Novosti
: Romi žrtve rasističkog nasilja

"Žrtve većine nasilnih rasističkih ispada, uključujući i ubistvo 2007.godine, su uglavnom Romi, navodi ECRI u izvještaju i naglašava da se i dalje prijavljuju slučajevi policijskog nasilja prema manjinama, a posebno Romima.

Prema Komisiji u posljednjih nekoliko godina politički zvaničnici na nacionalnom i lokalnom nivou u Češkoj držali su govore protiv Roma koji su imali veliki publicitet u zemlji.

Istovremeno, dodaje se u izvještaju, stavovi prema Romima su "izrazito negativni" bilo da su izraženi u štampi ili na internetu.

Uprkos naporima čeških vlasti da poboljšaju stanje "zabrinjava povećanje aktivnosti ekstremne desnice" a jedna politička stranka je formirala i uniformisanu paravojnu grupu, prenosi u utorak Radio Slobodna Evropa.

(FENA)

Novosti
: Centar za humanu politiku: Nesvrstanost umjesto NATO-a
Centar za humanu politiku smatra da odluku o ovom i drugim značajnim pitanjima ne smiju donositi neodgovorni i korumpirani pojedinci, već parlamenti na osnovu prethodno organizovane javne rasprave.

Referendumsko izjašnjavanje o ovom pitanju ne bi riješilo dilemu i samo bi potvrdilo podjele koje postoje o ovom i drugim pitanjima u BiH, navedeno je u saopćenju koje je potpisao predsjednik Centra za humanu politiku Momir Dejanović.

Smatra da treba razdvojiti pitanje članstva BiH u Evropskoj uniji od članstva u NATO-u, reafirmirati globalnu političku i sigurnosnu ulogu Ujedinjenih nacija, osuditi agresivnu politiku i ratove u kojima učestvuje NATO i usvojiti ustavnu odredbu o zabrani učešća građana BiH u ratovima i drugim agresivnim operacijama na teritoriji drugih zemalja.

Nesvrstanost, neutralnost i demilitarizacija bolje su rješenje za BiH od članstva u NATO-u, naglašeno je u saopćenju.

(FENA)

Novosti
: Pomilovana Biljana Plavšić

U odluci o pomilovanju predsjednik Haaškog suda Patrick Lipton Robinson navodi da će Plavšić po švedskim zakonima 24. listopada ove godine odslužiti dvije trećine kazne te da tri dana kasnije 27. listopada stječe pravo puštanja na prijevremenu slobodu, prenosi u utorak Hina.

- Uvjeren sam da se gospođi Plavšić treba odobriti prijevremeno puštanje u skladu s njezinim pravom koje proizlazi iz švedskih zakona, piše predsjednik Haaškog suda u odluci donesenoj 14. rujna ove godine.

Plavšić (79) je 2003. godine nakon priznanja krivnje osuđena na 11 godina zatvora i kaznu je služila u Švedskoj.

U okviru dogovora s tadašnjom glavnom haaškom tužiteljicom Carlom del Ponte, Plavšić je priznala krivnju za zločine protiv čovječnosti u BiH, odnosno progon nesrpskog stanovništva u BiH, a tužitelji su zauzvrat odustali od sedam ostalih točaka optužbe koji su je teretili za genocid i ratne zločine.

Predsjednik Haaškog suda u prilog svojoj odluci o pomilovanju navodi da je u ranoj fazi sudskog postupka prihvatila svoju odgovornost za zločine i priznala krivnju te da se u zatvoru ponašala dobro, a svjedočila je i u predmetu Krajišnik.

Plavšić je bila predsjednica Republike Srpske od 1996. do 1998. godine i dobrovoljno se predala Haaškom sudu 10. siječnja 2001, podsjeća Hina.

(FENA)

Novosti
: SARAJEVO: Spomenik Papi Pavlu II iduće godine
Novosti
: Komšić sa duhovnim učiteljem Svamiđijem
Novosti
: Florence Hartman: Presuda za iznošenje poznatog
Novosti
: Zlatni lav filmu Lebanon
Novosti
: IZRAEL: Peres se povratio iz besvjesnog stanja
Novosti
: Inzko uspostavio tim za popis državne imovine

Taj će tim početi s radom na prikupljanju spiska državne imovine BiH iduće sedmice, a izvršavanje tog zadatka predstavlja jedan od pet ciljeva za tranziciju OHR-a u EUSR, koje je utvrdilo Vijeće za provedbu mira (PIC), navodi se u saopćenju.

Iz OHR-a naglašavaju da precizan i potpun spisak državne imovine predstavlja preduvjet za političko rješavanje spomenutog pitanja.

Također se ocjenjuje "žalosnim" da Radna grupa za popis imovine koju je Vijeće ministara BiH osnovalo prije šest mjeseci nije još ni počela s radom, navodi se.

Da bi se postigao napredak u rješavanju ovog pitanja, visoki predstavnik je danas donio odluku kojom se uspostavlja okvir za OHR-ov Tim za popis imovine, čime se tom tijelu omogućava da počne s radom na terenu.

Tim će prikupljati podatke na temelju odluke Vijeća ministara BiH iz 2004. godine.

Kada bude završen, spisak imovine će biti predan bh. vlastima kako bi donijele odluku o raspodjeli te imovine, zaključuje se u saopćenju.

(FENA)

Novosti
: Mladen Ivanić u bolnici
(Zurnal.info)

 


Novosti
: Milion dolara za informaciju o kradljivcima Warholovih slika
Kolekciju, koju čini 10 djela "oca pop-arta", koja su nastala u razdoblju od 1977. do 1979., ukradena su 3. septembra iz doma poslovnog čovjeka Richarda Weismana.

Krađu je otkrio jedan od članova posluge.

Za bilo kakvu informaciju o potencijalnom tragu koji bi omogućio pronalazak ukradenih djela ponuđena je nagrada u iznosu od milion dolara, izvijestila je policija.

Među ukradenim djelima su i portreti Muhameda Alija, O.J. Simpsona i Pelea, prenijela je Hina.

(FENA)

Novosti
: NJEMAČKA: Angela Merkel uvjerljivo vodi u predizbornoj kampanji
Novosti
: Evropska komisija: Izdajite što više biometrijskih pasoša
Novosti
: The Times: Tajne pada Berlinskog zida
Novosti
: THE GUARDIAN: Al-Kaida u krizi
ONLINE CHAT: Dubioza kolektiv
Novosti
: ONLINE CHAT: Dubioza kolektiv

Magazin Žurnal svojim čitaocima poklanja novi chat, ovaj put sa članovima benda Dubioza kolektiv. Chat će se održati u četvrtak, 8 aprila, od 12 do 14 sati. Svoja pitanja već možete slati na redakcijski e-mail [email protected], postaviti ih u komentare ove najave ili tokom dvosatnog chata.

Novi album Dubioze kolektiv 5 do 12 moći će se besplatno snimiti sa njihove stranice dubioza.org od 12. aprila a već se može poslušati singl Vidi, vidi, vidi,

Ovo je treći chat u serijalu nazvanom Razgovori u balkanskoj krčmi gdje ćemo vam pružiti priliku da razgovarate sa našim kolumnistima i saradnicima ali i drugim zanimljivim sagovornicima.

Chat sobi moći će se pristupiti bez registracije klikom na najavni baner 8. aprila od 12 do 14 sati.

(zurnal.info)

Novosti
: AQUAREUMAL FOJNICA: Priredba “Za Miju”
Novosti
: Hrvatska danas izručuje Heraka i Vuka BiH

Glasnogovornica Kantonalnog tužilaštva Jasmina Iftić potvrdila je Feni da se tokom dana očekuje rješenje suda o produženju pritvora Heraku i Vuku za naredna dva mjeseca, koje je zatražio kantonalni tužitelj Edin Muratbegović.

Kantonalno tužilaštvo je predložilo produženje pritvora za dva mjeseca i za Almira Bravu i Midhata Čehajića, koji se sumnjiče da su Vuku i Heraku pomogli u bijegu.

Kako pojašnjava Iftić, nakon što budu privedeni, Vuka i Heraka će kantonalni tužilac ispitati o okolnostima izvršenja krivičnog djela te u skladu s tim poduzeti odgovarajuće istražne radnje.

Edin Vuk i Anel Herak osumnjičeni su da su 13. augusta u jednom sarajevskom kafiću hicima iz pištolja ubili 23-godišnjeg Amara Mistrića.

Uhapšeni su nekoliko dana nakon ubistva u Omišu po međunarodnoj potjernici, nakon čega im je Županijski sud u Splitu odredio 40-dnevni ektradicijski pritvor.

(FENA)

Novosti
: Tadić: Neka me pozovu, odmah ću doći
U izjavi dnevnom listu "Politika", Tadić je kazao kako nema govora da je prekjučerašnji posjet miješanje u unutarnje stvari BiH i da će Srbija uvijek poštivati suverenitet i teritorijalni integritet BiH, kao i sve što se dogovore tri konstitutivna naroda, Bošnjaci, Hrvati i Srbi.

"Volio bih da se do kraja godine realizira moj posjet Sarajevu. Neka me pozovu, odmah ću doći. Poziv do sada nije stigao. Možda je razlog što Ratko Mladić nije u Haagu ili neko unutarnje pitanje BiH. Ponavljam, neka me pozovu, odmah ću doći. A moj poziv predstavnicima Bošnjaka uvijek je otvoren. Dobrodošli su na razgovor", rekao je srbijanski predsjednik.

Dodao je da Srbija, kao potpisnica Daytonskog sporazuma, poštuje teritorijalni integritet BiH i da niti jednim potezom to neće ugroziti, te da "ne treba tražiti problem tamo gdje ga nema".

Izgradnja škole na Palama, otvorenju koje je nazočio, po riječima Tadića, davno je dogovorena u okviru specijalnih i usporednih veza Srbije i Republike Srpske.

"Ponovo upućujem otvoren poziv institucijama federacije da uspostavimo specijalne i usporedne veze kako bismo radili na dobrobit Srba i Bošnjaka, ulagali u obrazovanje i poštivali našu tradiciju i kulturu. Predložio sam da izgradimo školu, primjerice, u Raškoj oblasti ili Sandžaku, koja će se zvati 'Bosna'. Sa zadovoljstvom ću nazočiti njezinu otvaranju", kazao je Tadić.

Srbijanski predsjednik Boris Tadić u utorak je na Palama u Bosni i Hercegovini otvorio osnovnu školu nazvanu "Srbija".

Tadićev dolazak na Pale najavljen je diplomatskim kanalima ministarstvu vanjskih poslova BiH, no on se nije susreo ni s jednim bosanskohercegovačkim dužnosnikom, a pratili su ga predsjednik i premijer Republike Srpske Rajko Kuzmanović i Milorad Dodik.

Bošnjački i srpski član predsjedništva BiH Haris Silajdžić i Nebojša Radmanović u srijedu su oštro optužili jedan drugoga glede opravdanosti posjeta srbijanskog predsjednika Borisa Tadića Palama.

Silajdžić je u srijedu zatražio da se o tome događaju izvanredno raspravlja na redovitoj sjednici Predsjedništva BiH držeći kako je riječ o narušavanju državnog suvereniteta. Radmanović je pak reagirao priopćenjem u kojemu je optužio Silajdžića da je "jedan društveno koristan događaj" ponovno iskoristio za napad na RS i Srbiju.

(FENA)

Novosti
: Thaler: BiH može dobiti bezvizni režim za nekoliko mjeseci

Thaler je u izjavi Feni istakao da je suština rezolucije da se zapadni Balkan što prije priključi bezviznom režimu te da se BiH kao zemlji sa specifičnim problemima pomogne u procesu liberalizacije viznog režima.

"Logično je da postoje kriteriji u vezi s ovim pitanjem za svaku zemlju, ali njihovo ispunjavanje zavisi od političke volje. Moj stav, u slučaju BiH koja zaslužuje posebnu pažnju i potporu, jeste da vizni režim nije oblast putem koje se trebaju pritiskati vladajuće strukture zemlje, već da se treba pomoći građanima BiH u smislu da što prije počnu slobodno putovati, a što i zaslužuju", kazao je Thaler.

Thaler je istakao da, ukoliko rezolucija bude prihvaćena, BiH može, već za nekoliko mjeseci, dobiti bezvizni režim. U protivnom, kazao je, ako se bude čekalo na djelovanje bh. političara i ispunjavanje uvjeta, nema mjesta optimizmu.

Pitanje Republike Srbije i njenog skorog dobijanja statusa bezviznog režima, Thaler nije želio komentirati ističući da se još čeka da Srbija ispuni određene uvjete.

(FENA)