U Federalnoj upravi za inspekcijske poslove dva sektora su bez rukovodilaca: Federalni inspektorat za hranu i Sektor unutrašnje kontrole. Šest sektora već godinama vode rukovodioci po ovlaštenju – Sektor za zastupanje, tržišni inspektorat, inspektorate rada, urbanističko-ekološki, saobraćajni, i sektor granične inspekcije.
Ove sektore vode glavni inspektori po ovlaštenju koji su tu postavljeni 2015. ili 2016. godine. Zakon ipak propisuje da na ovim radnim mjestima po ovlaštenju mogu raditi samo do godinu dana.
- U slučaju duže spriječenosti obavljanja poslova glavnog inspektora, direktor Federalne uprave ovlastit će posebnim rješenjem drugog inspektora iz te upravne oblasti sa svim pravima i obavezama glavnog inspektora, ali ne duže od godinu dana – navedeno je u Zakonu o inspekcijama Federacije BiH.
Kada bi konačno bila pokrenuta procedura raspisivanja konkursa i imenovanja glavnih federalnih inspektora, to bi za sobom povuklo i druga imenovanja. Prvo od njih svakako bi bilo imenovanje direktora FUZIP-a Anisa Ajdinovića, koji ovu funkciju obavlja već šest godina bez konkursne procedure.
Ajdinović je na čelo FUZIP-a došao u decembru 2015., nakon smjene Ibrahima Tirka, a na osnovu rješenja Federalne vlade koja ga je imenovala na tri mjeseca, do okončanja konkursne procedure. Tu je već šest godina, a konkursa nije ni bilo.
Prvog aprila 2016. Vlada je donijela novo rješenje kojim je brisana ranija odredba od tri mjeseca privremenog mandata. Uslijedit će zatim brojna dešavanja sa donošenjem novog Zakona o državnoj službi FBiH, koji je kasnije poništen, a njim se bavio i Ustavni sud FBiH.
Prijave sa terena
Prema informacijama Žurnala, od početka ove godine u FUZIP je pristiglo nekoliko prijava na rad pojedinih inspektora na terenu koje direktor Ajdinović vrlo selektivno obrađuje. Pola teleta u mesari u Brezi, bijeg sa lica mjesta nakon prouzrokovane saobraćajne nesreće na terenu, koruptivno ponašanje u bugojanskim ugostiteljskim objektima... dio su prijava na koje FUZIP nije reagovao suspenzijom.
U aprilu ove godine federalni inspektor Senad Hadžić prijavljen je policijskoj stanici u Bugojnu zbog navodnog koruptivnog ponašanja. Od FUZIP-a su tražili izjašnjavanje o slučaju a izvor Žurnala iz policije u Bugojnu tvrdi kako je odgovor koji je stigao iz FUZIP-a bio nepotpun. Slučaj je preuzeo a zatim i zatvorio MUP SBK, bez da je ikakav izvještaj o tome podnesen Tužilaštvu SBK.
Nedavno smo pisali o slučaju zapošljavanja inspektora u Tuzli – posao je dobio Amel Mehanović, kojeg Tužilaštvo TK odavno istražuje zbog zloupotrebe položaja. Prema zvaničnim informacijama iz Tužilaštva, prijave protiv Mehanovića odnose se na nekoliko segmenata – kršenje važećeg pravilnika KUIP-a TK za korištenje službenog vozila, nezakonito naplaćivanje dnevnica, unapređivanje, povećanje plata i osiguravanje drugih privilegija uposlenicima KUIP-a suprotno zakonima.
Izvori Žurnala navode da se Mehanović za nezakonito postavljenje državnih službenika, sticanje protivpravne imovinske koristi, isplatu fiktivnih dnevnica na vlastiti račun... istražuje zajedno sa grupom službenika KUIP-a koji su okarakterisani kao dio udružene grupe od 2015. godine. Na čelu grupe bili su Mehanović i Anela Hatunić, tada glavna inspektorica za promet roba, usluga i saobraćaja. Naši sagovornici tvrde kako postoji osnovana sumnja da je Mehanović trgovao uticajem sa određenim osobama iz tužilačkih krugova, kako bi izbjegao podizanje optužnice, pa je u periodu dok se protiv njega vodila istraga u KUIP zaposlio člana porodice uposlenika u pravosuđu, te osobu koja vrši vještačenja za pravosudne institucije.
Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu prijavljen je federalni zdravstveni inspektor Luka Pirnat. Prijavljen je u okviru krivičnih prijava podnesenih za nesavjesno liječenje na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Pirnat, bivši uposlenik KCUS-a, bio je dužan da na zahtjev pacijenata izvrši nadzor u KCUS i tačno utvrdi da li je postojala sva potrebna dokumentacija tokom liječenja.
Prema našim izvorima, neki od njegovih zapisnika bili su sačinjeni tek na jednoj stranici. U njima je evidentirano vrijeme početka i završetka nadzora, sa tek jednom konstatacijom: dokumentacija dostavljena.
Prema našim saznanjima, član uže porodice inspektora Pirnata trenutno je na specijalizaciji u KCUS-u. Moćno oružje u rukama menadžmenta KCUS-a.
Ugovor o radu, pa unapređenje
U posljednjih nekoliko godina u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove uhodana je praksa zapošljavanja: određeni kandidat neprimjereno dugo obavlja poslove na osnovu ugovora o djelu, zatim se raspiše konkurs na koji bude primljen upravo on, a nerijetko i unaprijeđen. Vrlo često unaprijeđene osobe nemaju odgovarajući radni staž koji se računa nakon sticanja potrebne stručne spreme.
Slijedi neki od primjera. Uposlenike FUZIP-a koji su nezakonito unaporijeđeni navest ćemo inicijalima, iz samo jednog razloga: direktor FUZIP-a Anis Ajdinović novinarima Žurnala spočitava da se bave progonom pojedinaca u FUZIP-u. Identitet uposlenika nije toliko bitan koliko praksa direktora Ajdinovića da ih upošljava na ovaj način.
E. T. je u FUZIP-u angažovana 2019. po ugovoru o djelu u trajanju od čak osam mjeseci, od 1. februara do 30. oktobra. Prvog novembra na osnovu rezultata javnog konkursa raspoređena je na radno mjesto viši stručni saradnik za informisanje. U septembru ove godine unaprijeđena je na radno mjesto stručni savjetnik za kontrolu. Prema informacijama kojima raspolažemo, nije imala uslove za unapređenje – tri godine staža nakon sticanja visoke stručne spreme.
J. P. Je također angažovana po ugovoru o djelu za obavljanje „vanrednih poslova“. Kada su zainteresirane strane od FUZIP-a tražile informaciju o kakvim se vanrednim poslovima radi, odgovoreno im je da te informacije „nisu u posjedu FUZIP-a“.
I. J. je prvobitno angažovana u Federalnoj upravi za inspekcijske poslove na osnovu ugovora o djelu nakon čega je primljena u radni odnos na radno mjesto namještenika.
Krajem 2019.godine je okončala studij nakon čega je unaprijeđena sa radnog mjesta namještenika na radno mjesto državnog službenika. Direktora Ajdinovića pitali smo da li je tačno da za isto nije ispunjavala uvjete u pogledu radnog staža nakon sticanja VSS. Nije nam odgovorio.
Sada je na inspekcijskim organima (nekim drugim u ovom slučaju) da provjere da li su ova i druga unapređenja vršena u skladu sa odredbama Zakona o državnoj službi FBiH (članak 34.)
FUZIP smo pitali o spornim zapošljavanjima ali nismo dobili konkretan odgovor, tek citiranje zakonskih odredbi i nadležnost Agencije za državnu službu.
Ministarstvo pravde izbjegava inspekcijski nadzor
Ova zapošljavanja dio su zahtjeva za inspekcijski nadzor u FUZIP-u koji je sredinom ove godine upućen Ministarstvu pravde Federacije BiH. Od Ministarstva pravde zatraženo je da utvrdi da li su službenicima FUZIP-a nezakonito uvećavane plate za 20 posto, da li su naknade za odvojeni život isplaćivane prema zakonu, zašto su angažovani vanjski saradnici za obavljanje poslova koji su osnovna djelatnost FUZIP-a.
Od Ministarstva pravde zatraženo je i da provjeri da li je imenovanje samog direktora FUZIP-a Anisa Ajdinovića provedeno po zakonu.
Osim toga, problematizirano je i nepostojanje interne dostavne knjige u kojoj bi se evidentirali prekršajni nalozi koje inspektori nadležnoj službi dostavljaju na otpremu.
U Ministarstvu pravde pitali smo da li su izvšili nadzor po ovoj prijavi. Konkretan odgovor nismo dobili: Da li znate koliko mi imamo prijava za inspekciju – obrazložila je službenica nedostavljanje odgovora. Prema informacijama Žurnala, Ministarstvo ipak nije izvršilo nadzor u FUZIP-u.
Direktor FUZIP-a Anis Ajdinović u januaru ove godine imenovan je u Antikorupcioni tim Vlade FBiH.
(zurnal.info)