PRESUDA VRHOVNOG SUDA FBiH:Još jedan dokaz nezakonitog stečajnog postupka u Vitezitu

Istražujemo

PRESUDA VRHOVNOG SUDA FBiH: Još jedan dokaz nezakonitog stečajnog postupka u Vitezitu

Sada se pokazuju i posljedice sistemskog ingnorisanja nalaza federalnih revizora. Podsjetimo, nakon što su revizori namjerili izvršiti kontrolu stečajnog postupka u Vitezitu, stečajna uporaviteljica ih je proglasila nenadležnim za obavljanje revizije. A ukazivali su revizori na brojne nezakonitosti i stečajnom postupku.

Još jedan dokaz nezakonitog stečajnog postupka u Vitezitu
Vitezit, nova kapija

Pravosudne institucije još jednom su pokazale da stečajna uprava Vitezita predvođena upraviteljicom Behrijom Huseinbegović i predsjednikom Odbora povjerilaca Adilom Lozom nije vodila postupak sukladno zakonu.

Osnovni problem jeste što je od početka stečaja zanemarena mjera osiguranja za vanknjižnu imovinu “Vitezit Cromena”, kćerke firme Vitezita, kojom je ta imovina kao tuđa izuzeta od prodaje, ali je ipak stavljena na listu nekretnina u oglasu o prodaji.

VITEZIT-CROMEN IPAK POSTOJI

Prije nekoliko dana to je potvrdila i presuda Vrhovnog suda Federacije BiH  kojom je priznato rešenje o dosudi po tužbi firme Interpromet protiv „Vitezit-Cromena“ kao pravnog sljednika PS Vitezit. Pojednostavljeno, to znači da stečajna uprava nije mogla prodavati imovinu Vitezita onako kako je prodavala, shodno sudskim rješenjima, tuđu imovinu!

iz presude Vrhovnog suda FBiH

Presuda federalnog Vrhovnog suda pokazala je u konačnici da postoji „Vitezit-Cromen“ kao pravni subjekt, suprotno stavu stečajne uprave. Po istom osnovu, žalbu uložila je i firma „Grom-L“ koja je prilagala presude o preuzimanju dijela nekretnina Vitezita od prije gotovo dvadeset godina. Ponovimo, osnovna greška je što su u stečajni postupak uvedene firme - kćerke Vitezita, koje kao privatna imovina nisu mogle biti predmetom stečaja, a naročito ne prodaje njihove imovine!

Stečajni postupak nad Vitezitom bi mogao biti poništen?ZBOG NIZA NEZAKONITOSTIStečajni postupak nad Vitezitom bi mogao biti poništen?

Šta će ovo značiti u daljnjem stečajnom postupku? Sve ukazuje da nadležni ni sami ne znaju šta trebaju uraditi, ili pak znaju, ali trebaju priznati svoje greške i cijeli postupak vratiti na početak. To bi podrazumijevalo poništenje prodaje imovine koju je kupila zagrebačka firma „WDG promet“, povrat novca i naravno odgovornost pojedinaca za sve navedene propuste.

Svojevremena upozorenja da bi se ovo moglo dogoditi, stečajna je upraviteljica gotovo pa ismijavala. Na to je ukazivala i Vlatka Mlakić, predstavnica radnika u Odboru povjerilaca Vitezita.

„Pored navedenih zakonskih  prepreka, nepoštivanja Zakona o politici stranih ulaganja, zabrane raspolaganja državnom imovinom, Zakona o NVO, dolazi nam novi problem, a to je presuda Vrhovnog suda FBIH kojom se povjeritelju Velimiru Didaku priznaje izlučno pravo nad nekretninama „PS Vitezit“ – u stečaju. U vrijeme raspisivanja oglasa o prodaji imovine ubjeđivani smo od strane stečajne upraviteljice da će svi sporovi i potraživanja koja nisu priznata biti riješeni, odnosno pasti na sudu“, navodila je Mlakić u dopisima stečajnom sudiji Ivi Žabiću.

Neznanje o situaciji sa Vitezitom, stvarno ili pak tek glumljeno, pokazao je i resorni federalni ministar Vedrad Lakić.

„Pravna situacija sa kompanijom Vitezit značajno je kompleksnija. s obzirom na sudski epilog o vlasništvu ove kompanije. Uloga ove kompanije u sistemu namjenske industrije FBiH od strateškog je značaja s obzirom proizvodnju eksploziva i raketnih goriva koje je proizvodila ova kompanija... U Vitezitu smo imali barut i eksploziv, sada nemamo ništa, budućnost je vrlo upitna, pokušat ćemo je spasiti, ali nisam siguran u uspjeh“, kazao je Lakić.

ministar Lakić sa bivšim radnicima Vitezita

O kakvom značaju i kakvoj budućnosti ministar Lakić priča, vjerovatno ni njemu nije jasno. Teško da će mu i biti ako se rukovodi informacijama koje mu servira višedecenijski pomoćnik Stipe Buljan, provjereni HDZ kadar. Činjenica je da nakon dvije godine još nema zvaničnog izjašnjenja ministarstva kojim rukovodi o (ne)zakonitosti prodaje imovine Vitezita dovoljno kazuje.

REVIZORI NA MARGINI

Sada se pokazuju i posljedice sistemskog ingnorisanja nalaza federalnih revizora. Podsjetimo, nakon što su revizori namjerili izvršiti kontrolu stečajnog postupka u Vitezitu, stečajna upraviteljica ih je proglasila nenadležnim za obavljanje revizije!?

Raskinut ugovor o kupovini starog baruta iz Vitezita!Nakon pisanja ŽurnalaRaskinut ugovor o kupovini starog baruta iz Vitezita!

Odbila im je dati na uvid dokumentaciju koja se odnosi na prodaju imovine Vitezita, doslovno je ismijala njihov pokušaj da rade svoj posao. Diskreditacija revizora nastavljena je potom i u federalnom parlamentu, tokom istupa pred Parlamentarnom komisijom za reviziju, na što je nedavno podsjetio i portal revizije.info.

Predsjednik Odbora povjerilaca “Vitezita” Adil Lozo je tada Ured za reviziju optužio da je “upao u jedan sudski postupak” i da je provedena revizija bila nezakonita.

“Mi koji predstavljamo organe stečajnog postupka razumjeli smo da je ovo svojevrsna smetnja u vođenju stečajnog postupka”, ustvrdio je Lozo, priznavši pri tome da Izvještaj o reviziji nije ni pročitao!

“Ja bih prije zaključio da vi zastupate nečije druge interese a ne interese povjerilaca, na osnovu ovoga što ste danas ovdje izlagali.”, prokomentarisao je njegov istup tadašnji generalni revizor Dževad Nekić.

Stečajna upraviteljica je pričala tada o svemu, samo ne o navodima revizije, no to izbjegavanje o konkretnoj temi njenim HDZ-SDA mentorima iz Komisije nije bilo sporno.

“Vi ovdje jednostavno iznosite neistine i laži koje ste iznosili svo vrijeme postupka same revizije.”, rekao je Nekić, kojem upravo zbog dosljednog ukazivanja na brojne nezakonitosti ne samo u Vitezitu nego i u drugim institucijama nije obnovljen mandat.

Niko ne zna kako je u Vitezitu potrošeno 800.000 KM!GDJE JE NESTAO BUDŽETSKI NOVACNiko ne zna kako je u Vitezitu potrošeno 800.000 KM!

Podsjetimo, stečajni sudija Ivo Žabić je naredio stečajnoj upraviteljici da ne poduzima radnje uvođenja u posjed kupca prije nego dobije pismenu suglasnost Vlade FBiH o načinu i uvjetima pod kojima će se imovina, koja služi za namjensku proizvodnju, predati u posjed. Posljednja presuda Vrhovnog suda može pak značiti vraćanje stečajnog postupka na početak uz moguće novog stečajnog upravitelja.

Nadležni razmjenjuju dopise, zaboravljeno 286 radnikavrijeme stalo u vitezituNadležni razmjenjuju dopise, zaboravljeno 286 radnika

(zurnal.info)