Poplava je, kaže hrvatska Wikipedia, pojava neuobičajeno velike količine vode na određenom mjestu zbog djelovanja prirodnih sila. Ima onih kojima je to "božje davanje", za nekog je to "Allahova kazna", postoje i oni koji vjeruju da je to ipak prirodni fenomen...
U Bosni i Hercegovini poplava je katastrofa sa nesagledivim posljedicama nastala zbog neuobičajeno velike količine kriminala, korupcije i neodgovornosti vlasti.
SVE JE OTIŠLO NIZ VODU
Jedan strani diplomata izjavio je ovih dana kako se ne smije zanemariti ljudski faktor u ovoj bosanskoj katastrofi. Teško je složiti se s njim. Nema tu ništa ljudsko. Ovdje je isključivo u pitanju kriminalni faktor, pomnožen beskonačnom dozom arogancije i neodgovornosti.
"Naši su bili totalno nespremni za ovo...", pokazuje jedan od potopljenih stanovnika Doboja. Blatnjava trenerka, očito tuđa, jedino je što ima. Ima još ženu i dvoje djece. Oni su "kod njenih". Posla više nema: "Sve je otišlo niz vodu." Šala kojoj se niko ne smije.
Nespremni "naši" u stvari su vlast u Doboju. Kaže kako je civilna zaštita sjedila na uzvišenju, iznad Doboja i gledala narod kako se samospašava. Na pitanje zašto sjede a ne pomažu ljudima, odgovarali su kako im je "Plan za vanredne situacije dolje, potopljen".
Dobojlije na svakom koraku zahvaljuju Federaciji. Opet, oni "naši", ovaj put iz Banje Luke nisu ništa uradili da im pomognu:
"Sva pomoć je došla iz Federacije, a sada hoće i to da nam uzmu".
Žale se kako će se "preko njihovih leđa prebiti" sukob između SDS-ovog načelnika Obrena Petrovića i od SNSD-a nametnutog upravitelja generala Momira Zeca. Već se priča po Doboju kako se humanitarna pomoć za Doboj preusmjerava prema skladištima u Banjoj Luci i Laktašima. Istina, pomoć dolazi u grad. Pitanje je da li zaista dolazi do onih koji su zaista poplavljeni.
"Ja po cijeli dan čistim stan, nemam kada ići po pomoć."
Stan je zapravo jedna muljem zatrpana crna rupa na prvom spratu stambene zgrade u centru Doboja. Voda je došla do polovine drugog sprata. Pomažu i komšije do čijih stanova voda nije došla. Pitanje je koliko se tu može pomoći: "Godinama ova voda neće izaći iz zidova".
Mnogi se pitaju da li vrijedi popravljati ili sve iznova. Po ko zna koji put u jednom životu. Puno je onih koji se teško snalaze u ovim okolnostima. Čekaju da im pomoć dođe. Drugi, najčešće oni koji nisu direktno ugroženi, po nekoliko puta se vraćaju na punktove gdje se dijeli pomoć. Ostali sliježu ramenima, trenutno nemaju vremena da o tome razmišljaju. Čini se kao da ne žele uoopće da razmišljaju. Mehanički izbacuju uništene stvari na gomilu. Cilj je uraditi što više "dok se još vidi":
"Zahvalite se svima u Federaciji", kažu nam.
NEKI GORI SVIJET
Žrtve poplava u Doboju govore o Federaciji kao da je to neki bolji svijet. Kojeg, iskreno, nema jer Federacija zapravo ni ne postoji. Pomoć koja njima stiže dolazi od ljudi koji žive u Sarajevu, Mostaru, Travniku, Bugojnu... Iz Federacije im dolazi samo bahatost, neodgovornost i korupcija. Jad, čemer... i voda, mnogo vode.
Vlast u Federaciji, jednako kao i Dodikova vlast u RS, nema para u budžetu za krizne situacije, nema robnih rezervi, nema sistema zaštite..., jednom riječi: ima samo pare za njihove plate i skupa vozila. Poražavajuća je činjenica da vlast u Federaciji ovog momenta ima preko 200 miliona maraka, žive love, što na računima firmi koje su jednim dijelom u vlasništvu Federacije, što u nerealizirnim kreditima.
Taj novac nije za obične smrtnike. On će se pojaviti u predizbornim kampanjama. Prepoznat ćemo ga na bilbordima, kroz patetične poruke i frizirane osmijehe korumpiranih političara. Tipova dovoljno drskih da nam kažu kako država, koja nas godišnje košta više od 15.000.000.000,00 KM, nema potrebe da reaguje jer se narod samoorganizovao.
Vlasti u Bosni i Hercegovini, Federaciji ili RS svejedno je, ponašaju se kao nepozvani gost u kafani. Naručuju ture a onda se izgube pet minuta prije nego što konobar dođe da naplati, pa ceh raja podijeli među sobom. Kao i uvijek...
(zurnal.info)