Već duže vrijeme najavljivane sankcije Sjedinjenih Američkih Država za pojedince i organizacije u Bosni i Hercegovini napokon su objavljene. Očekivano, sankcije su prvo uvedene, odnosno proširene članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, ali i režimu bliskoj Alternativnoj televiziji (ATV).
Kako je istakao zvaničnik Ministarstva finansija SAD-a Brian E. Nelson, sankcije lideru SNSD-a uvedene su „zbog Dodikove destabilizirajuće koruptivne aktivnosti i pokušaja demontaže Dejtonskog mirovnog sporazuma, motivirani vlastitim interesom, a što ugrožava stabilnost Bosne i Hercegovine i cijelog regiona“.
U obrazloženju odluke se ističe da je Dodik „potkopao institucije BiH pozivajući na oduzimanje državnih nadležnosti i pokretajući stvaranje paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska“.
„Dodik je iskoristio svoju zvaničnu poziciju kako bi akumulirao lično bogatstvo kroz korupciju, mito i druge oblike korupcije. Njegova etnonacionalistička retorika koja izaziva podjele odražava njegove napore da unaprijedi ove političke ciljeve i odvrati pažnju od njegovih korumpiranih aktivnosti.“
Podsjetimo, Dodik je od ranije na crnoj listi SAD-a za BiH, zajedno s njegovim stranačkim kolegom Nikolom Špirićem i Amirom Zukićem. Sam Dodik je ranije danas rekao da ga „sankcije ne zabrinjavaju posebno“, te da one predstavljaju „više neku njihovu nemoć nego demonstraciju moći“.
Kada je riječ o ATV-u, ona se na ovoj listi našla zbog povezanosti upravo s Miloradom Dodikom.
„ATV, medij sa sjedištem u Banjoj Luci, u privatnom je vlasništvu kompanije koja je usko povezana s Dodikovom porodicom. Međutim, sam Dodik iza kulisa vrši ličnu kontrolu nad ATV-om, kao na primjer zahtijevanjem ličnog odobravanja medijskih priča vezanih za politički osjetljive teme. Dodik je kupio ATV kako bi namjerno i izričito unaprijedio vlastitu agendu, koja uključuje njegove napore da ocrne druge političke ličnosti, popravi svoj javni imidž i unaprijedi svoje lične i političke ciljeve“, navodi se, između ostalog, u obrazloženju odluke.
Reagirao je i američki ambasador u BiH Eric Nelson poručivši da su sankcije upozorenje svima onima koji su prijetnja suverenitetu BiH, te još jednom istakavši da je korupcija jedan od najvećih problema u bh. društvu: „I Dodik i Tegeltija i Kukić su besramno zloupotrijebili svoj položaj za sopstveno bogaćenje, za bogaćenje svojih porodica i političkih istomišljenika, te mreža podrške koje koriste. U Bosni i Hercegovini, korupcija predstavlja egzistencijalnu prijetnju samoj strukturi države koja je izgrađivana tokom posljednjih dvadeset šest godina, kao i prijetnju euro-atlantskoj budućnosti zemlje.“
Šta podrazumijevaju ove sankcije?
Sva imovina i interesi u imovini sankcionisanih koja se nalaze u Sjedinjenim Državama ili u posjedu ili pod kontrolom američkih osoba, blokirani su i moraju se prijaviti Uredu za kontrolu strane imovine (OFAC). Pored toga, blokirani su i svi subjekti koji su u direktnom ili indirektnom vlasništvu 50 posto ili više od strane jedne ili više sankcionisanih osoba.
Dalje, sve transakcije osoba iz SAD-a, unutar ili u tranzitu Sjedinjenih Američkih Država koje uključuju bilo kakvu imovinu ili interese u imovini određenih ili na drugi način sankcionisanih su zabranjene. Zabrane uključuju davanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od strane ili u korist bilo koje blokirane osobe ili primanje bilo kakvog doprinosa, osim ako nije ovlaštena općom ili posebnom licencom izdanom od strane OFAC-a.
Prema određenim najavama, ovo je tek početak kada je riječ o američkim sankcijama. Navodno se u narednom periodu očekuje uvođenje sankcija za još nekoliko desetina fizičkih i pravnih lica povezanih s Miloradom Dodikom, ali i drugim korumpiranim bh. političarima.
Uporedo sa Dodikom i ATV, objavljeno je da su na listu sankcija američkog State Departmenta stavljeni i predsjednik PDA Mirsad Kukić, kao i bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Milan Tegeltija kojima je zabranjen ulazak u SAD.
"Koristeći službeni položaj predsjednika VSTV, Tegeltija je učestvovao u koruptivnim radnjama koje su uključivale korištenje političkog uticaja i službenog položaja za ostvarivanje lične koristi. Koristeći službeni položaj direktora javnog preduzeća Rudnik Banovići, te zastupnika u Parlamentarnoj skupštini, Kukić je učestvovao u koruptivnim radnjama koristeći svoj politički uticaj i službeni položaj za ostvarivanje lične koristi", navedeno je pored ostalog u obrazloženju odluke.
Milan Tegeltija i Mirsad Kukić
Žurnal je umnogome prethodnih godina pisao o karijeri Milana Tegeltije i aferama koje su ga pratile, od raznih metoda uticaja na pravosuđe do afere "Potkivanje". Pisali smo i o Mirsadu Kukiću i načinu na koji je rukovodio rudnikom Banovići, sumnjivim nabavkama, ukratko vladavini u Banovićima.
Pravo je pitanje da li će SAD u ovome pratiti Evropska unija. Još ranije je objavljeno kako je za uvođenje sankcija raspoložena, prije svih, Njemačka, no upitno je postoji li konsenzus svih država članica EU u vezi s ovim pitanjem. Osim toga, očekuju se i konkretni potezi Velike Britanije, Kanade, Australije…
(zurnal.info)