Sjednice 24. I 25. decembra:Visoki predstavnik poništio nekoliko odluka Narodne skupštine RS

Novosti

Sjednice 24. I 25. decembra: Visoki predstavnik poništio nekoliko odluka Narodne skupštine RS

-Ova odluka ima prednost nad bilo kojim nedosljednim odredbama Ustava Republike Srpske, bilo kojim zakonom, propisom ili aktom, postojećim ili budućim. Ova Naredba je direktno primjenjiva i nije potrebna nikakva daljnja radnja da bi se osiguralo njeno pravno dejstvo, navedeno je u odluci Visokog predstavnika.

Visoki predstavnik poništio nekoliko odluka Narodne skupštine RS
Christian Schmidt (foto: Fena)

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt poništio je neke zaključke Narodne skupštine Republike Srpske usvojene 24. i 25. decembra na 16. posebnoj sjednici. Schmidt u odluci navodi da ti zaključci krše Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini. Time se zabranjuje se primjena tih zaključaka.

detalj iz Odluke Visokog predstavnika

"Od vladajuće koalicije u Republici Srpskoj prvenstveno ovisi hoće li biti zakonskih posljedica ili ne. Visoki predstavnik poziva članove NSRS da razmisle o posljedicama takvih postupaka i na brzinu sastavljene pravno neutemeljene mješavine skupštinskih odluka koje se odnose na konkretno pitanje. Pravo na pošteno suđenje mora biti zaštićeno zagarantiranim procedurama i poštivanjem vladavine prava, a ne stvaranjem unilateralnih pravila. Osnovna poruka ovog Naloga je: nitko nije iznad zakona i nitko ne smije zlouporabljivati zakon. Ovaj Nalog ne isključuje postupanje nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, koje mogu poduzeti odgovarajuće radnje na osnovi vlastite procjene", navedeno je u obrazloženju odluke iz OHR-a.

Podsjetimo, tim zaključcima je Narodna skupština RS obvezala Vladu RS da u roku od 30 dana dostavi u proceduru zakon kojim će se urediti postupak razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH tako da stav o tim pitanjima prvo zauzme skupština ovog entiteta. Dodatno je NS RS zadužila Zakonodavni odbor skupštine da pripremi izmjene i dopune Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i stava o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH i dostavi ih predstavnicima Srba u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Uz napomenu da pravni sistem EU ne prihvata mogućnost da neizabrani strani državljanin donosi zakone umjesto demokratski izabranih institucija, jedan od zaključaka bio je i da NS RS zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika srpskog konstitutivnog naroda RS u zajedničkim institucijama da obustave donošenje odluka u domenu evropskih integracija dok se ne steknu uslovi koji obezbjeđuju da se taj proces odvija u skladu sa principima demokratije i vladavine prava

Narodna skupština RS zaključila je i da predsjednik RS i direktor Službenog glasnika RS treba da prestanu da se odazivaju na pozive Suda BiH, sve dok predsjednik RS ne bude zdravstveno sposoban za učešće u postupku. Od imenovanih i izabranih predstavnika srpskog konstitutivnog naroda RS u zajedničkim institucijama BiH zatraženo je i da obustave donošenje odluka na nivou BiH, osim u slučajevima kada se odlučivanje odnosi na prenos nadležnosti sa Republike Srpske.

Atak na Sud BiH kojeg je sam Dodik priznaoPROTIV KOGA SU ODLUKE NARODNE SKUPŠTINE RSAtak na Sud BiH kojeg je sam Dodik priznao

Tokom skupštinske rasprave predstavnici vlasti pokušavali su proces protiv Dodika predstaviti kao suđenje cijeloj RS, a entitetski ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan otišao je predaleko tvrdeći da je proces protiv Dodika “završni čin dugogodišnje borbe protiv Srpske i da od suđenja zavisi opstanak Republike”.

Jedan od poništenih zaključaka jeste i onaj da se zloupotreba Tužilaštva BiH i pokušaj miješanja u rad najvišeg predstavničkog tijela RS moraju pojedinačno identifikovati i procesuirati. U suprotnom će Narodna skupština RS-a biti prinuđena, radi zaštite Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i ustavnog poretka RS-a, poduzeti posebne mjere u cilju zaštite Dejtonskog sporazuma."

Posebno je bio tragikomičan zaključak kojim se bezuslovno traži poništavanje akata koje je donio Schmidt, koji je, kako je navedeno, "uslov da bi se nastavilo neometano kretanje ka EU, jer srpski predstavnici u državnim institucijama BiH u poslednje vrijeme predano rade na usvajanje zakona iz Reformske agende".

Sve to je sada poništeno odlukom Visokog predstavnika.

„Ova odluka ima prednost nad bilo kojim nedosljednim odredbama Ustava Republike Srpske, bilo kojim zakonom, propisom ili aktom, postojećim ili budućim. Ova Naredba je direktno primjenjiva i nije potrebna nikakva daljnja radnja da bi se osiguralo njeno pravno dejstvo", navedeno je u odluci Schmidta.

Odluku Visokog predstavnika prva je pozdravila Ambasada SAD u BiH.

„Sjedinjene Američke Države pozdravljaju današnju odluku visokog predstavnika da odbrani Dejtonski mirovni sporazum i zaštiti pravosudne institucije i institucije vladavine prava BiH na državnom nivou zabranom provođenja zaključaka koje je Narodna skupština RS usvojila na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. decembra. SAD podržavaju suverenitet , teritorijalni integritet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, kao i njen kontinuirani napredak na putu ka evroatlantske integracije“ saopšteno je iz Ambasade SAD u BiH.

(zurnal.info)