Usljed velike količine padavina u protekla 24 sata, poplavljene su podrumske prostorije oko 500 kuća na području gradiških naselja Senjak i Bok Jankovac - rekao je načelnik Gradiške Zoran Latinović.
On je dodao da je poplavu izazvalo podizanje nivoa podzemnih voda i nivoa vode u kanalizacijonoj mreži, a dodatni problem izazavao je i kvar jedne, od dvije pumpe na prepumpnoj stanici „Kej“.
Latinović je naglasio da je Štab za vanredne situacije općine Gradiška hitno reagirao i uspio da osigura dvije mobilne pumpe čije se instaliranje očekuje u toku dana, a koje bi izbacivanjem vode iz kanalizacije u rijeku Savu, nadomjestile nefunkcioniranje jedne pumpe na ovoj prepumpnoj stanici.
Sve nadležne službe, od Civilne zaštite do Profesionalne vatrogasne jedinice, su na terenu i pomažu građanima da ispumpaju vodu iz podruma - naglasio je Latinović, saopćeno je Općine Gradiška.
Štab za vanredne situacije općine Gradiška održao je jutros vanrednu sjednicu i proglasio redovnu odbranu od poplava, jer je vodostaj rijeke Save dostigao visinu od 700 centimetara.
Štab je donio odluku o proglašenju prvog stepena pripravnosti za jedinice Civilne zaštite i sve organizacije i privredne subjekte, koji po prirodi posla, imaju obavezu da učestvuju u odbrani od poplava.
VANREDNA SITUACIJA U PRIJEDORU
Zbog vodostaja Sane, koji je dostigao 469 centimetara i nastavlja da raste, na području Prijedora proglašena je vanredna situacija radi zaštite od poplava.
Iz prijedorskog Gradskog štaba za vanredne situacije su potvrdili da je riječ o trećem stepenu pripravnosti odbrane od poplava koji je proglašen danas u podne, te da su svi subjekti i građani obavezni da svoje kapacitete i sredstva stave u funkciju zaštite i spašavanja stanovništva u ugroženim područjima.
Mjere zaštite i spasavanja stanovništva i materijalnih dobara na područjima koja su ugrožena poplavom vršit će se u skladu s operativnim planovima zaštite od poplava grada Prijedora.
Nivo Sane ima tendenciju daljeg rasta zbog visokog vodostaja njenih pritoka i priliva vode iz pravca Sanskog Mosta.
Vodostaj rijeke Sane jutros u 6.00 sati iznosio je 440 centimetara i na tom nivou voda se djelimično izlila na područje Tukova i Raškovca na kojima je zaplavljeno oko 80 stambenih objekata, a presječen je i put Prijedor - Bišćani.
Ekipe Civilne zaštite trenutno su na terenu da bi utvrdili da li je voda ušla u domaćinstva u ovim naseljima.
STANJE PRIRODNE NESREĆE U CAZINU – AKTIVIRANA KLIZIŠTA
U poplavljenim područjima Unsko-sanskog kantona (USK), prema izvještaju Kantonalne uprave Civilne zaštite, stanje je danas nešto bolje u odnosu na prethodni dan.
Na području opoćine Cazin u kojoj je jučer proglašeno stanje prirodne nesreće, situacija je također povoljnija, voda se povlači. Iz poplavljenih objekata ispumpava se voda, vlasnici saniraju štete i pokušavaju uspostaviti normalno stanje. Vatrogasci, pripadnici civilne zaštite, uposlenici javnih poduzeća, grupa volontera i građani pokušavaju pomoći ugroženom stanovništvu dostavljanjem vreća i pijeska. Za sada nema potrebe za pomoći u hrani i evakuaciji.
Problem sada stvara veliki broj klizišta koji se aktivirao. Jedno od njih aktiviralo se i u naselju Puškari na magistralnom putu M 4,2, pa se u tom dijelu vrši regulacija saobraćaja jednom trakom. Regionalni put R 403 Ćoralići-Ćehići u mjestu Pjanići na nekim djelovima je poplavljen, ali prohodan. U mjestu Tržac na regionalnom putu R 403b saobraća se otežano u oba smjera, a voda je niska na kolniku. Most u mjestu Rajak za Mjesnu zajednicu Mutnik neprohodan je zbog oštećenja.
Na području općine Bihać situacija je slična jučerašnjoj. I dalje je poplavljeno nekoliko naselja, iz kojih se voda bila povukla, ali je uslijed ponovnih padavina, ponovo ušla u kuće. Vatrogasci su imali 15 intervencija na ispumpavanju vode iz dvorišta, stambenih i pomoćnih objekata u nekoliko naselja i ulica. U većini slučajeva razlog plavljenja su neočišćeni i zatvoreni propusti za oborinske vode. I dalje se radi na ispumpavanju vode iz dvorišta, stambenih i pomoćnih objekata.
UNA I SANA U PORASTU
Zbog podzemnih voda, otežano je saobraćanje i na putevima na širem području Bihaća. Vodostaj rijeke Une izmjeren jutros u Bihaću u 8.00 sati iznosio je 118 cm i prešao je kritičnu tačku od 100 cm.
I na području općine Bosanska Krupa vodostaj rijeke Une je u blagom porastu, izlila se iz korita u Mjesnoj zajednici Krupa II, ali trenutno nema poplavljenih objekata. U Mjesnoj zajednici Bosanska Otoka poplavljena su dva stambena objekta i ugrožen regionalni put Bosanska Krupa-Arapuša. Rijeka Krušnica se izlila iz svog korita i poplavila priobalno poljoprivredno zemljište i nekoliko pomoćnih objekata. Zbog obilnih kišnih padavina došlo je do izlijevanja i potoka: Voloder, Svetinja, Bukovska, Baštra i Vodomut, koji su poplavili putne komunikacije i nekoliko stambenih objekata. U Mjesnoj zajednici Jezerski aktivirano je klizište, uslijed čega je oštećen put i ugroženo pet stambenih objekata. Klizište je aktivirano i na lokalitetu Crkvina.
Vodostaj rijeke Sane izmjeren jutros u Ključu u 05.00 sati iznosio je 250 cm i dalje je u porastu. Rijeka Sana se izlila iz korita i poplavila priobalno poljoprivredno zemljište u naseljima: Velečevo, Dubočani, Humići i Donji Kamičak. Rijeka Sanica se izlila u naselju Biljani i poplavila nekoliko pomoćnih objekata. U toku noći u naseljima Pudin Han, Biljani i Humići došlo je do izlijevanja potoka iz korita i plavljenja nekoliko objekata, ali se voda povukla s tog područja, jer se radi o bujičnim potocima.
Vodostaj rijeke Sane u Sanskom Mostu jutros u 07.00 sati iznosio je 417 cm i prešao je kritičnu tački od 380 cm. Bujične riječice i potoci nanose štetu u naseljima Trnova, Tomina i Novo naselje. Oštećena su tri mosta. Pritoke Bliha, Majdanuša i Modrašnica su se izlile iz svijih korita i poplavile nekoliko stambenih i pomoćnih objekata, kao i poljoprivredna imanja, uslijed čega je pričinjena i materijalna šteta. U ulici Šabića klanac podzemne vode su poplavile prilaze oko 10 kuća, ali voda nije ušla u objekte.
(Fena)