Na drugom programu Radio televizije Srbije počeo je da se emitira serijal dokumentarnih TV emisija „Borderland Soundtrack“ autorice Brankice Drašković, koji se bavi ulogom i značajem muzike u kulturi otpora i traga za konturama takozvane „sedme republike“ na postjugoslovenskom prostoru.
U 10 polusatnih tematskih emisija se kroz kombinaciju ličnih sjećanja, iskustava i stavova protagonista predstavljaju različiti primjeri angažovanosti muzičara koji nisu pristali na zatvaranje u nacionalne kulturne obrasce i nisu odustali od svojih malih ličnih borbi za bolji i pravedniji svijet.
(Serijal je inspirisan knjigom "Sedma republika" Ante Perkovića)
U serijalu se može čuti više od stotinu pjesama, uz pomoć kojih se gradi priča o "sedmoj republici" toj, kako tvrdi autorica serijala Brankica Drašković, blistavoj metafori ljubavi prema životu u atmosferi besmisla i mržnje koje nas godinama okružuju na postjugoslovenskom prostoru.
Svaka od epizoda naslovljena je jednom od velikih pjesama koje su nastale na nekadašnjem jugoslovenskom prostoru a koje u serijalu dobro opisuju tematske cjeline pojedinih epizoda - Kao da je bilo nekad, Ledeno doba, Odjava programa, Buka u modi, Ja sjećam se, Sjajne niti, Nostalgična, Padaj silo i nepravdo, Demokratija, Rokenrol snovi...
- Serijal nema pretenzija da nameće bilo kakav okvir nostalgičnog putovanja kroz izgubljeni duh vremena, već kritički propituje sociološki aspekt povezanosti muzike sa političkim procesima, kao i njen emancipatorski potencijal u razvijanju kritičke svesti. U širem kontekstu govori o nepristajanju pojedinaca na nametnute identitete i uniformnost mišljenja kakvo nameću kolektivni snovi, sveopšti teror politike, populizam i spektakularizovana društvena stvarnost, kaže autorica Brankica Drašković.
(Brankica Drašković: Granice ne moraju da budu prepreke)
Prema njenim riječima, "Borderland Soundtrack" predstavlja i svojevrsno svjedočanstvo o antinacionalističkom diskursu muzičara, o razvoju društva na individualnoj, a ne kolektivnoj svijesti koja je podupirala konfliktnu prošlost i još uvijek je podgrijava kroz strah, kako od fizičkih granica, tako i onih nevidljivih, stvorenih u glavama ljudi.
- Granice ne moraju da budu prepreke, već mogu da predstavljaju nadu da je izvan njih sve drugačije i ohrabrujuće. Zato je poruka serijala da se ne odustaje od osvajanja granica slobode i potrage za identitetom koja sebe traži u odnosu na one vrednosti koje smo u međuvremenu izgubili! Sloboda nije datost i zato se mora stalno osvajati i potvrđivati!