišlja da naplati uloženi trud trinaestogodišnjeg treniranja. - Put nije bio lagan – kaže Bilbija koji je u Borcu od svoje šeste godine, kada ga je na trening prvi put doveo otac Milorad, također igrač Borca - osvajač Kupa Maršala Tita 1988. godine - pobjeda protiv Zvezde. - Osam mjeseci nisam nigdje izašao navečer – objašnjava Bilbija kojem je izlaz, kao i svim ostalim igračima, do 23 sata.
Prije većine utakmica igrači idu u strogi karantin pa je vremena za opuštanje jako malo. Pravila kažu da igrači na dan utakmice ne mogu izlaziti na piće, niti se baviti bilo čim što se direktno ne tiče utakmice, pa im je između ostalog zabranjen i seks. - Nema seksa na dan utakmice. Odemo dan ranije pa se odmorimo – smješka se i objašnjava Bilbija. Njihov trening, koji na prvi pogled više podsjeća na trening juniora nego prvog tima, osmišljen je poput ostalih klubova sa velikim budžetom. Prvi radni dan nakon odigranog kola trener Stojnić je igrače pustio da se “ispušu” i odigraju kako žele na polovini terena. Svaka se greška plaća sklekovima. - Pustim ih da sami odrede kako će igrati. Posmatram ih i vidim ko je nervozan, neraspoložen i ko ne igra timski pa o tome kasnije razgovaramo – objašnjava Stojnić.
Način rada ovog trenera i jedinstvena prilika za mlade igrače privukla je i Tonija Markića da se iz Zagreba vrati u BiH i zaigra za Borac. Fudbal je počeo trenirati još u prvom razredu osnovne škole, a iz Ljubuškog je sa 12 otišao u Neretvu iz Metkovića, a potom i u splitski Hajduk. Uprkos neuporedivo boljim uslovima u Zagrebu, ovaj reprezentativac U-17 i U-19 selekcija, zadovoljniji je u Banjoj Luci. - Ne možemo se požaliti. Nema grupica u klubu među igračima, svi smo jedinstveni – kaže on i dodaje da mu godi pažnja koju dobija zbog svojih igara. - Djevojke to još ne primjećuju, ali se nadam da uskoro hoće.
Reprezentacija je svetinja
Daleko teže od zadržavanja prvog mjesta na tabeli bit će zadržavanje ovih mladih i talentovanih igrača. Primamljive ponude već stižu i teško im se oduprijeti. - Ponudama se ne može odoliti, to je tako – kaže Ibrahimbegović i objašnjava kako mlade igrače pokušavaju vezati povoljnim ugovorom još u mlađim selekcijama. Ugledajući se na bogate strane klubove Borac želi ponuditi stipendijske ugovore djeci od 14 i 15 godina a njihovi skauti i prijatelji prate mlade igrače u cijeloj regiji, a posebno u Krajini. Budžet od oko milion i po maraka ovom klubu ne dopušta kupovanje izgrađenih igrača pa su sebi postavili cilj da u budućnosti žive od prodaje mladih igrača. Posao je unosan, a para dobra pa to srdačno preporučuju i ostalim klubovima. - Na mladim igračima možeš samo zaraditi, izgubiti nikako. Ovo je recept za domaću ligu, neka prepišu. Neka gledaju Vengera i šta oni rade. Mi njih kopiramo iako su oni skuplji. To je recept za sve. A ovi što kupe dva-tri skupa igrača traju godinu i raspadnu se. Ovdje ljudi preživljavaju i ulaganje u fudbal je van svake pameti. Moramo proizvoditi svoje igrače – kaže Ibrahimbegović i ponosno ističe da imaju sjajnu generaciju 94. i 95. godišta od kojih će za tri godine imati sjajne igrače.
Vizija Banjalučana isplatila se i za državni tim, pa je Borac jedan od bh. klubova koji je dao najviše reprezentativaca. Poziv selektora željno očekuju svi igrači i, kako kaže Ibrahimbegović, nastane pravo veselje kada ga dobiju. - Motiv svakog igrača je da bude reprezentativac. Tako će najlakše naći klub. Karijera im je jako kratka, ako se ne obezbijedi da može da pređe u drugu fazu života, onda je taj igrač propao, postat će socijalni slučaj, nije se to jednom desilo. Cilj im je da preko reprezentacije dođu do nečega. Treba paziti da neko ne ode prije reda – objašnjava Stojnić.
Za Bilbiju poziv u reprezentaciju znači utakmice na evropskom nivou i više je od igre: - Poziv u reprezentaciju je san svakog igrača ovdje. Sigurno je da se svi tome nadaju – kaže Bilbija.
Sedamnaestogodišnji Srđan Grahovac, centralni vezni igrač i dijete Borca, dobio je poziv od Partizana ali nije bio spreman da napusti klub. Jedan poziv u reprezentaciju je propustio ali odlučno tvrdi da sljedeći neće. - Bio sam pozivan u U-19 reprezentaciju ali se u tom trenutku nisam mogao odazvati. Nadam se da ću u narednom ciklusu dobiti poziv selektora i da ću nastupiti – kaže Grahovac.
Sa druge strane, nezadovoljni su odnosom Nogometnog saveza prema klubu i igračima. - Savez bi trebao imati više razumijevanja prema nama. Naš trener je otišao sa reprezentacijom kadeta u Vels, a nisu nam htjeli odgoditi utakmicu, pa smo morali igrati bez trenera. Bili smo jako ljuti. Imam osjećaj da je savez zbog njih napravljen – kaže Ibrahimbegović. Uspjeh je i rezultat potpune promjene filozofije rada kluba. Iako su uslovi skromni, Stojnić je zadovoljan jer, kako kaže, nemaju boljih. - Snalazimo se, nema ništa od kukanja. Bilo bi iluzorno pričati kako bi trebalo, moramo se prilagoditi. Doći će uslovi, novi stadion i tako dalje...
Bez obzira na poraz u posljednjem odigranom kolu, svi u Borcu sebe na kraju sezone vide na samo jednoj poziciji - prvoj.
Ćiro, Inzko i Dodik na tribinama
Utakmice Borca ove sezone gledali su svi ministri iz entitetske vlade, premijer Dodik te selektor Miroslav Ćiro Blažević i visoki predstavnik Valentin Inzko. Ibrahimbegović kaže kako ih je doveo smišljeno zbog poboljšanja imidža kluba. - Lobiranjem smo ih doveli. Kao što u Real dolaze kraljevi da gledaju tako i mi imamo svoje kraljeve. Kod nas se samo tako ne zovu. On otvoreno priznaje da nisu samo dobre igre kluba privukle visoke zvanice. - Naša je sreća, sad ću ja vama reći otvoreno, da je Željko Kopanja u Upravnom odboru. On je poludio za Borcem. Ja sam sa njim veliki prijatelj i on nas je povukao sve gore. Više se brine o Borcu nego o svoje dvije novine – kaže Ibrahimbegović. Za njega je samo pitanje vremena kada će reprezentacija BiH doći u Banju Luku da odigra barem prijateljsku utakmicu. Svi u klubu, kaže, o tome već razmišljaju, a sa Ćirom su o tome ozbiljno razgovarali.
U sportskoj prodavnici NAAI ispod tribine stadiona sve više se prodaju dresovi reprezentacije, kaže Milan Komlenac, zaposlen u prodavnici. Ipak, najviše se prodaju dresovi Borca. Navijači za 38 maraka mogu dobiti dres i šorc, a zanimljivo je da se ovdje mogu kupiti i dresovi Sarajeva, Željezničara, Čelika i drugih bh. klubova.
Tajna uspjeha: Ambicioznost i kreativnost
- Osnovna je smisao za igru talenat, to su igrači koji traže igru, žele da se nadigravaju, sa njima nije problem napraviti igru, problem je samo napraviti formaciju i dati im slobodu da ispolje kreativnost. Ne smiju ući u šablon. Takav igrač onda daje 60 posto. U tome je filozofija naše igre – objašnjava trener Stojnić i dodaje da su godine njegovih igrača njihova najveća prednost: Mladi su. Ovi igrači imaju motiv. U tim su godinama, od 17 do 21 godine. Sa njima je lakše raditi kada imaju motiv. Potrebno ih je samo pravilno usmjeriti. Stojnić pod ovim podrazumijeva vaspitanje i odgoj igrača u čemu učestvuje i klupski psiholog. Svojim igračima zabranio je bilo kakvo reagovanje na sudačke odluke i trudi se pripremiti ih na grubu i nesportsku igru uglavnom iskusnijih protivničkih igrača. - Fudbal je grub sport, razumijemo mi sve cake i prljavštine. Na to se treba pripremiti, protivnik se služi svim sredstvima.
Trošne tribine i luksuzne zgrade Vlade
Stadion banjalučkog Borca nalazi se odmah iza basnoslovnih zgrada Vlade Republike Srpske i po izgledu im je potpuna suprotnost. Sa dvije tribine, od kojih je samo jedna natrkivena i ima stolice, ovaj stadin ne ispunjava uslove za igranje evropskih utakmica i nikako se ne uklapa u evropske ambicije ovog kluba. Premijer Dodik je još prošle godine najavio izgradnju novog stadiona na drugoj lokaciji, kako bi na mjestu gdje je gradski stadion danas napravio zgradu Parlamenta. U Borcu kažu da imaju čvrsta obećanja da će novi stadion biti završen najkasnije za pet godina te da će imati 30.000 sjedećih mjesta i sedam pomoćnih natkrivenih terena po uzoru na fudbalske centre u Njemačkoj.
">U Banjoj Luci se danas više priča o majstorskim potezima devetnaestogodišnjeg Nemanje Bilbije i igrama njegovih mladih saigrača u Borcu nego o krizi, politici i izjavama Milorada Dodika zajedno. Ovaj grad je jednostavno poludio za nogometom nakon što je njihova ekipa osvojila 22 boda sa impresivnih sedam pobjeda i po jednim porazom i neriješenom utakmicom.
Banjalučki stadion od oko 10.000 mjesta postao je tijesan svima koji žele vidjeti najmlađu premijerligašku ekipu kako kući poražene šalje iskusne ekipe Širokog Brijega, Zrinjskog i Željezničara. Klub je postavio jasne i ambiciozne petogodišnje planove: ulazak u pretkola evropskih takmičenja svake godine i grupna faza Lige šampiona za pet godina, kaže sportski direktor Muhamed Ibrahimbegović, igračka legenda Borca.
Sve je veći i interes igrača i navijača za državnu reprezentaciju pa je prema njihovim riječima pravo veselje kada neko dobije poziv. U sportskoj prodavnici na stadionu ove godine se sve više prodaju i dresovi naših reprezentativaca.
Trud će nadomjestiti nedostatak novca
Umjesto kupovine igrača sa zvučnim imenima i jednogodišnjih ambicija, u Borcu su odlučili raditi drugačije. - Mi sad pravimo priču Borac, to je projekat od četiri-pet godina. Za toliko smo zacrtali da ćemo ući u Ligu šampiona a želimo svake godine u Evropu – kaže Ibrahimbegović. Njegove su planove, prije početka sezone, skeptici ismijavali: Svi su mislili da sa ovako mladom ekipom nećemo imati dva boda. Mi smo znali da hoćemo – kaže Ibrahimbegović ali priznaje da su igrači i njih iznenadili pa su sa svakom novom pobjedom rasli i apetiti.
Igračima je za 12 osvojenih bodova isplaćeno po pet hiljada maraka, a za dodatnih deset će dobiti po još tri. Furiozan start lige sa samo četiri primljena gola zaustavljen je na gostovanju Rudaru u Prijedoru. - Moralo se jednom izgubiti. Vreme je. Treba jednom da se dogodi i sad je... sad je najvažnije vratiti se – tješi bivši trener BorcaIlija Mikić svog bivšeg igrača Ibrahimbegovića.
Za Velimira Stojnića, trenera Borca i selektora kadetske reprezentacije naše zemlje, poraz nije iznenađenje jer su se igrači umorili nakon šest utakmica u 20 dana. Više ga je, kaže, iznenadio dosadašnji tempo Borčevog igranja. - Ovo do sada je bilo nenormalno, to ne može ni Manchester United – kaže Stojnić.
Najveću cijenu čestih i napornih utakmica platio je vjerovatno najbolji igrač ovog kluba Bilbija. Zbog umora je završio u bolnici gdje mu je otkriven povišen šećer pa je morao propustiti poziv u državni tim. Ponude ovom devetnaestogodišnjaku uveliko stižu i priznaje da već razmišlja da naplati uloženi trud trinaestogodišnjeg treniranja. - Put nije bio lagan – kaže Bilbija koji je u Borcu od svoje šeste godine, kada ga je na trening prvi put doveo otac Milorad, također igrač Borca - osvajač Kupa Maršala Tita 1988. godine - pobjeda protiv Zvezde. - Osam mjeseci nisam nigdje izašao navečer – objašnjava Bilbija kojem je izlaz, kao i svim ostalim igračima, do 23 sata.
Prije većine utakmica igrači idu u strogi karantin pa je vremena za opuštanje jako malo. Pravila kažu da igrači na dan utakmice ne mogu izlaziti na piće, niti se baviti bilo čim što se direktno ne tiče utakmice, pa im je između ostalog zabranjen i seks. - Nema seksa na dan utakmice. Odemo dan ranije pa se odmorimo – smješka se i objašnjava Bilbija. Njihov trening, koji na prvi pogled više podsjeća na trening juniora nego prvog tima, osmišljen je poput ostalih klubova sa velikim budžetom. Prvi radni dan nakon odigranog kola trener Stojnić je igrače pustio da se “ispušu” i odigraju kako žele na polovini terena. Svaka se greška plaća sklekovima. - Pustim ih da sami odrede kako će igrati. Posmatram ih i vidim ko je nervozan, neraspoložen i ko ne igra timski pa o tome kasnije razgovaramo – objašnjava Stojnić.
Način rada ovog trenera i jedinstvena prilika za mlade igrače privukla je i Tonija Markića da se iz Zagreba vrati u BiH i zaigra za Borac. Fudbal je počeo trenirati još u prvom razredu osnovne škole, a iz Ljubuškog je sa 12 otišao u Neretvu iz Metkovića, a potom i u splitski Hajduk. Uprkos neuporedivo boljim uslovima u Zagrebu, ovaj reprezentativac U-17 i U-19 selekcija, zadovoljniji je u Banjoj Luci. - Ne možemo se požaliti. Nema grupica u klubu među igračima, svi smo jedinstveni – kaže on i dodaje da mu godi pažnja koju dobija zbog svojih igara. - Djevojke to još ne primjećuju, ali se nadam da uskoro hoće.
Reprezentacija je svetinja
Daleko teže od zadržavanja prvog mjesta na tabeli bit će zadržavanje ovih mladih i talentovanih igrača. Primamljive ponude već stižu i teško im se oduprijeti. - Ponudama se ne može odoliti, to je tako – kaže Ibrahimbegović i objašnjava kako mlade igrače pokušavaju vezati povoljnim ugovorom još u mlađim selekcijama. Ugledajući se na bogate strane klubove Borac želi ponuditi stipendijske ugovore djeci od 14 i 15 godina a njihovi skauti i prijatelji prate mlade igrače u cijeloj regiji, a posebno u Krajini. Budžet od oko milion i po maraka ovom klubu ne dopušta kupovanje izgrađenih igrača pa su sebi postavili cilj da u budućnosti žive od prodaje mladih igrača. Posao je unosan, a para dobra pa to srdačno preporučuju i ostalim klubovima. - Na mladim igračima možeš samo zaraditi, izgubiti nikako. Ovo je recept za domaću ligu, neka prepišu. Neka gledaju Vengera i šta oni rade. Mi njih kopiramo iako su oni skuplji. To je recept za sve. A ovi što kupe dva-tri skupa igrača traju godinu i raspadnu se. Ovdje ljudi preživljavaju i ulaganje u fudbal je van svake pameti. Moramo proizvoditi svoje igrače – kaže Ibrahimbegović i ponosno ističe da imaju sjajnu generaciju '94. i '95. godišta od kojih će za tri godine imati sjajne igrače.
Vizija Banjalučana isplatila se i za državni tim, pa je Borac jedan od bh. klubova koji je dao najviše reprezentativaca. Poziv selektora željno očekuju svi igrači i, kako kaže Ibrahimbegović, nastane pravo veselje kada ga dobiju. - Motiv svakog igrača je da bude reprezentativac. Tako će najlakše naći klub. Karijera im je jako kratka, ako se ne obezbijedi da može da pređe u drugu fazu života, onda je taj igrač propao, postat će socijalni slučaj, nije se to jednom desilo. Cilj im je da preko reprezentacije dođu do nečega. Treba paziti da neko ne ode prije reda – objašnjava Stojnić.
Za Bilbiju poziv u reprezentaciju znači utakmice na evropskom nivou i više je od igre: - Poziv u reprezentaciju je san svakog igrača ovdje. Sigurno je da se svi tome nadaju – kaže Bilbija.
Sedamnaestogodišnji Srđan Grahovac, centralni vezni igrač i dijete Borca, dobio je poziv od Partizana ali nije bio spreman da napusti klub. Jedan poziv u reprezentaciju je propustio ali odlučno tvrdi da sljedeći neće. - Bio sam pozivan u U-19 reprezentaciju ali se u tom trenutku nisam mogao odazvati. Nadam se da ću u narednom ciklusu dobiti poziv selektora i da ću nastupiti – kaže Grahovac.
Sa druge strane, nezadovoljni su odnosom Nogometnog saveza prema klubu i igračima. - Savez bi trebao imati više razumijevanja prema nama. Naš trener je otišao sa reprezentacijom kadeta u Vels, a nisu nam htjeli odgoditi utakmicu, pa smo morali igrati bez trenera. Bili smo jako ljuti. Imam osjećaj da je savez zbog njih napravljen – kaže Ibrahimbegović. Uspjeh je i rezultat potpune promjene filozofije rada kluba. Iako su uslovi skromni, Stojnić je zadovoljan jer, kako kaže, nemaju boljih. - Snalazimo se, nema ništa od kukanja. Bilo bi iluzorno pričati kako bi trebalo, moramo se prilagoditi. Doći će uslovi, novi stadion i tako dalje...
Bez obzira na poraz u posljednjem odigranom kolu, svi u Borcu sebe na kraju sezone vide na samo jednoj poziciji - prvoj.
Ćiro, Inzko i Dodik na tribinama
Utakmice Borca ove sezone gledali su svi ministri iz entitetske vlade, premijer Dodik te selektor Miroslav Ćiro Blažević i visoki predstavnik Valentin Inzko. Ibrahimbegović kaže kako ih je doveo smišljeno zbog poboljšanja imidža kluba. - Lobiranjem smo ih doveli. Kao što u Real dolaze kraljevi da gledaju tako i mi imamo svoje kraljeve. Kod nas se samo tako ne zovu. On otvoreno priznaje da nisu samo dobre igre kluba privukle visoke zvanice. - Naša je sreća, sad ću ja vama reći otvoreno, da je Željko Kopanja u Upravnom odboru. On je poludio za Borcem. Ja sam sa njim veliki prijatelj i on nas je povukao sve gore. Više se brine o Borcu nego o svoje dvije novine – kaže Ibrahimbegović. Za njega je samo pitanje vremena kada će reprezentacija BiH doći u Banju Luku da odigra barem prijateljsku utakmicu. Svi u klubu, kaže, o tome već razmišljaju, a sa Ćirom su o tome ozbiljno razgovarali.
U sportskoj prodavnici NAAI ispod tribine stadiona sve više se prodaju dresovi reprezentacije, kaže Milan Komlenac, zaposlen u prodavnici. Ipak, najviše se prodaju dresovi Borca. Navijači za 38 maraka mogu dobiti dres i šorc, a zanimljivo je da se ovdje mogu kupiti i dresovi Sarajeva, Željezničara, Čelika i drugih bh. klubova.
Tajna uspjeha: Ambicioznost i kreativnost
- Osnovna je smisao za igru talenat, to su igrači koji traže igru, žele da se nadigravaju, sa njima nije problem napraviti igru, problem je samo napraviti formaciju i dati im slobodu da ispolje kreativnost. Ne smiju ući u šablon. Takav igrač onda daje 60 posto. U tome je filozofija naše igre – objašnjava trener Stojnić i dodaje da su godine njegovih igrača njihova najveća prednost: Mladi su. Ovi igrači imaju motiv. U tim su godinama, od 17 do 21 godine. Sa njima je lakše raditi kada imaju motiv. Potrebno ih je samo pravilno usmjeriti. Stojnić pod ovim podrazumijeva vaspitanje i odgoj igrača u čemu učestvuje i klupski psiholog. Svojim igračima zabranio je bilo kakvo reagovanje na sudačke odluke i trudi se pripremiti ih na grubu i nesportsku igru uglavnom iskusnijih protivničkih igrača. - Fudbal je grub sport, razumijemo mi sve cake i prljavštine. Na to se treba pripremiti, protivnik se služi svim sredstvima.
Trošne tribine i luksuzne zgrade Vlade
Stadion banjalučkog Borca nalazi se odmah iza basnoslovnih zgrada Vlade Republike Srpske i po izgledu im je potpuna suprotnost. Sa dvije tribine, od kojih je samo jedna natrkivena i ima stolice, ovaj stadin ne ispunjava uslove za igranje evropskih utakmica i nikako se ne uklapa u evropske ambicije ovog kluba. Premijer Dodik je još prošle godine najavio izgradnju novog stadiona na drugoj lokaciji, kako bi na mjestu gdje je gradski stadion danas napravio zgradu Parlamenta. U Borcu kažu da imaju čvrsta obećanja da će novi stadion biti završen najkasnije za pet godina te da će imati 30.000 sjedećih mjesta i sedam pomoćnih natkrivenih terena po uzoru na fudbalske centre u Njemačkoj.
">U Banjoj Luci se danas više priča o majstorskim potezima devetnaestogodišnjeg Nemanje Bilbije i igrama njegovih mladih saigrača u Borcu nego o krizi, politici i izjavama Milorada Dodika zajedno. Ovaj grad je jednostavno poludio za nogometom nakon što je njihova ekipa osvojila 22 boda sa impresivnih sedam pobjeda i po jednim porazom i neriješenom utakmicom.
Banjalučki stadion od oko 10.000 mjesta postao je tijesan svima koji žele vidjeti najmlađu premijerligašku ekipu kako kući poražene šalje iskusne ekipe Širokog Brijega, Zrinjskog i Željezničara. Klub je postavio jasne i ambiciozne petogodišnje planove: ulazak u pretkola evropskih takmičenja svake godine i grupna faza Lige šampiona za pet godina, kaže sportski direktor Muhamed Ibrahimbegović, igračka legenda Borca.
Sve je veći i interes igrača i navijača za državnu reprezentaciju pa je prema njihovim riječima pravo veselje kada neko dobije poziv. U sportskoj prodavnici na stadionu ove godine se sve više prodaju i dresovi naših reprezentativaca.
Trud će nadomjestiti nedostatak novca
Umjesto kupovine igrača sa zvučnim imenima i jednogodišnjih ambicija, u Borcu su odlučili raditi drugačije. - Mi sad pravimo priču Borac, to je projekat od četiri-pet godina. Za toliko smo zacrtali da ćemo ući u Ligu šampiona a želimo svake godine u Evropu – kaže Ibrahimbegović. Njegove su planove, prije početka sezone, skeptici ismijavali: Svi su mislili da sa ovako mladom ekipom nećemo imati dva boda. Mi smo znali da hoćemo – kaže Ibrahimbegović ali priznaje da su igrači i njih iznenadili pa su sa svakom novom pobjedom rasli i apetiti.
Igračima je za 12 osvojenih bodova isplaćeno po pet hiljada maraka, a za dodatnih deset će dobiti po još tri. Furiozan start lige sa samo četiri primljena gola zaustavljen je na gostovanju Rudaru u Prijedoru. - Moralo se jednom izgubiti. Vreme je. Treba jednom da se dogodi i sad je... sad je najvažnije vratiti se – tješi bivši trener BorcaIlija Mikić svog bivšeg igrača Ibrahimbegovića.
Za Velimira Stojnića, trenera Borca i selektora kadetske reprezentacije naše zemlje, poraz nije iznenađenje jer su se igrači umorili nakon šest utakmica u 20 dana. Više ga je, kaže, iznenadio dosadašnji tempo Borčevog igranja. - Ovo do sada je bilo nenormalno, to ne može ni Manchester United – kaže Stojnić.
Najveću cijenu čestih i napornih utakmica platio je vjerovatno najbolji igrač ovog kluba Bilbija. Zbog umora je završio u bolnici gdje mu je otkriven povišen šećer pa je morao propustiti poziv u državni tim. Ponude ovom devetnaestogodišnjaku uveliko stižu i priznaje da već razmišlja da naplati uloženi trud trinaestogodišnjeg treniranja. - Put nije bio lagan – kaže Bilbija koji je u Borcu od svoje šeste godine, kada ga je na trening prvi put doveo otac Milorad, također igrač Borca - osvajač Kupa Maršala Tita 1988. godine - pobjeda protiv Zvezde. - Osam mjeseci nisam nigdje izašao navečer – objašnjava Bilbija kojem je izlaz, kao i svim ostalim igračima, do 23 sata.
Prije većine utakmica igrači idu u strogi karantin pa je vremena za opuštanje jako malo. Pravila kažu da igrači na dan utakmice ne mogu izlaziti na piće, niti se baviti bilo čim što se direktno ne tiče utakmice, pa im je između ostalog zabranjen i seks. - Nema seksa na dan utakmice. Odemo dan ranije pa se odmorimo – smješka se i objašnjava Bilbija. Njihov trening, koji na prvi pogled više podsjeća na trening juniora nego prvog tima, osmišljen je poput ostalih klubova sa velikim budžetom. Prvi radni dan nakon odigranog kola trener Stojnić je igrače pustio da se “ispušu” i odigraju kako žele na polovini terena. Svaka se greška plaća sklekovima. - Pustim ih da sami odrede kako će igrati. Posmatram ih i vidim ko je nervozan, neraspoložen i ko ne igra timski pa o tome kasnije razgovaramo – objašnjava Stojnić.
Način rada ovog trenera i jedinstvena prilika za mlade igrače privukla je i Tonija Markića da se iz Zagreba vrati u BiH i zaigra za Borac. Fudbal je počeo trenirati još u prvom razredu osnovne škole, a iz Ljubuškog je sa 12 otišao u Neretvu iz Metkovića, a potom i u splitski Hajduk. Uprkos neuporedivo boljim uslovima u Zagrebu, ovaj reprezentativac U-17 i U-19 selekcija, zadovoljniji je u Banjoj Luci. - Ne možemo se požaliti. Nema grupica u klubu među igračima, svi smo jedinstveni – kaže on i dodaje da mu godi pažnja koju dobija zbog svojih igara. - Djevojke to još ne primjećuju, ali se nadam da uskoro hoće.
Reprezentacija je svetinja
Daleko teže od zadržavanja prvog mjesta na tabeli bit će zadržavanje ovih mladih i talentovanih igrača. Primamljive ponude već stižu i teško im se oduprijeti. - Ponudama se ne može odoliti, to je tako – kaže Ibrahimbegović i objašnjava kako mlade igrače pokušavaju vezati povoljnim ugovorom još u mlađim selekcijama. Ugledajući se na bogate strane klubove Borac želi ponuditi stipendijske ugovore djeci od 14 i 15 godina a njihovi skauti i prijatelji prate mlade igrače u cijeloj regiji, a posebno u Krajini. Budžet od oko milion i po maraka ovom klubu ne dopušta kupovanje izgrađenih igrača pa su sebi postavili cilj da u budućnosti žive od prodaje mladih igrača. Posao je unosan, a para dobra pa to srdačno preporučuju i ostalim klubovima. - Na mladim igračima možeš samo zaraditi, izgubiti nikako. Ovo je recept za domaću ligu, neka prepišu. Neka gledaju Vengera i šta oni rade. Mi njih kopiramo iako su oni skuplji. To je recept za sve. A ovi što kupe dva-tri skupa igrača traju godinu i raspadnu se. Ovdje ljudi preživljavaju i ulaganje u fudbal je van svake pameti. Moramo proizvoditi svoje igrače – kaže Ibrahimbegović i ponosno ističe da imaju sjajnu generaciju '94. i '95. godišta od kojih će za tri godine imati sjajne igrače.
Vizija Banjalučana isplatila se i za državni tim, pa je Borac jedan od bh. klubova koji je dao najviše reprezentativaca. Poziv selektora željno očekuju svi igrači i, kako kaže Ibrahimbegović, nastane pravo veselje kada ga dobiju. - Motiv svakog igrača je da bude reprezentativac. Tako će najlakše naći klub. Karijera im je jako kratka, ako se ne obezbijedi da može da pređe u drugu fazu života, onda je taj igrač propao, postat će socijalni slučaj, nije se to jednom desilo. Cilj im je da preko reprezentacije dođu do nečega. Treba paziti da neko ne ode prije reda – objašnjava Stojnić.
Za Bilbiju poziv u reprezentaciju znači utakmice na evropskom nivou i više je od igre: - Poziv u reprezentaciju je san svakog igrača ovdje. Sigurno je da se svi tome nadaju – kaže Bilbija.
Sedamnaestogodišnji Srđan Grahovac, centralni vezni igrač i dijete Borca, dobio je poziv od Partizana ali nije bio spreman da napusti klub. Jedan poziv u reprezentaciju je propustio ali odlučno tvrdi da sljedeći neće. - Bio sam pozivan u U-19 reprezentaciju ali se u tom trenutku nisam mogao odazvati. Nadam se da ću u narednom ciklusu dobiti poziv selektora i da ću nastupiti – kaže Grahovac.
Sa druge strane, nezadovoljni su odnosom Nogometnog saveza prema klubu i igračima. - Savez bi trebao imati više razumijevanja prema nama. Naš trener je otišao sa reprezentacijom kadeta u Vels, a nisu nam htjeli odgoditi utakmicu, pa smo morali igrati bez trenera. Bili smo jako ljuti. Imam osjećaj da je savez zbog njih napravljen – kaže Ibrahimbegović. Uspjeh je i rezultat potpune promjene filozofije rada kluba. Iako su uslovi skromni, Stojnić je zadovoljan jer, kako kaže, nemaju boljih. - Snalazimo se, nema ništa od kukanja. Bilo bi iluzorno pričati kako bi trebalo, moramo se prilagoditi. Doći će uslovi, novi stadion i tako dalje...
Bez obzira na poraz u posljednjem odigranom kolu, svi u Borcu sebe na kraju sezone vide na samo jednoj poziciji - prvoj.
Ćiro, Inzko i Dodik na tribinama
Utakmice Borca ove sezone gledali su svi ministri iz entitetske vlade, premijer Dodik te selektor Miroslav Ćiro Blažević i visoki predstavnik Valentin Inzko. Ibrahimbegović kaže kako ih je doveo smišljeno zbog poboljšanja imidža kluba. - Lobiranjem smo ih doveli. Kao što u Real dolaze kraljevi da gledaju tako i mi imamo svoje kraljeve. Kod nas se samo tako ne zovu. On otvoreno priznaje da nisu samo dobre igre kluba privukle visoke zvanice. - Naša je sreća, sad ću ja vama reći otvoreno, da je Željko Kopanja u Upravnom odboru. On je poludio za Borcem. Ja sam sa njim veliki prijatelj i on nas je povukao sve gore. Više se brine o Borcu nego o svoje dvije novine – kaže Ibrahimbegović. Za njega je samo pitanje vremena kada će reprezentacija BiH doći u Banju Luku da odigra barem prijateljsku utakmicu. Svi u klubu, kaže, o tome već razmišljaju, a sa Ćirom su o tome ozbiljno razgovarali.
U sportskoj prodavnici NAAI ispod tribine stadiona sve više se prodaju dresovi reprezentacije, kaže Milan Komlenac, zaposlen u prodavnici. Ipak, najviše se prodaju dresovi Borca. Navijači za 38 maraka mogu dobiti dres i šorc, a zanimljivo je da se ovdje mogu kupiti i dresovi Sarajeva, Željezničara, Čelika i drugih bh. klubova.
Tajna uspjeha: Ambicioznost i kreativnost
- Osnovna je smisao za igru talenat, to su igrači koji traže igru, žele da se nadigravaju, sa njima nije problem napraviti igru, problem je samo napraviti formaciju i dati im slobodu da ispolje kreativnost. Ne smiju ući u šablon. Takav igrač onda daje 60 posto. U tome je filozofija naše igre – objašnjava trener Stojnić i dodaje da su godine njegovih igrača njihova najveća prednost: Mladi su. Ovi igrači imaju motiv. U tim su godinama, od 17 do 21 godine. Sa njima je lakše raditi kada imaju motiv. Potrebno ih je samo pravilno usmjeriti. Stojnić pod ovim podrazumijeva vaspitanje i odgoj igrača u čemu učestvuje i klupski psiholog. Svojim igračima zabranio je bilo kakvo reagovanje na sudačke odluke i trudi se pripremiti ih na grubu i nesportsku igru uglavnom iskusnijih protivničkih igrača. - Fudbal je grub sport, razumijemo mi sve cake i prljavštine. Na to se treba pripremiti, protivnik se služi svim sredstvima.
Trošne tribine i luksuzne zgrade Vlade
Stadion banjalučkog Borca nalazi se odmah iza basnoslovnih zgrada Vlade Republike Srpske i po izgledu im je potpuna suprotnost. Sa dvije tribine, od kojih je samo jedna natrkivena i ima stolice, ovaj stadin ne ispunjava uslove za igranje evropskih utakmica i nikako se ne uklapa u evropske ambicije ovog kluba. Premijer Dodik je još prošle godine najavio izgradnju novog stadiona na drugoj lokaciji, kako bi na mjestu gdje je gradski stadion danas napravio zgradu Parlamenta. U Borcu kažu da imaju čvrsta obećanja da će novi stadion biti završen najkasnije za pet godina te da će imati 30.000 sjedećih mjesta i sedam pomoćnih natkrivenih terena po uzoru na fudbalske centre u Njemačkoj.
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.
Sport
REPORTAŽA FK Borac: Banjalučka budućnost bh. nogometa
U Banjoj Luci se danas više priča o majstorskim potezima devetnaestogodišnjeg Nemanje Bilbije i igrama njegovih mladih saigrača u Borcu nego o krizi, politici i izjavama Milorada Dodika zajedno. Ovaj grad je jednostavno poludio za nogometom nakon što je njihova ekipa osvojila 22 boda sa impresivnih sedam pobjeda i po jednim porazom i neriješenom utakmicom.
Banjalučki stadion od oko 10.000 mjesta postao je tijesan svima koji žele vidjeti najmlađu premijerligašku ekipu kako kući poražene šalje iskusne ekipe Širokog Brijega, Zrinjskog i Željezničara. Klub je postavio jasne i ambiciozne petogodišnje planove: ulazak u pretkola evropskih takmičenja svake godine i grupna faza Lige šampiona za pet godina, kaže sportski direktor Muhamed Ibrahimbegović, igračka legenda Borca.
Sve je veći i interes igrača i navijača za državnu reprezentaciju pa je prema njihovim riječima pravo veselje kada neko dobije poziv. U sportskoj prodavnici na stadionu ove godine se sve više prodaju i dresovi naših reprezentativaca.
Trud će nadomjestiti nedostatak novca
Umjesto kupovine igrača sa zvučnim imenima i jednogodišnjih ambicija, u Borcu su odlučili raditi drugačije. - Mi sad pravimo priču Borac, to je projekat od četiri-pet godina. Za toliko smo zacrtali da ćemo ući u Ligu šampiona a želimo svake godine u Evropu – kaže Ibrahimbegović. Njegove su planove, prije početka sezone, skeptici ismijavali: Svi su mislili da sa ovako mladom ekipom nećemo imati dva boda. Mi smo znali da hoćemo – kaže Ibrahimbegović ali priznaje da su igrači i njih iznenadili pa su sa svakom novom pobjedom rasli i apetiti.
Igračima je za 12 osvojenih bodova isplaćeno po pet hiljada maraka, a za dodatnih deset će dobiti po još tri. Furiozan start lige sa samo četiri primljena gola zaustavljen je na gostovanju Rudaru u Prijedoru. - Moralo se jednom izgubiti. Vreme je. Treba jednom da se dogodi i sad je... sad je najvažnije vratiti se – tješi bivši trener BorcaIlija Mikić svog bivšeg igrača Ibrahimbegovića.
Za Velimira Stojnića, trenera Borca i selektora kadetske reprezentacije naše zemlje, poraz nije iznenađenje jer su se igrači umorili nakon šest utakmica u 20 dana. Više ga je, kaže, iznenadio dosadašnji tempo Borčevog igranja. - Ovo do sada je bilo nenormalno, to ne može ni Manchester United – kaže Stojnić.
Najveću cijenu čestih i napornih utakmica platio je vjerovatno najbolji igrač ovog kluba Bilbija. Zbog umora je završio u bolnici gdje mu je otkriven povišen šećer pa je morao propustiti poziv u državni tim. Ponude ovom devetnaestogodišnjaku uveliko stižu i priznaje da već razmišlja da naplati uloženi trud trinaestogodišnjeg treniranja. - Put nije bio lagan – kaže Bilbija koji je u Borcu od svoje šeste godine, kada ga je na trening prvi put doveo otac Milorad, također igrač Borca - osvajač Kupa Maršala Tita 1988. godine - pobjeda protiv Zvezde. - Osam mjeseci nisam nigdje izašao navečer – objašnjava Bilbija kojem je izlaz, kao i svim ostalim igračima, do 23 sata.
Prije većine utakmica igrači idu u strogi karantin pa je vremena za opuštanje jako malo. Pravila kažu da igrači na dan utakmice ne mogu izlaziti na piće, niti se baviti bilo čim što se direktno ne tiče utakmice, pa im je između ostalog zabranjen i seks. - Nema seksa na dan utakmice. Odemo dan ranije pa se odmorimo – smješka se i objašnjava Bilbija. Njihov trening, koji na prvi pogled više podsjeća na trening juniora nego prvog tima, osmišljen je poput ostalih klubova sa velikim budžetom. Prvi radni dan nakon odigranog kola trener Stojnić je igrače pustio da se “ispušu” i odigraju kako žele na polovini terena. Svaka se greška plaća sklekovima. - Pustim ih da sami odrede kako će igrati. Posmatram ih i vidim ko je nervozan, neraspoložen i ko ne igra timski pa o tome kasnije razgovaramo – objašnjava Stojnić.
Način rada ovog trenera i jedinstvena prilika za mlade igrače privukla je i Tonija Markića da se iz Zagreba vrati u BiH i zaigra za Borac. Fudbal je počeo trenirati još u prvom razredu osnovne škole, a iz Ljubuškog je sa 12 otišao u Neretvu iz Metkovića, a potom i u splitski Hajduk. Uprkos neuporedivo boljim uslovima u Zagrebu, ovaj reprezentativac U-17 i U-19 selekcija, zadovoljniji je u Banjoj Luci. - Ne možemo se požaliti. Nema grupica u klubu među igračima, svi smo jedinstveni – kaže on i dodaje da mu godi pažnja koju dobija zbog svojih igara. - Djevojke to još ne primjećuju, ali se nadam da uskoro hoće.
Reprezentacija je svetinja
Daleko teže od zadržavanja prvog mjesta na tabeli bit će zadržavanje ovih mladih i talentovanih igrača. Primamljive ponude već stižu i teško im se oduprijeti. - Ponudama se ne može odoliti, to je tako – kaže Ibrahimbegović i objašnjava kako mlade igrače pokušavaju vezati povoljnim ugovorom još u mlađim selekcijama. Ugledajući se na bogate strane klubove Borac želi ponuditi stipendijske ugovore djeci od 14 i 15 godina a njihovi skauti i prijatelji prate mlade igrače u cijeloj regiji, a posebno u Krajini. Budžet od oko milion i po maraka ovom klubu ne dopušta kupovanje izgrađenih igrača pa su sebi postavili cilj da u budućnosti žive od prodaje mladih igrača. Posao je unosan, a para dobra pa to srdačno preporučuju i ostalim klubovima. - Na mladim igračima možeš samo zaraditi, izgubiti nikako. Ovo je recept za domaću ligu, neka prepišu. Neka gledaju Vengera i šta oni rade. Mi njih kopiramo iako su oni skuplji. To je recept za sve. A ovi što kupe dva-tri skupa igrača traju godinu i raspadnu se. Ovdje ljudi preživljavaju i ulaganje u fudbal je van svake pameti. Moramo proizvoditi svoje igrače – kaže Ibrahimbegović i ponosno ističe da imaju sjajnu generaciju '94. i '95. godišta od kojih će za tri godine imati sjajne igrače.
Vizija Banjalučana isplatila se i za državni tim, pa je Borac jedan od bh. klubova koji je dao najviše reprezentativaca. Poziv selektora željno očekuju svi igrači i, kako kaže Ibrahimbegović, nastane pravo veselje kada ga dobiju. - Motiv svakog igrača je da bude reprezentativac. Tako će najlakše naći klub. Karijera im je jako kratka, ako se ne obezbijedi da može da pređe u drugu fazu života, onda je taj igrač propao, postat će socijalni slučaj, nije se to jednom desilo. Cilj im je da preko reprezentacije dođu do nečega. Treba paziti da neko ne ode prije reda – objašnjava Stojnić.
Za Bilbiju poziv u reprezentaciju znači utakmice na evropskom nivou i više je od igre: - Poziv u reprezentaciju je san svakog igrača ovdje. Sigurno je da se svi tome nadaju – kaže Bilbija.
Sedamnaestogodišnji Srđan Grahovac, centralni vezni igrač i dijete Borca, dobio je poziv od Partizana ali nije bio spreman da napusti klub. Jedan poziv u reprezentaciju je propustio ali odlučno tvrdi da sljedeći neće. - Bio sam pozivan u U-19 reprezentaciju ali se u tom trenutku nisam mogao odazvati. Nadam se da ću u narednom ciklusu dobiti poziv selektora i da ću nastupiti – kaže Grahovac.
Sa druge strane, nezadovoljni su odnosom Nogometnog saveza prema klubu i igračima. - Savez bi trebao imati više razumijevanja prema nama. Naš trener je otišao sa reprezentacijom kadeta u Vels, a nisu nam htjeli odgoditi utakmicu, pa smo morali igrati bez trenera. Bili smo jako ljuti. Imam osjećaj da je savez zbog njih napravljen – kaže Ibrahimbegović. Uspjeh je i rezultat potpune promjene filozofije rada kluba. Iako su uslovi skromni, Stojnić je zadovoljan jer, kako kaže, nemaju boljih. - Snalazimo se, nema ništa od kukanja. Bilo bi iluzorno pričati kako bi trebalo, moramo se prilagoditi. Doći će uslovi, novi stadion i tako dalje...
Bez obzira na poraz u posljednjem odigranom kolu, svi u Borcu sebe na kraju sezone vide na samo jednoj poziciji - prvoj.
Ćiro, Inzko i Dodik na tribinama
Utakmice Borca ove sezone gledali su svi ministri iz entitetske vlade, premijer Dodik te selektor Miroslav Ćiro Blažević i visoki predstavnik Valentin Inzko. Ibrahimbegović kaže kako ih je doveo smišljeno zbog poboljšanja imidža kluba. - Lobiranjem smo ih doveli. Kao što u Real dolaze kraljevi da gledaju tako i mi imamo svoje kraljeve. Kod nas se samo tako ne zovu. On otvoreno priznaje da nisu samo dobre igre kluba privukle visoke zvanice. - Naša je sreća, sad ću ja vama reći otvoreno, da je Željko Kopanja u Upravnom odboru. On je poludio za Borcem. Ja sam sa njim veliki prijatelj i on nas je povukao sve gore. Više se brine o Borcu nego o svoje dvije novine – kaže Ibrahimbegović. Za njega je samo pitanje vremena kada će reprezentacija BiH doći u Banju Luku da odigra barem prijateljsku utakmicu. Svi u klubu, kaže, o tome već razmišljaju, a sa Ćirom su o tome ozbiljno razgovarali.
U sportskoj prodavnici NAAI ispod tribine stadiona sve više se prodaju dresovi reprezentacije, kaže Milan Komlenac, zaposlen u prodavnici. Ipak, najviše se prodaju dresovi Borca. Navijači za 38 maraka mogu dobiti dres i šorc, a zanimljivo je da se ovdje mogu kupiti i dresovi Sarajeva, Željezničara, Čelika i drugih bh. klubova.
Tajna uspjeha: Ambicioznost i kreativnost
- Osnovna je smisao za igru talenat, to su igrači koji traže igru, žele da se nadigravaju, sa njima nije problem napraviti igru, problem je samo napraviti formaciju i dati im slobodu da ispolje kreativnost. Ne smiju ući u šablon. Takav igrač onda daje 60 posto. U tome je filozofija naše igre – objašnjava trener Stojnić i dodaje da su godine njegovih igrača njihova najveća prednost: Mladi su. Ovi igrači imaju motiv. U tim su godinama, od 17 do 21 godine. Sa njima je lakše raditi kada imaju motiv. Potrebno ih je samo pravilno usmjeriti. Stojnić pod ovim podrazumijeva vaspitanje i odgoj igrača u čemu učestvuje i klupski psiholog. Svojim igračima zabranio je bilo kakvo reagovanje na sudačke odluke i trudi se pripremiti ih na grubu i nesportsku igru uglavnom iskusnijih protivničkih igrača. - Fudbal je grub sport, razumijemo mi sve cake i prljavštine. Na to se treba pripremiti, protivnik se služi svim sredstvima.
Trošne tribine i luksuzne zgrade Vlade
Stadion banjalučkog Borca nalazi se odmah iza basnoslovnih zgrada Vlade Republike Srpske i po izgledu im je potpuna suprotnost. Sa dvije tribine, od kojih je samo jedna natrkivena i ima stolice, ovaj stadin ne ispunjava uslove za igranje evropskih utakmica i nikako se ne uklapa u evropske ambicije ovog kluba. Premijer Dodik je još prošle godine najavio izgradnju novog stadiona na drugoj lokaciji, kako bi na mjestu gdje je gradski stadion danas napravio zgradu Parlamenta. U Borcu kažu da imaju čvrsta obećanja da će novi stadion biti završen najkasnije za pet godina te da će imati 30.000 sjedećih mjesta i sedam pomoćnih natkrivenih terena po uzoru na fudbalske centre u Njemačkoj.
U Banjoj Luci se danas više priča o majstorskim potezima devetnaestogodišnjeg Nemanje Bilbije i igrama njegovih mladih saigrača u Borcu nego o krizi, politici i izjavama Milorada Dodika zajedno. Ovaj grad je jednostavno poludio za nogometom nakon što je njihova ekipa osvojila 22 boda sa impresivnih sedam pobjeda i po jednim porazom i neriješenom utakmicom.