PREDSJEDNIŠTVO BiH II: Ivanić i Radmanović izjednačeni
Novosti
: PREDSJEDNIŠTVO BiH II: Ivanić i Radmanović izjednačeni
Imam iz Živinica osuđen na pet mjeseci zatvora zbog bludnih radnji
Novosti
: Imam iz Živinica osuđen na pet mjeseci zatvora zbog bludnih radnji

Imam Mehmed Butković osuđen je danas na pet mjeseci zatvora i godinu uslovno pred Opštinskim sudom u Živinicama zbog bludnih radnji nad E.H., inače suprugom njegovog kolege. Sud je odluku donio danas u dva sata a izricanju presude Butković nije prisustvovao. Optužnica protiv Butkovića je podignuta u novembru 2008. godine po prijavi tada dvadesetogodišnje E.H. koju je imam napastvovao u živiničkom Islamskom centru gdje je ona radila kao čistačica. U policijskoj presudi je pisalo da je Butković prišao E.H. sa leđa dok je ona čistila prostorije i silom je okrenuo prema sebi, milovao po gruima i ostalim dijelovima tijela.

Islamska zajednica je razmatrala ovaj slučaj ali nikada nije suspendovala imama na koga se još 2002. godine žalilo 14 imama i u pismu reisu naveli da Butković ne voli ustajati na sabah namaz.

(zurnal.info)

Cenzura iz CIK-a: Zabrana objavljivanja podataka NVO-a
Novosti
: Cenzura iz CIK-a: Zabrana objavljivanja podataka NVO-a

Od jutros od sedam sati mediji “ne mogu objavljivati bilo kakve aktivnosti nevladinih ili drugih organizacija koji se odnose, odnosno imaju veze sa glasanjem i izborima“, izjavio je Vedran Hadžović iz Centralne izborne komisije BiH

 CIK se za ovu odluku sasvim neutemeljeno poziva na Izborni zakon BiH iako on precizira zabranu objavljivanja rezultata javnog mnijenja ili izvještavanje o aktivnostima u vezi sa kampanjom:

U periodu od 48 sati prije otvaranja biračkih mjesta pa do zatvaranja biračkih mjesta neće se objavljivati rezultati istraživanja javnog mijenja u vezi sa glasanjem i izborima. (Član 16.10)

U toku 24 sata prije otvaranja biračkih mjesta na teritoriji Bosne i Hercegovine neće biti nikakvog medijskog izvještavanja o bilo kakvoj aktivnosti koja se odnosi na političku i izbornu kampanju (Član 16.11).

U zakonu se, dakle, precizira zabrana objavljivanja rezultata ispitivanja javnog mnijenja, što veliki broj istraživanja NVO-a nije. Primjera radi, istraživanja CCI-a u velikom broju odnose se na rad poslanika u prethodne četiri godine. Iako nije riječ o ispitivanju javnog mnijenja ti rezultati neće se moći prezentovati u javnosti u ova dva dana.

Na pres konferenciji CIK-a predsjednica Irena Hadžibajrić na pitanje zašto se, osim zabrane izvještavanja o rezultatima javnog mnijenja, zabranjuje i objavljivanje rezultata koji to nisu, rekla je kako ne može “ulaziti detaljno sada u smisao tih odredbi”. Pitanje da li je to podrška političkim partijama na vlasti jer se onemogućava objavljivanje podataka o njihovom neradu nije posebno komentarisala.

(zurnal.info)

SARAJEVO: Prljava kampanja sa puno demagogije
Novosti
: SARAJEVO: Prljava kampanja sa puno demagogije
Danas su u prostorijama ACIPS-a predstavljeni preliminarni rezultati monitoringa predizbornih kampanja za Opće izbore 2010. godine.

Cilj ACIPS-ove inicijative jeste anazila koliko se zapravo političari tokom predizborne kampanje bave stvarnim probelmima i potrebama građana. Ili bolje rečeno koliko se bave retorikom i ispraznom pričom. Predsjednik ACIPS-a Sanel Huskić ovu predizbornu kampanju okarakterisaso je kao “izrazito prljavom”.Teme analize su bila goruća pitanja za građane Bosne i Hercegovine, od nezaposlenosti, obrazovanja, solijalno-zdravstvene politike, korupcije..Cijela analiza je bazirana na nadgledanju nekoliko elektronskih i štampanih medija ( BHT, FTV, RTRS, NTV Hayat, BN, KISS TV, Dnevni avaz, Oslobođenje, Dnevni list, Večernji list, Nezavisne novine, Glas Srpske, kao i tri informativna portala sarajevo-x, bljesak, i bl-live).

-Sve stranke koje su nadgledane, s izuzetkom SDP-a i Narodne stranke radom za boljitak, imale su izuzetno napradačke i agresivne kampanje prema svojim oponentima- kazao je Huskić.

Najrelevantniju kampanju ima Narodna stranka radom za boljitak, dok SNSD ima najnerelevantniju i najnekonkretniju kampanju, dok je najkonkretniji SDP.

-Kada je u pitanju SNSD, njihova kampanja se bazira na tome da četiri čovjeka putuju Republikom Srpskom i uglavnom se bave temama tipa ne međunarodnoj zajednici i zaštitom vitalnih nacionalnih interesa- objašnjava Huskić.

Monitoringom su također obuhvaćeni i predsjednički kandidati, od kojih je najrelevantniju kampanju imao Mladen Ivanić sa 50 posto relevantnih izjava, dok je najgoru kampanju imao Nebojša Radmanović sa 1 posto relevantnih izjava, iako je imao najviše medijskih nastupa, više od 230 izjava u različitim medijima. Tijekom nadgledanja uočeni su trendovi da se u RS-u vrlo malo ili nimalo priča o EU integracijama. U medijskim istupima vodeći je SNSD kao i SDS i PDP nisu posvetili pažnju EU intregracijama. Zanimljivo je i to da stranke u RS-u uopšte ne pričaju o korupciji, jer izgleda korupcije u tom entitetu ne postoji. Što se tiče stranaka u Federaciji BiH najviše su pažnje posvetile Ustavnim reformama, a prednjače SDA i HDZ.

Kada je u pitanju mediji tu prednjači SNSD koji je i najzastupljeniji u medijima kako u Republici Srpskoj tako i u Federaciji BiH.

- Mediji iz RS, sa izuzetkom televizije BN najviše su prostora dali SNSD-u u odnosu na ostale stranke u tom entitetu. Treba dodati i to da je primjećena pojačana aktivnost stranaka na internetu- za kraja je kazala Ena Omeragić, koordinatorica ACIPS-a.


(zurnal.info)

 

TIBiH: Za oglašavanje stranke dnevno troše 100 plaća!
Novosti
: TIBiH: Za oglašavanje stranke dnevno troše 100 plaća!
Transparency International Bosne i Hercegovine izvršio je praćenje i analizu i treće sedmice predizborne kampanje za odabranih 10 političkih stranaka, uzimajući u obzir oglašavanje u elektronskim i štampanim medijima.
Rezultati monitoringa pokazali su, kako je saopćeno, da su stranke uključene u istraživanje do sada ukupno utrošile oko 1,7 miliona KM, što je duplo više nego u prve dvije sedmice kampanje. S prethodno procijenjenim troškovima za vanjsko oglašavanje od oko dva miliona KM, ovo ukupno iznosi oko 3,7 miliona.

“Ovaj put podaci govore da je Stranka demokratske akcije (SDA) utrošila najviše sredstava, dok su u prve dvije sedmice to bili Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Stranka za BiH. Naime, SDA je samo za sedam dana utrošila više od 250 hiljada KM, i tako ukupnim troškovima kampanje od gotovo 350 hiljada KM „prestigla“ SNSD, koji je utrošio oko 270 hiljada, SBiH i Stranku za bolju budućnost, koje su obje utrošile po oko 250 hiljada KM”, navodi TIBiH.

Naglim porastom oglašavanja podignuta je, navode, i dnevna potrošnja stranaka za oglašavanje u elektronskim i štampanim medijima, koja sada ukupno iznosi gotovo 80.000 KM, ili dnevno oko 100 prosječnih mjesečnih plaća u BiH.

S obzirom na to da je primjetan nagli porast broja oglasa kako se kampanja bliži kraju, TIBiH očekuje da će naročito u zadnjoj sedmici kampanje ovi iznosi biti višestruko veći.

Za procjenu utrošenog novca korištene su prosječne tržišne cijene zakupa medijskog prostora i usluga pripreme promotivnih materijala.

U ovo istraživanje uključeni su samo najzastupljeniji elektronski i štampani mediji u BiH, dok usljed nedostatka resursa i kapaciteta, nisu pokrivene radiostanice niti vanjsko oglašavanje, pa stoga ovi podaci predstavljaju samo mali dio ukupno utrošenog novca.

Također, TIBiH navodi da nije bio u mogućnosti pratiti troškove oglašavanja stranaka na Internetu, odnosno na sve popularnijim portalima, gdje je primjetno sve agresivnije oglašavanje stranaka.

U posljednjoj sedmici kampanje očekuje se i veliki broj stranačkih skupova, gdje za nastupe estradnih zvijezda stranke izdvajaju i više od 100.000 eura, a iz razloga što je praktično nemoguće doći do podataka koliko stranke izdvajaju za organizaciju ovih događaja, ovo također nije uključeno u procijenjene troškove.

Zbog svega ovoga TIBiH smatra da će ukupni troškovi kampanje biti nekoliko puta veći od procijenjenih troškova oglašavanja u medjima.

TIBiH će i nakon završetka kampanje izvijestiti javnost o troškovima oglašavanja stranaka te nastaviti pratiti sve eventualne nepravilnosti u finansiranju kampanja.

Također, ponovo apeliraju na političke stranke da građanima daju uvid u količinu utrošenih sredstava, a što je još važnije izvore od kojih ta sredstva dolaze.

 

(Fena)

UG TENDER: I dalje bez oštrih kriterija u sistemu javnih nabavki
Novosti
: UG TENDER: I dalje bez oštrih kriterija u sistemu javnih nabavki
Korupcija u Bosni i Hercegovini je na zavidnom nivou i po tom pitanju u državi nije potrebno ništa mijenjati, smatra 136 nosilaca izbornih lista političkih stranaka u Bosni i Hercegovini. Tek njih 21 smatraju kako je vrlo važno da se obezbijedi adekvatnije normativno regulisanje provođenja postupaka javnih nabavki, kao i potpunije i jasnije definisanje mjesta i uloge Agencije za javne nabavke, te Kancelarije/Ureda za razmatranje žalbi i Suda BiH.

Preciznije, tek svaki osmi nosilac kandidatskih listi na predstojećim izborima smatra kako sistem javnih nabavki nije dobar i da ga treba mijenjati jer on ovakav kakav jeste generiše korupciju. Samo je jedan od njih osam odlučan da treba popravljati stanje po tom pitanju i potpisali su Izjavu koju im je ponudilo Udruženje Tender. U toj izjavi se nosioci lista obavezuju da kako će se "u svom ukupnom radu i djelovanju, a naročito ukoliko budu izabrani kao predstavnici građana u Predstavnički dom, odlučno založiti da se prioritetno u radu Parlamentarne skupštine BiH obezbijedi adekvatnije normativno regulisanje provođenja postupaka javnih nabavki, kao i potpunije i jasnije definisanje mjesta i uloge Agencije za javne nabavke, Kancelarije/Ureda za razmatranje žalbi i Suda BiH, kako bi se obezbijedio njihov nužno efikasniji i odgovorniji odnos prema svim prekršiocima odredbi Zakona o javnim nabavkama BiH, doprinoseći tako presudno uspješnoj borbi protiv korupcije u javnim nabavkama".

Kampanja koju provodi UG Tender, uz podršku 26 nevladinih organizacija, u kojoj se od nosilaca Kandidatskih lista za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH traži da putem potpisanih Izjava obećaju kako će se, ukoliko budu izabrani u najviše zakonodavno tijelo, odlučno založiti za prioritetno rješavanje pitanja smanjenja korupcije u javnim nabavkama, nije dala očekivane rezultate. To je očit primjer da se najodgovorniji u vlasti i u narednom mandatu nemaju namjeru obračunavati sa nosiocem korupcije i da će se sredstva poreskih obveznika i dalje nesmetano odlijevati u privatne džepove.

Sam podatak da od 157 nosilaca lista iz 31 političke partije, samo njih 21, iz 11 političkih partija, podržalo inicijativu, najjasnije ukazuje da je pompezno najavljivana odlučnost borbe protiv korupcije, bila tek bacanje prašine u oči sve sluđenijem narodu i samim biračima.

Ono što bi trebalo sviju nas da posebno zabrine jeste činjenica da najodgovorniji u vlasti nastoje, ne da pooštre sistem javnih nabavki, nego nastoje usvojiti znatno blaže i neefikasnije kriterije i mehanizme odgovornosti za neodgovorne pojedince u ugovornim organima. Dokazi za to bili su sadržani u neusvojenom Zakonu o javnim nabavkama, koji na sreću, svih čestitih i odgovornih u društvu, jula mjeseca prošle godine nije izglasan u Parlamentu, pa i ovom prilikom Udruženje se zahvaljuje svima koji su tome doprinijeli, kao i u „Strategiji razvoja sistema javnih nabavki za period 2010.-2015.godina“, dokumentu koji je Vijeće/Savjet ministara BiH usvojilo 26.08.2010.godine, u kome se prosto, za nepovjerovati, zagovara izbjegavanje novčanog kažnjavanja onih koji nepoštuju odredbe Zakona o javnim nabavkama BiH (više u Komentaru na web stranici www.tennder.ba, kao i podaci o odnosu nosilaca Kandidatskih lista).

 

(UG Tender/zurnal.info)

UG ZAŠTO NE: Hipnoza na delu
Novosti
: UG ZAŠTO NE: Hipnoza na delu
UG „Zašto ne“ je uradilo analizu programa pet partija na vlasti za mandatni period 2010-2014 s ciljem utvrđivanja stepena ponavljanja obećanja u odnosu na period 2006-2010 i došli smo do zaključka da su vladajuće partije u svojim novim programima ponovile 247 od 367 obećanja koliko su dale u 2006. godini.

Dakle, preko dvije trećine ili 67,3 procenata svih obećanja koja su namjeravali ispuniti u periodu 2006-2010 godina i dalje stoje u predizbornim programima Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Hrvatske demokratske zajednice BiH, Hrvatske demokratske zajednice 1990, Stranke demokratske akcije i Stranke za BiH.

 

Ako govorimo o strankama posebno, imamo isto tako zanimljivu situaciju. Stranka demokratske akcije je ponovila 101 od 164 obećanja iz prethodnog programa ili 61,59 posto, pri čemu su u novom programu dali skoro 300 novih obećanja koja nisu bila u programu iz 2006. godine. Tako će u naredne četiri godine, ako dobije podršku glasača, SDA opet voditi BiH ka kandidatskom statusu u EU, opet nas uvoditi u NATO, još jednom osigurati jednakost građana u pristupu socijalnoj zaštiti, ponovno administrativno objediniti „dvije škole pod jednim krovom“, ponovno uvesti specijalni status za Srebrenicu i Žepu i još mnogo toga što smo očekivali da vidimo u prethodne četiri godine.

SNSD je ponovio 38 od 75 obećanja datih u 2006, čime su predstavnici ove stranke priznali da nisu ispunili bar preko 50 posto programa, iako smo mogli čuti više puta sa predizbornih skupova kako su ispunili sve obećano. Da ponovimo, analiza koju je uradio UG „Zašto ne“ je došla do zaključka da je SNSD ispunio tek 2 obećanja ili 3 posto od ukupnog broja datih obećanja. SNSD će tako ponovno izgraditi klinički centar, mrežu autoputeva, opet graditi hidro- i vjetro-elektrane, opet reformirati penzioni sistem, napraviti ponovno reviziju privatizacije, kao i ponovno ući u realizaciju druge faze elektrana Ugljevik i Gacko, te mnogo toga što su trebali uraditi u prethodnom mandatu.

HDZ BiH i HDZ 1990 su ponovili veliku većinu obećanja, čak i dijelova programa iz 2006. godine. Tako je HDZ 1990 ponovio sva obećanja iz 2006. godine, dok je HDZ BiH ponovio 66 od 73 obećanja ili 90 posto svih obećanja koje su trebali realizirati u periodu 2006-2010. Tako mladi mogu očekivati da ih HDZ BiH ponovno zapošljava, a građani uopšte da HDZ ponovno smanji javnu potrošnju ili reformira zdravstvo, dok će HDZ 1990 ponovno izvršiti reviziju privatizacije i dokapitalizacije, stvoriti demokratsku i jaku policiju, te ponovno završiti proces povratka. Osim ovoga, HDZ BiH nam nudi 14, a HDZ 1990 11 novih obećanja koja nismo mogli vidjeti u programima iz 2006. godine.

Stranka za BiH je jedina od pet vladajućih partija skoro u potpunosti odustala od programa iz 2006. godine, od kojeg nije, podsjećamo, ispunila niti jedno obećanje od 16 datih. Tako nam sada Stranka za BiH ponovno nudi samo 3 od 16 neispunjenih obećanja, te svoj program pojačava sa preko 130 novih. Ono što nam ponovno nude su teritorijalna reogranizacija države na kojoj su i bazirali većinu programa iz 2006. godine, te stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH.

„Porazno je da stranke na vlasti ponavljaju čak dvije trećine svojih programa i time žele da ponovno osvoje mandat od građana/ki. Mislimo da su trebale bolje iskorisiti svoje mandate, kao i svoje predizborne kampanje, da urade to što su obećali 2006. godine, kao i da objasne građanima/kama zašto nisu ispunili većinu onoga što su obećali. Poručujemo predstavnicima partija na vlasti da ne treba da pokušavaju dobiti novi mandat ponavljanjem neispunjenih obećanja, a građanima/kama da ne nasjednu na ovo, te da o njihovom eventualnom novom mandatu na izborima odluče isključivo na osnovu onoga što su radili u prethodne četiri godine“, poručuju iz UG „Zašto ne“.

 

(UG "Zašto ne"/zurnal.info)

 

 

 

HDZ BiH: Snaga kojoj ne vjerujem
Novosti
: HDZ BiH: Snaga kojoj ne vjerujem

U sklopu predizborne kampanje Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine je predstavila pamflet, u kojem pokušavaju objasniti biračima zašto vrijedi dati glas za stranku koja nije postigla ništa u posljedne četiri godine koliko učestvuje u foteljaškoj raspodjeli vlasti, što zalutali u našu realnost stignu još nazvati i velika koalicija.
Osvrt na postavljeno kroz 10 tačaka, svakako je tek dašak svega onoga što nije postignuto, što je obećano pa se sada 'naobećava', ali je sjajan pregled vlastitog priznanja HDZ BiH da nije učinio ništa u posljednje četiri godine.

 

Provodimo ustavnu reformu u Bosni i Hercegovini – U objašnjenju ove zanimljive tvrdnje stoje stavovi HDZ BiH prema ovom pitanju, bez nekih jasnih pokazatelja šta su na ovom pitanju isti uradili u posljednje četiri godine. Naravno, kako bi objašnjenje imalo svoju širinu i smisao, jasno je umetnuta floskula od tri reda koja se poziva na evropska iskustva i zaštitu ljudskih prava. Pored toga u ovom pitanju je dat osvrt i na reformu javne uprave, gdje stoji da će stolna stranka raditi na tome da ona bude jeftina i učinkovita, kao da HDZ BiH nema nikakve veze sa birokratskim haosom u Bosni i Hercegovini.

Smanjujemo nezaposlenost – Tu sada već počinje haos sa tezama o podsticanju države da investira, kroz obećanja za okončanje privatizacije, koje je staro koliko i naš suživot sa HDZ-om, preko potpore izvoznicima, do povećanja zaposlenosti od 2% na godišnjoj razini. Svekupno, ovaj razlog 'zašto glasati za HDZ BiH' se pretvara u nabrajanje svih neostvarenih obećanja iz 2006. godine, koji svoj vrhunac licemjerja i gluposti dostižu zaključkom da će raditi na povećanju stope zaposlenosti žena od 2,5%, pokušavajući u svoj ideološki pravac borjaniziranog feminizma uvesti i frtalj brige za ravnopravnost spolova.

Borimo se protiv korupcije i kriminala – Ovaj sjajni ideal, koji će naravno biti ispunjen sa Draganom Čovićem na čelu i svim njegovim kaznenim prijavima u džepu, planira se ostvariti jačanjem Agencije za borbu protiv korupcije. Uzimajući u obzir da je autor ovog velikog obrazloženja već utvrđeno imao u ranije dvije stavke problema sa koncentracijom, tu pronalazimo i objašnjenje zašto je pola teksta na ovu temu potrošeno na priču o tome kako će mladim bračnim parovima kroz fondove dati podršku, a iz oduzete imovine za koju se utvrdi da je stečena mitom i korupcijom.

Stvaramo uvjete za razvoj malog i srednjeg preduzeća – Pobrojana obećanja u ovom segmentu opet se vraćaju na sve one izbore ranije, od fantomskih poticaja do smanjenja fiskalnog opterećenja, zaboravljajući da je većina onoga što je vlast učinila u posljednje četiri godine, ako je bilo i u čiju korist, onda je to u održanje velikih korporacija i nosilaca političke moći iz sjene.

Osiguravamo veću zastupljenost žena u društvu – Naravno da će HDZ BiH zaštiti majku u porodiljskom statusu, ali kroz taj svoj poduhvat neće objasniti gdje se porodični status, trudnoća i materinstvo izgubila na putu od nacrta do usvojenog Zakona o zabrani diskriminacije.

Poboljšavamo položaj mladih u društvu – HDZ BiH ponosno ističe da će osigurati rad mladih u volonterskom statusu, a zatim nabraja sve mogućnosti koje istina postoje poput pripravničkog staža, stimulacije zapošljavanja mladih i stambenog zbrinjavanja mladih porodica, ali nigdje ne razmatra koliko je statistički zanemariv broj mladih obuhvaćenih ovakvim beneficijama.

Reformiramo mirovinski i zdravstveni sustav – Jasno, nikakav napredak nije postignut, ne postoji nikakav napredak u ove dvije oblasti, a obećanja o većoj dostupnosti zdravstvene zaštite su ponavljanje stavova HDZ BiH od svih ranijih izbora, ali ostaje nejasno šta su zaista tim 'stavovom' postigli, odnosno zašto da građani i građanke opet glasaju za branitelje časnog ideala jednakosti, koji pritome nisu ništa učinili da ga ostvare u društveno-političkoj realnosti Bosne i Hercegovine.

Sa Europskom pučkom strankom idemo u euroatlantske integracije – Nema potrebe posebno se baviti ovim pitanjem, uzimajući u obzir da HDZ BiH i vladajuće strukture snose punu odgovornost zbog kraha u procesu liberalizacije viznog režima, nerješavanja pitanja koja bi otvorila put u NATO, te minimalan napredak na putu u članstvo Evropske unije.

Pokrećemo razvoj poljoprivrede, ruralnih područja i razvoj turizma – Uzimajući u obzir da se ovo pitanje nalazi poslije EU i NATO-a, koji obično idu kao generalni cilj koji se nalazi na kraju određenog opisa programa, duboko sam uvjeren da su ovaj i naredni 'razlog' dopisani, kanda ih je neko smetnuo sa uma, u onoj silnoj provedbi ustavnih reformi i čvrstoj zaštiti materinstva. Omogućavanje bolje zaštite domaćeg tržišta kao jedan od ključnih dijelova ove tačke osvrta predstavlja svakako obećanje koje je već jednom palo na Ustavnom sudu, a što se tiče svih drugih uvjeravanja o davanju potpore, modernizacije i napretka, jedino što možemo reći jeste: pogledajte obećanja 2006. i ispunjeno u posljednje četiri godine.

Obrazovanje – mogućnost i šansa, informacijsko društvo i nove tehnologije – Obrazovanje donosi sve veće troškove za studente/učenike i njihove porodice, država i cijeli sistem kasne u punoj implementaciji Bolonjske deklaracije, vlast je promašila više vozova za programe evropskih institucija koji se tiču poticaja za inovativnosti i nove tehnologije, ne jenjava broj mladih koji napuštaju zemlju, a napadi na autonomiju univerziteta su naravna stvar poremećenih odnosa u društvu.

Čekajući izbore, mi živimo reprize. Na programu su opet Zablude.

 

(razglasaj.ba/zurnal.info)

BANOVIĆI: Maturanti drže školu pod opsadom
PULENI SDA OTIMAJU OD DJECE: Banovićkim srednjoškolcima ukrali ekskurziju
Novosti
: PULENI SDA OTIMAJU OD DJECE: Banovićkim srednjoškolcima ukrali ekskurziju
Golf sletio u Miljacku
Novosti
: Golf sletio u Miljacku
CCI: I pored loših rezultata, poslanici se ponovo kandiduju
Novosti
: CCI: I pored loših rezultata, poslanici se ponovo kandiduju

altCentri civilnih inicijativa (CCI) predstavili su danas mandatni izvještaj o monitoringu rada Parlamenta i Vlade Federacije BiH od 2006. do 2010. godine.

Prethodne četiri godine rada Parlamenta i Vlade FBiH protekle su u vidu nefunkcionalnosti i loše koordinacije te nedostatka vidljivih i dugoročnih poboljšanja kvaliteta života, predstavljeno je izvještajem CCI-a.

Na današnjoj prezentaciji izvještaja glasnogovornica CCI-a Majda Behrem-Stojanov je navela da će četverogodišnji mandat Vlade i Parlamenta FBiH uglavnom biti upamćen po ostavci premijera Nedžada Brankovića, imenovanju Mustafe Mujezinovića, rastućim socijalnim nemirima, otimanju od ugroženih kategorija društva, povećanju vlastitih plaća u kriznom vremenu i sveukupno lošem radu.

Vlada FBiH je realizirala tek 40 posto planiranih zakona. Svi dosad utvrđeni zakoni iz planova rada Vlade FBiH, njih 146, zbirno predstavljaju rezultat koji je trebalo ostvariti u julu 2008., a ne 25 mjeseci kasnije.

Konsultant za monitoring CCI-a Denis Telić navodi da je prethodni saziv Vlade (2002-2006) u mnogim segmentima bio efikasniji od sadašnjeg saziva.

"Prijašnji saziv je održao više sjednica, donio više zakona, a sve to je radio za mnogo manje novca, a građani FBiH su rad ministara i premijera za ovaj mandat platili više od 3.500.000 KM'', objasnio je on.

Od 362 zakona koji su planirani programima Vlade u protekle četiri godine, Vlada je utvrdila 146 (uz prijedloge i nacrte), da bi Parlament Federacije taj broj prepolovio, što je rezultiralo s poražavajućih 21 posto usvojenih zakona, odnosno 71 od 362.

Izvještaj pokazuje da bi Parlamentu FBiH, ovakvim tempom rada, trebalo pet mandata odnosno 20 godina da usvoji zakone propisane jednim četverogodišnjim mandatom.

Monitoring konsultant CCI-a Mersad Avdić je rekao da je Parlament FBiH, prema stepenu realizacije svojih programskih obaveza, bio jedna od najneefikasnijih institucija vlasti u BiH.

''Parlament je u toku svog mandata od planiranog 421 zakonskog akta uspio ostvariti samo 70. To znači da nije realizovao čak 83 posto četverogodišnjih obaveza'', istakao je Avdić.

Dodao je da su parlamentarcima i pored takvog rada, u dobi najtežeg udara finansijske krize i žestokog otpora javnosti, plaće enormno povećane.

Tokom četiri godine mandata Parlament je usvojio 160 zakona, a poražavajući podatak je da se i pored takvog rada od 116 poslanika Federalnog parlamenta nisu ponovo

kandidovala samo 22.

CCI poziva građane da se informišu o dosadašnjem radu ponovo kandidovanih poslanika na stranicama www.vlastibih.com i www.cistparlament.com, te da dobro razmisle i sagledaju moguće alternative za davanje glasa.

 

(Fena)

BH NOVINARI: Rezultati monitoringa medija
Novosti
: BH NOVINARI: Rezultati monitoringa medija

Preliminarni rezultati petnaestodnevnog monitoringa medija i njihovog praćenja predizborne kampanje u BiH, koje provodi Udruženje BH novinari, pokazuju da tokom ovog perioda nisu ostvareni ciljevi fer i pravičnog izveštavanja te da su evidentirani slučajevi zloupotrebe medijskog prostora, favoriziranja određenih kandidata, kao i parcijalnog a ne sveobuhvatnog i uravnoteženog izveštavanja.

Borka Rudić, koja je govorila ispred udruženja BH Novinari otvorila je konferenciju sa informacijom o još jednom u nizu napada na novinare u BiH.

-Pres konferenciju ću početi time da smo danas imali jedan slučaj prijavljen na liniji “pomoć novinarima” kolege iz Stoca. Dopisnik Dnevnog lista je napadnut i pretučen dok je snimao policijsku akciju. On se trenutno nalazi u Hitnoj pomoći-kazala je Borka.

Kako je kazala Rudić, istraživanje je bilo fokusirano na dva problema. Koliko se primenju standardi VE u predizbornoj kampanji u BiH i primenu profesionalnih etičkih standarda koji su usvojeni od strane medijske zajednice u BiH.

-Mi već dugi niz godina govorimo o izveštavanju koje je bazirano na potrebama građana, međutim prethodni izborni procesi su pokazali da naša predizborna kampanja jeste politička kampanja političkih kandidata. Mediji su zarobljeni u političkim ciljevima stranaka i kandidata i postaju sredstvo u rukama stranaka-rekla je Rudić.

Ovim monitoringom je obuhvaćeno tridest medija u BiH. Dnevne novine, magazini, agencije, tv kuće, uključujući tri javna servisa, privatne televizije i tri portala.

Monitorisano 1460 tv sadržaja. Više od polovine ovih sadržaja su bili dirktni izborni programi. U njima je bilo naglašeno izveštavanje o događajima u kojima su akteri sadašnji dužnosnici, odnosno budući kandidati.

U RS se isključivo pozitivno izveštavalo o učincima sadašnje vlasti, dok se u Federaciji BiH izveštavalo kritički o pojedincima, a pozitivno o favoritima.

Ono što je uočeno, jeste da je između 80 i 90 posto sadržaja nastalo korišćenjem jednog izvora.

Predmet monitoringa takođe su bile 4.422 vijesti iz generalnog servisa, 5.805 tekstova objavljenih u dnevnim novinama, te 429 tekstova iz različitih magazina i 1.362 sadržaja objavljena na portalima.

-Bilo je slučajeva da je po nekoliko kandidata iz jedne partije bilo u jednom medijskom sadržaju. Nema sučeljavanja stavova ili mogućnosti za dobijanje konkretnih informacija-govori Rudić.

Ustrojstvo BiH je prema ovom monitoringu i dalje jako bitna predizborna tema. Nacionalno pitanje

takođe. Kriminal i korupcija je takođe zastupljena u medijskim sadržajima, ali ne onoliko koliko se priča da su ove teme aktuelne. Socijalni problemi su malo zastupljeni i ono što je interesantno, u svega dva slučaja bilo je zastupljeno pitanje spoljene politike.

Jezik mržnje nije bio zastupljen u medijima, ali je bilo izjava koje su bile na granici nacionalizma, verbalnog nasilja nad drugim političkim kandidatima i noivinarima.

Ono što je bilo posebno zanimljivo, a što nije bilo u prethonim medijskim kampanjama jeste uočljivo praćenje rada civilnog društva i konsultovanje eksperata.

Generalna ocena je da se mediji pojavljuju kao puka transmisija, bez ozbiljnih komentara, te bez dovoljno prilika za sučeljavanje stavova, odnosno mogućnosti za dobijanje konkretnih informacija.
Metodologija koja je korištena prilikom vršenja spomenutog monitoringa fokusirana je na preporuke Vijeća Evrope, profesionalne i etičke standarde, te prava i obaveze medija tokom predizborne kampanje, definirane članom 16. Izbornog zakona BiH.

(zurnal.info)

CHP: CIK postupa nezakonito - šteta milion maraka
Novosti
: CHP: CIK postupa nezakonito - šteta milion maraka

„Centralna izborna komisija postupila je nezakonito, kada je produžila rok za dostavljanje izjave o imovinskom stanju 359 kandidata na ovogodišnjim izborima“, smatraju u dobojskom Centru za humanu politiku.

„U ovom slučaju, sasvim je očigledno da nije izvršena zakonska dužnost dostavljanja izjave o imovinskom stanju i da je Centralna izborna komisija bila obavezna izreći propisane novčane sankcije, a ne praviti neprincipijelne kompromise i moliti kandidate na izborima da izvrše svoju zakonsku obavezu“, kaže Momir Dejanović, predsjednik CHP-a i dodaje da CIK nije reagovao „u više slučajeva kada su kandidati na ovogodišnjim izborima dostavljali prazne ili nepotpune izjave o imovinskom stanju.“

U CHP-u smatraju da su ovi postupci CIK-a oštetili budžet za najmenje milion maraka te da su „ohrabreni kandidati i politički subjekti na izborima da se nezakonito ponašaju i pojačana sumnja u nezavisnost i profesionalnost organa za sprovođenje izbora.“

(zurnal.info)

CCI: Poslanici i ministri u RS-u “inkasirali” po 150.000 KM
Novosti
: CCI: Poslanici i ministri u RS-u “inkasirali” po 150.000 KM

Predstavnici Centara civilnih inicijativa (CCI) saopćili su danas da Narodna skupština i Vlada Republike Srpske završavaju četverogodišnje mandate bez značajnih rezultata, osim u dijelu primanja poslanika i ministara, gdje su ovi drugi za protekli mandatni period “inkasirali” pojedinačno minimalno po 150.000 KM, bez raznih dodataka i povlastica.

Uime CCI-a Željko Ninković je na pres-konferenciji u Banjoj Luci iznio podatke da Vlada RS-a od 2008. kontinuirano smanjuje obim planiranih aktivnosti, te da je taj obim u odnosu na prije dvije godine manji za bukvalno četvrtinu.

Porazno je da smanjenje obima planiranih aktivnosti nije dovelo do povećanja nego čak do izvjesnog smanjenja procenta njihove realizacije. Vlada RS-a je, naime, nakon 64-postotne realizacije u 2007. godini, u 2008. imala realizaciju planiranog od čak 88 posto (što je bio izuzetan rezultat u okvirima sveopće neefikasnosti institucija u BiH), da bi nakon 85 posto u 2009. godini (u kojoj je tako visok procent ostvaren samo zahvaljujući 20-postotnom smanjenju obima plana, u odnosu na prethodnu godinu), u zadnjoj godini mandata, nakon osmomjesečnog presjeka stanja ova realizacija bila na nivou od 63 posto”, saopćio je Ninković.

Ukupno, za četiri godine mandata, Vlada RS-a je planirala 448 zakona, a uspješno je realizirala 306, što znači da joj je, po godišnjim planovima, ostalo nerealizirano više od četvrtine planiranog – ili 142 zakona.

Kabinet Milorada Dodika nije ispunio ciljeve iz Građanske platforme, koji predstavljaju spisak problema koji su građani pred prošle izbore označili kao svoje najznačajnije.

Tek pet posto mjera kojima se bavila Vlada ima značajnije veze sa zahtjevima iz Platforme.

Logična posljedica toga je stanje u kome živimo. Najniža penzija u RS-u je i dalje 160 KM. Nezaposlenost je alarmantna. Siromaštvo sveprisutno. Javna potrošnja kontinuirano raste. Strana ulaganja su i dalje uglavnom na nivou obećanja. Pomoć mladima neadekvatna. Korupcija razjeda društvo. Zaostatak za zemljama okruženja sve veći, a EU sve dalja”, upozorio je Ninković.

Iznio je i podatak da Ministarstvo zdravlja RS-a ni nakon četiri godine rada i planiranja nije usvojilo zakon o socijalnoj zaštiti i zakon o zdravstvenom osiguranju, te da Ministarstvo za ekonomske odnose i koordinaciju RS-a nije spremilo nijedan zakon, a Ministarstvo za izbjeglice je imalo jedan zakon u proteklom mandatu.

Pored svega toga, ministri su za svoj rad u prethodne četiri godine inkasirali minimalno po 150.000 KM (bez raznih dodataka i povlastica).

To su cifre o kojim obični građani, radnici i penzioneri (a o nezaposlenima da i ne govorimo) mogu samo sanjati. A kad ih uporedimo s minimanom penzijom ili sa davanjima za tuđu njegu i pomoć licima u stanju potrebe, koja iznosi 41 KM, postaju ogledalo bahatosti i socijalne neosjetljivosti vlasti. Jedna mjesečna ministarska plaća iznosi koliko davanja za 7 i po godina za tuđu njegu i pomoć licu u stanju potrebe”, uakzali su predstavnici CCI-a.

I četiri godine mandata još aktuelnog saziva Narodne skupštine RS-a, navode u ovoj nevladinoj organizaciji, protekle su u potpunoj podređenosti Vladi i njenom tempu rada, što je presudno utjecalo na slabo ispunjavanje planiranih obaveza parlamenta, tokom kompletnog ovog perioda.

Ispunjenost planiranih obaveza, u zakonodavnoj sferi, tako se kretala od 44 posto u 2007., preko 58 posto u 2008. i 51 posto u 2009., do 61 posto u 2010. godini.

Porast procenta realizacije, međutim, nije rezultat povećanja opće efikasnosti, nego kontinuiranog smanjivanja obima planiranih obaveza, koje su u 2010. godini gotovo prepolovljene u odnosu na 2007.”, naveo je Ninković i dodao da je Narodna skupština RS-a, naime, sa 147 u 2007., preko 135 u 2008., 102 u 2009. godini, broj planiranih zakona u 2010. godini svela na svega 85.

Pri tome je svaki naredni plan bio velikim dijelom baziran na prethodnim propustima u radu, odnosno neispunjenim planiranim obavezama iz prethodnog perioda.

O odnosu parlamentarne većine i manjine u NSRS najbolje govori podatak o procentu prihvaćenih amandmana. Naime, u proteklom četverogodišnjem mandatu entitetska skupština je usvojila 89 posto amandmana pozicije ili 448 od 502, dok je opoziciji uvaženo tek 17 posto - 129 amandmana od 747 podnesenih.

Registrovan je i drastičan pad u aktivnosti poslanika u sferi postavljanja poslaničkih pitanja – u odnosu na prethodnu godinu broj je gotovo prepolovljen.

U 2010. godini zabilježeno je da čak 14 poslanika nije postavilo nijedno pitanje prema predstavnicima izvršne vlasti.

Ponašanje neprimjereno predstavnicima Skupštine i Vlade, koje uz to predstavlja i kršenje poslovnika o radu, sve četiri godine je prisutno na skupštinskim zasjedanjima: od dobacivanja, preko najprimitivnijih uvreda, do prijetnji.

I na kraju mandata aktuelnog saziva, stoji podatak, da do kršenja Poslovnika o radu NSRS nikako nije dolazilo od strane poslanika DNS-a, PDP-a, SDA, SDP, S BiH i SP.

 

(Fena)

 

 

 

ANALIZA:Troškovi kampanje 65 plata dnevno!
Novosti
: ANALIZA:Troškovi kampanje 65 plata dnevno!

Političke partije za oglase u elektronskim i štampanim medijima do sada utrošile oko 700.000 KM, a procjenjuje se da će za bilborde biti potrošeno oko 2 miliona KM

 

Političke partije u Bosni i Hercegovini dnevno potroše oko 65 prosječnih plata na predizbornu kampanju, rezultati su posljednjeg istraživanja Transparency International BiH za prvu sedmicu predizborne kampanja. Transparency je pratio troškove deset političkih partija i došli do rezultata da su SNSD i SBiH do sada potrošile najviše novca.

“U prve dvije sedmice kampanje SNSD je za oglašavanje u elektronskim i štampanim medijima, te pripremu spotova i oglasa, utrošio oko 180.000 KM, a SBiH oko 165.000 KM. Stranka za bolju budućnost BiH (SBB BiH) utrošila je oko 140.000 KM u istu svrhu, dok je u slučaju Socijaldemokratske partije (SDP) taj iznos oko 120.000. Procijenjeno je da su stranake koje su učestvovale u istraživanju u prvoj polovini kampanje zajedno potrošile oko 700.000 KM. Iz ovoga se zaključuje da su stranke dnevno trošile oko 50.000 KM, što je u stvari oko 65 prosječnih mjesečnih plata u BiH”, rezultati su monitoringa.

Za procjenu utrošenog novca korištene su prosječne tržišne cijene zakupa medijskog prostora, kao i usluga pripreme promotivnih materijala. U ovo istraživanje uključeni su samo najzastupljeniji elektronski i štampani mediji u BiH, dok usljed nedostatka resursa i kapaciteta, nisu pokrivene radio stanice niti vanjsko oglašavanje, pa stoga ovi podaci predstavljaju samo mali dio ukupno utrošenog novca.

Najzastupljeniji oblik oglašavanja političkih partija je vanjsko oglašavanje, odnosno plakati i bilbordi, pa se na osnovu broja oglasnih površina i njihove cijene procjenjuje da će za ovaj vid oglašavanja stranke tokom kampanje ukupno utrošiti oko dva miliona maraka.

“Poredeći situaciju u FBiH i RS, zanimljivo je da su u FBiH stranke približno izjednačene u pogledu troškova, dok je u RS SNSD ubjedljivo najviše utrošio, pa se čak u medjima ne oglašava niti jedan drugi kandidat za predjsednika ovog entiteta osim Milorada Dodika. Ponovo prisutna praksa po kojoj stranke na vlasti troše najviše sredstava za predizbornu kampanju i samim tim imaju najagresivnije kampanje. Takođe, TI BiH da će pomenuti iznosi biti mnogo veći u ostatku kampanje, s obzirom na to da najvažniji dio kampanje tek slijedi. ”, kažu iz TI.

Iz TI BiH kažu da će i u ostatku kampanje nastaviti izvještavati javnost o troškovima oglašavanja stranaka, te pratiti sve eventualne nepravilnosti u finansiranju kampanja.

“S tim u vezi je važno spomenuti da je TI BiH, povodom sporne kampanje Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH, podnio prijavu Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo protiv gospodina Vahida Heće za zloupotrebu položaja, kao i prigovor Centralnoj izbornoj komisiji radi kršenja Zakona o finansiranju partija. Pored toga, TI BiH će nastaviti sa traženjem informacija o spornoj kampanji, jer iako je gospodin Hećo na kraju saopštio da je kampanja finansirana od strane pojedinih kompanija, još uvijek nije poznato po kojem osnovu su te kompanije učestvovale u finansiranju kampanje, na koji način i koja agencija je odabrana za sprovođenje kampanje, te koliko je novca utrošeno na samu kampanju”, kažu iz Transparencyja.

(zurnal.info)

Novosti
: POLTAVČENKO U BANJOJ LUCI: Dodiku podrška, Rusima narodne pare
Opunomoćeni predstavnik predsjednika Rusije došao je u Banju Luku da najavi silne ivesticije u RS. Tačnije, došao je da podrži Dodika i SNSD. Samo mu oni mogu osigurati da, kao i ovaj put, dođe sa praznom torbom a da ode sa punom

Opunomoćeni predstavnik predsjednika Rusije Georgij Poltavčenko izjavio je u Banjoj Luci da u dvodnevnu posjetu Republici Srpskoj (RS) nije došao da bi podržao vladajući Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) pred oktobarske izbore, nego da bi se dodatno unaprijedili politički i ekonomski odnosi koje njegova zemlja ima sa entitetskim vlastima. “Ja, naravno, ne želim da neko posumnja kako hoću da utičem na tok izbora“, rekao je Poltavčenko, uvjeren da će narod “znati da prepozna i izabere svoje predstavnike”.

BIĆE SVEGA, SAMO VI GLASAJTE

Bez obzira na ovakav diplomatski odgovor ruskog zvaničnika, više je nego jasno da je dvodnevni boravak političko-privredne delegacije iz Moske u RS bio u službi predzborne kampanje SNSD-a. Priče o milionima evra novih ruskih investicija, izgradnji kraka gasovoda kroz RS u okviru projekta “Južni tok”, o istraživanjima nalazišta sirove nafte, koju će Rusi okriti u Posavini, Semberiji, na Majevici i u okolini Banje Luke, tek su politički pamfleti u cilju glorifikovanja vladajućeg SNSD-a, koji je, eto, jedini sposoban da narodu obezbijedi svjetliju budućnost. I to ne bilo kakvu, već uz pomoć ruskih miliona, a uz to i zaštitu Rusije od bonskih ovlaštenja i nametnutih odluka visokog predstavnika koje, kako je poručio Milorad Dodik, zvaničnici RS ni u budućnosti neće primjenjivati. “Mi smo naše prijatelje upoznali o ranijim zloupotrebama bonskih ovlašenja i tražili razumjevanje u pogledu naših nepoštivanja tih ovlaštenja“, rekao je Dodik posle sastanka sa Poltavčenkom. Nejasno je zašto je to Dodik rekao Poltavčenku, koji je opunomoćenik ruskog predsjednika za regije u Rusiji i nema veze sa spoljnom politkom. Osim ako u međuvremenu, RS nije postala jedna od ruskih regija.

Čuli su se i hvalospjevi o Rafineriji nafte u Brodu, čije je većinski vlasnik prije par godina postala ruska kompanija “Njeftegazinkor”, u kojoj državna kompanija “Zarubežnjeft” ima udio vlasništva. „Investicije u Rafineriju nafte se nastavljaju u obimu koji je ranije najavio ‘Zarubežnjeft’ i to bi u idućoj godini trebalo bitno da poboljša obim proivodnje naftnih derivata u Rafineriji, poveća kapacitete do 4,2 miliona tona i zaposli dodatnih 500 radnika. Ruski partner u rehabilitacij i usavršavanje tehnologije u Rafineriji nafe u ovoj godini ulaže preko 100 miliona evra, a u idućoj godini isto toliko kako bi se taj proces završio“, rekao je Dodik.

INVESTICIJE RUSKE, PARE NARODNE

Sve priče o tome kako su Rusi spasili brodsku Rafineriju i od nje napravili uspješnu kompaniju pale su u vodu nakon što je revizorska kuća “Deloitte” utvrdila da je ovo preduzeće prošlu poslovnu godinu završilo sa oko stotinu miliona maraka gubitka. “Preduzeće je za godinu koja se završava 31. decembra 2009. godine iskazalo neto gubitak u iznosu od 99,480,604 konvertibilnih maraka, dok su na navedeni dan kratoročne obaveze preduzeća veće od njegove obrtne imovine za iznos od 153,804,120 KM”, navedeno je u revizorskom izvještaju “Deloitta”. U izvještaju još stoji da dugoročne obaveze Rafinerije iznose 354 miliona KM, među kojima je i dug prema budžetu RS od 133,5 miliona KM. Radi se o neplaćenim dažbinama koje su reprogramirane beskamatno, što je krivično djelo i koje na naplatu dolaze 1. jula iduće godine, a trebalo bi da budu otplaćene u narednih pet godina. Kuriozitet je i to što, prema revizorskom izvještaju, Rafinerija svojim kupcima, firmi “Njeftegazinkor” i njenim ruskim partnerima, duguje oko 220 miliona maraka. Zapravo, Vlada RS je očistila sve dugove nekadašnje Naftne industrije i Rusima je predala bez ikakvih dugova. A onda su je Rusi zadužili stotinama miliona maraka. Vlastrodršci su prvo tvrdili da je «Njeftegazinkor», sem para za državni kapital, platio i 72 i po miliona evra na ime refundiranja dijela od 218 miliona maraka isplaćenih iz budžeta RS za komercijalne i ostale dugove rafinerije. Ispostavilo se da to nije istina, nego da je pomenute pare Vladi uplatila Rafinerija, koja se za istu sumu zadužila kod svog kupca «Njeftegazinkora». Budu li ruske kompanije na sličan način investirale, novac će i dalje biti izvlačen sa ovih prostora, a domaća preduzeća bit će vječiti gubitnici.

(zurnal.info)

POLTAVČENKO U BANJOJ LUCI: Dodiku podrška, Rusima narodne pare

Opunomoćeni predstavnik predsjednika Rusije došao je u Banju Luku da najavi silne ivesticije u RS. Tačnije, došao je da podrži Dodika i SNSD. Samo mu oni mogu osigurati da, kao i ovaj put, dođe sa praznom torbom a da ode sa punom

Opunomoćeni predstavnik predsjednika Rusije došao je u Banju Luku da najavi silne ivesticije u RS. Tačnije, došao je da podrži Dodika i SNSD. Samo mu oni mogu osigurati da, kao i ovaj put, dođe sa praznom torbom a da ode sa punom

Opunomoćeni predstavnik predsjednika Rusije Georgij Poltavčenko izjavio je u Banjoj Luci da u dvodnevnu posjetu Republici Srpskoj (RS) nije došao da bi podržao vladajući Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) pred oktobarske izbore, nego da bi se dodatno unaprijedili politički i ekonomski odnosi koje njegova zemlja ima sa entitetskim vlastima. “Ja, naravno, ne želim da neko posumnja kako hoću da utičem na tok izbora“, rekao je Poltavčenko, uvjeren da će narod “znati da prepozna i izabere svoje predstavnike”.

BIĆE SVEGA, SAMO VI GLASAJTE

Bez obzira na ovakav diplomatski odgovor ruskog zvaničnika, više je nego jasno da je dvodnevni boravak političko-privredne delegacije iz Moske u RS bio u službi predzborne kampanje SNSD-a. Priče o milionima evra novih ruskih investicija, izgradnji kraka gasovoda kroz RS u okviru projekta “Južni tok”, o istraživanjima nalazišta sirove nafte, koju će Rusi okriti u Posavini, Semberiji, na Majevici i u okolini Banje Luke, tek su politički pamfleti u cilju glorifikovanja vladajućeg SNSD-a, koji je, eto, jedini sposoban da narodu obezbijedi svjetliju budućnost. I to ne bilo kakvu, već uz pomoć ruskih miliona, a uz to i zaštitu Rusije od bonskih ovlaštenja i nametnutih odluka visokog predstavnika koje, kako je poručio Milorad Dodik, zvaničnici RS ni u budućnosti neće primjenjivati. “Mi smo naše prijatelje upoznali o ranijim zloupotrebama bonskih ovlašenja i tražili razumjevanje u pogledu naših nepoštivanja tih ovlaštenja“, rekao je Dodik posle sastanka sa Poltavčenkom. Nejasno je zašto je to Dodik rekao Poltavčenku, koji je opunomoćenik ruskog predsjednika za regije u Rusiji i nema veze sa spoljnom politkom. Osim ako u međuvremenu, RS nije postala jedna od ruskih regija.

Čuli su se i hvalospjevi o Rafineriji nafte u Brodu, čije je većinski vlasnik prije par godina postala ruska kompanija “Njeftegazinkor”, u kojoj državna kompanija “Zarubežnjeft” ima udio vlasništva. „Investicije u Rafineriju nafte se nastavljaju u obimu koji je ranije najavio ‘Zarubežnjeft’ i to bi u idućoj godini trebalo bitno da poboljša obim proivodnje naftnih derivata u Rafineriji, poveća kapacitete do 4,2 miliona tona i zaposli dodatnih 500 radnika. Ruski partner u rehabilitacij i usavršavanje tehnologije u Rafineriji nafe u ovoj godini ulaže preko 100 miliona evra, a u idućoj godini isto toliko kako bi se taj proces završio“, rekao je Dodik.

INVESTICIJE RUSKE, PARE NARODNE

Sve priče o tome kako su Rusi spasili brodsku Rafineriju i od nje napravili uspješnu kompaniju pale su u vodu nakon što je revizorska kuća “Deloitte” utvrdila da je ovo preduzeće prošlu poslovnu godinu završilo sa oko stotinu miliona maraka gubitka. “Preduzeće je za godinu koja se završava 31. decembra 2009. godine iskazalo neto gubitak u iznosu od 99,480,604 konvertibilnih maraka, dok su na navedeni dan kratoročne obaveze preduzeća veće od njegove obrtne imovine za iznos od 153,804,120 KM”, navedeno je u revizorskom izvještaju “Deloitta”. U izvještaju još stoji da dugoročne obaveze Rafinerije iznose 354 miliona KM, među kojima je i dug prema budžetu RS od 133,5 miliona KM. Radi se o neplaćenim dažbinama koje su reprogramirane beskamatno, što je krivično djelo i koje na naplatu dolaze 1. jula iduće godine, a trebalo bi da budu otplaćene u narednih pet godina. Kuriozitet je i to što, prema revizorskom izvještaju, Rafinerija svojim kupcima, firmi “Njeftegazinkor” i njenim ruskim partnerima, duguje oko 220 miliona maraka. Zapravo, Vlada RS je očistila sve dugove nekadašnje Naftne industrije i Rusima je predala bez ikakvih dugova. A onda su je Rusi zadužili stotinama miliona maraka. Vlastrodršci su prvo tvrdili da je «Njeftegazinkor», sem para za državni kapital, platio i 72 i po miliona evra na ime refundiranja dijela od 218 miliona maraka isplaćenih iz budžeta RS za komercijalne i ostale dugove rafinerije. Ispostavilo se da to nije istina, nego da je pomenute pare Vladi uplatila Rafinerija, koja se za istu sumu zadužila kod svog kupca «Njeftegazinkora». Budu li ruske kompanije na sličan način investirale, novac će i dalje biti izvlačen sa ovih prostora, a domaća preduzeća bit će vječiti gubitnici.

DRAGA SJEĆANJA: Kako je Senad podvalio Harisu
Novosti
: DRAGA SJEĆANJA: Kako je Senad podvalio Harisu

U iščekivanju prvog „velikog“ duela u ovoj predizbornoj kampanji između Harisa Silajdžića i Bakira Izetbegovića, magazin Žurnal je za svoje čitatelje napravio jedan mali ali važan podsjetnik

Predizborni duel kao i svaki drugi, od kojeg ne očekujemo ništa. Pretpostavljamo da će proći tako što će se akteri međusobno optuživati, jedan drugom upadat u riječ, govoriti o svom zalaganju za BiH, isticati svoje vrline... I ništa ne bi bilo sporno, da se radi o nekoj drugoj televiziji i nekom drugom novinaru. Sjećate li se vremena kada se Centralni dnevnik Senada Hadžifejzovića emitovao na sarajevskoj televiziji Hayat? A sjećate li se kada su Senad Hadžifejzović i Kenan Ćerimagić, onako - mahalski s namjerom diskreditiranja, blago rečeno podvalili Silajdžiću, tako što su ga tajno snimali, a Silajdžić se izražavao u stilu kafanske lole ( „boli me ona stvar“). Ok sjećate se. Tada gazda Hayata nije bio Silajdžić, i moglo se s njim radit šta se htjelo. Danas je on vlasnik TV1, a perjanica njegove televizije je baš Centralni dnevnik i Senad Hadžifejzović.

Podsjetimo se kako je to nekada bilo. Kucamo na vrata zaboravljenih asova.

(zurnal.info)

DEBATA: Šta će žena u politici?
Novosti
: DEBATA: Šta će žena u politici?

U Sarajevu je danas održana jedna od 11 javnih debata u isto toliko gradova Zašto glasati za ženu koje su dio kampanje 101 razlog zašto glasati za ženu: Domaćice više zbori i za svoje mjesto se izbori.

Aktivistice iz organizacija Infohouse, fondacije CURE i Foruma žena Bratunca objasnile su da žele promijeniti stav da domaćice trebaju manje zboriti jer će im ručak izgorjeti i nagovoriti ih da glasaju i učestvuju u vlasti.

Branka Inić, pravnica Helsinškog komiteta za ljudska prava Bosne i Hercegovine smatra da dosadašnje kampanje nisu bile uspješne pa su ovaj put odlučile raditi drugačije.
- Mi se obraćamo domaćicama koje ne rade i slabo su obrazovane. Zbog toga im govorimo da više zbore i da se više bore za svoja prava. Žene su većina u BiH ali su manjina u politici
– rekla je Inić i dodala da je 35 posto žena u našoj zemlji nepismeno.

U vlasti u BiH danas je oko 18 posto žena što je na izvjesan način uspjeh, objasnila je Stojanka Cana Tešić, aktiviskinja Foruma žena Bratunca.
- Mi smo počeli 1998. godine kada je u gradskom odboru od 31 odbornika bila samo jedna žena. Tada smo se sve rasporedile u tri partije koje su tada postojale tamo. Stajali smo jako nisko jer nismo bile prosrpski orijentirane
– objasnila je Tešić i dodala da nisu birale u koju stranku ulaze.

Cilj je bio dobiti odborničko mjesto i postati nezavisan odbornik, kazala je Tešić. Zbog toga su na lokalnim izborima 2004. godine imale problem jer nisu mogle dobiti mjesto na izbornim listama.
- Jedna od naših aktivistkinja je bila posljednja na listi a opet je dobila odborničko mjesto i to je snaga žena
– kazala je Tešić za koju su najveće nagrade desetogodišnjeg rada mjesta koja su osvojile u vlasti.

Za Dubravku Kovačević, aktivistkinju za borbu za prava žena, jedan od posebno značajnih uspjeha jeste zakon o 30 posto žena na izbornim listama kojega su uspjele izlobirati.
- Ako žena nema novca i nije obrazovana onda je žena žrtva
– rekla je Kovačević i dodala da treba isticati pozitivne primjere: Dajte da govorimo o pozitivnim primjerima. Da primjerima pokažemo da žene to mogu.

Tokom debate sa prisutnim najviše se govorilo o odnosu žena prema ženama, posebno u politici.
- Bila sam svjedok da žena neće da glasa za ženu jer joj se ne sviđa kako izgleda ili nema dobar parfem. To je pogrešno razmišljanje
– smatra Inić koja je navodila primjere u kojima su muškarci potiskivali žene “za koje su osjetili da su snažne” iz svoje stranke.

Širom BiH je tokom ove kampanje održano već više od 100 radionica u ruralnim sredinama. Aktiviskinje su posebno naglasile važnost da se kampanja nastavi na lokalnom nivou do izbora 2012. godine.
- Žena je osjetljiva, emotivna I ona će pomoći u ostvarivanju naših prava
– rekla je Inić.

Učesnicu debate iz Srbije posebno je interesovalo kako se žene mogu je boriti protiv nacionalizma o čemu se raspravljalo tokom većeg dijela debate. Aktivistkinja Tešić zaključila je da žene moraju odlučnije raditi za svoja prava.
- Ako ti se ne sviđa nijedna od deset žena sa liste, ako nijedna ne valja onda ne valjaš ti. Moramo biti drske jer je to jedini način da pomognemo sebi.

(zurnal.info)