Od 2010. do 2012. godine institucije na nivou Federacije BiH, su za ugovore o djelu potrošile više od 11 miliona KM u bruto iznosu i zaključile više od 7.500 ugovora.
Vlasti u Federaciji BiH nisu učinile potrebne napore kako bi smanjile neproduktivnu javnu potrošnju. Federalne institucije nisu uspjele smanjiti troškove ugovora o djelu, a ne provjeravaju ni regularnost ni opravdanost zaključenih ugovora o djelu.
Budžet se oštećuje i na način da ugovore zaključuju nezavisno rukovodioci federalnih institucija, da nema procdure praćenja zaključenih ugovora ali i na način da te institucije čak ne daju ni dovoljno informacija o ovim ugovorima. Iako se praksa angažovanja pojedinaca ugovora po djelu obavlja često i odavno, jasan je zaključak da federalne institucije nikada nisu uspostavile sistem koji bi kontrolisao da se cijeli proces odvija tranaparentno, o čemu svjedoči i nalaz revizije objavljen u februaru ove godine.
Svake godine povećava se iznos za ugovore o djelu
Ured za reviziju institucija Federacije BiH objavio je reviziju učinka institucija Federacije BiH kada je riječ o trošenju javnog novca na osnovu ugovora o djelu:
“Procijenjeno je da su federalne institucije mogle smanjiti izdatke, te ostvariti uštedu značajnih sredstava, koja su se mogla usmjeriti na druge projekte čijom bi se implementacijom mogla ostvariti dodatna vrijednost”, stoji u izvještaju.
Tim za reviziju je konstatovao da iznos sredstava za ugovore o djelu se iz godine u godinu povećava.
Federalne institucije iz revizijskog uzorka (16 institucija), u posmatranom periodu, utrošile su više od 6,3 miliona KM i zaključile više od 5.300 ugovora o djelu. Najviše ugovora o djelu zaključilo je Federalno ministarstvo prostornog
uređenja - oko 41% ukupnog uzorka, te Ministarstvo za pitanje boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i Ministarstvo pravde – oba oko 12%, čime su samo ove tri institucije utrošile oko 63% sredstava koja su analizirana.
Institucije ne preispituju opravdanost ugovora
Iako je 2011. godine zbog povećanja troškova koji su nastali po osnovu ugovora o djelu Vlada FBiH naložila federalnim institucijama da preispitaju opravdanost zaključivanja istih a za ove poslove pored rukovodilaca federalnih institucija bila zadužena i Upravna inspekcija koja je trebala takođe izvršiti provjeru osnovanosti i zakonitosti svih ugovora o djelu, revizija je konstatovala kako nisu poduzete naložene aktivnosti.
Na nivou Federacije BiH zaključeno je više od 7.500 ugovora o djelu. Od 57 federalnih institucija, koje se finansiraju iz Budžeta FBiH, samo četiri federalne institucije nemaju zaključene ugovore o djelu (Federalni hidrometeorološki zavod, Vrhovni sud Federacije BiH, Finansijska policija, Federalna komisija za koncesije), dok tri institucije imaju utrošeno manje od 1.000 KM za posmatrani period
(Ured Vlade Federacije za saradnju i zastupanje pred Ustavnim sudom BiH, Federalno tužilaštvo i Ured za reviziju institucija u Federaciji).
U okviru spoljnih saradnika uključeni su i podaci o zaključenim ugovorima sa zaposlenim iz drugih federalnih institucija.
Dužina trajanje ugovora o djelu je različita po federalnim institucijama. Najveći broj ugovora zaključen je na jedan mjesec, zatim na dva i dvanaest mjeseci. Poseban problem su ugovori o djelu koje institucije zaključuju sa istim osobama iz mjeseca u mjesec, a u nekim slučajevima to traje i do tri godine: u Federalnom ministarstvu poljoprivrede, Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike, Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija.
Revizorski tim procjenjuje da je zbog nepostojanja propisanih procedura, ostavljena mogućnost da rukovodilac institucije, kod određenog broja ugovora o djelu za koje samostalno odlučuje o razlozima zaključivanja ugovora, određuje koji su to poslovi, bira osobe i određuje iznos isplaćenih sredstava za
ugovor o djelu:
- Navedeno može da ima različite posljedice, a jedna od njih najbolje se može vidjeti u činjenici da je prosječan iznos isplate po ugovoru o djelu, kada odluke samostalno donosi
rukovodilac, za oko 65% veći u odnosu na ugovore koji nastaju po uplati sredstava od strane fizičkih i pravnih lica za izdavanje odobrenja ili polaganje stručnog ispita.
(zurnal.info)