„Obavještavamo Vas da je Kantonalno tužilaštvo Srednjobosanskog kantona podiglo optužnicu protiv Ekrema Julardžije i dr. dana 21.11.2023. godine, koja je proslijeđena Kantonalnom sudu u Novom Travniku na potvrđivanje. Nakon što Tužilaštvo zaprimi službeno Rješenje o potvrđivanju optužnice od strane Kantonalnog suda u Novom Travniku, javnost će biti detaljnije informisana o krivičnim djelima koja se osumnjičenima stavljaju na teret”, naveli su iz Kantonalnog Tužilaštva SBK u odgovoru na Žurnalov upit.
Podsjetimo javnost da je Tužilaštvo SBK polovinom jula 2020. godine donijelo naredbu o provođenju istrage protiv Ekrema Julardžije, Ekrema Lubenovića, Mirzada Julardžije i firme Apel promet, a nakon pisanja Žurnala o zloupotrebama ove firme vezano za poticaje koje su dobijali od federalnog Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Nekoliko mjeseci kasnije, krajem februara 2021. godine donesena je i naredba o provođenju financijske istrage.
“15.7.2020. godine donesena je naredba o provođenju istrage protiv Ekrema Julardžije, Ekrema Lubenovića, Mirzada Julardžije i pravne osobe “Apel-promet” d.o.o Travnik zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivično djelo iz člana 340. KZ FBiH, u sticaju sa produženim krivičnim djelom Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja iz člana 383 stav 3. KZ FBiH sve u vezi sa članovima 31. 54 i 55 KZ F BiH, te se aktivno radilo na provođenju istrage u smislu ispitivanja brojnih svjedoka kao i prikupljanje materijalne dokumentacije u suradnji sa FUP-om Sarajevo i Finansijskom policijom Sarajevo, te je nakon prikupljene dokumentacije u analize iste dana 26.2.2021. godine na temelju čl.8 Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom donesena naredba o provođenjeu finacijske istrage” navela je u martu 2021. godine u dopisu upućenom Instituciji Ombudsmena BiH Ana Zelić tužiteljica Kantonalnog tužilaštva Travnik.
Za vrijeme trajanja istrage Tužilaštva SBK, Ekrem Julardžija obavljao je funkciju člana Upravnog odbora Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, po procjeni konkursne komisije Fonda čak je bio najbolji kandidat za direktora ove ustanove a firme pod njegovom kontrolom dobijale su izdašne poticaje iz federalnog budžeta.
Ni za Fond za profesionalu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom ali ni za bivšu pa i sadašnju Vladu Federacije nije bila upitna dodjela budžetskih sredstava firmi koja fiktivno zapošljava radnike.
Slučaj Mustafe Kovačevića
Za podizanje optužnice protiv Ekrema Julardžije i njegovih saradnika najzaslužnijI je njegov bivši radnik Mustafa Kovačević. Da 2019. godine Kovačević nije javno ispričao za Žurnal na koji način posluju firme pod kontrolom Ekrema Julardžije, Tužilaštvo SBK nikada se ne bi bavilo ovim slučajem.
Polovinom 2016. godine preko Saveza ratnih vojnih invalida SBK Kovačeviću je, kao osobi sa stopostotnim invaliditetom, ponuđen posao u firmi Apel promet u Travniku koja se bavi zapošljavanjem osoba sa invaliditetom. Nekoliko mjeseci prije potpisivanja ugovora o radu sa Kovačevićem, iz firme Apel promet aplicirali su za poticaje Fonda. Da bi dobili poticaj, u aplikaciji navode da će svojim sredstvima zaposliti jednu osobu sa stopostotnim invaliditetom - Mustafu Kovačevića.
Odmah po zaposlenju rečeno mu je da će morati vraćati firmi veći dio plate. To mu je lično saopštio tadašnji direktor Apel prometa Ekrem Julardžija.
- Tu je bio i Ekrem Lubenović sekretar RVI, oni su mi tada dali jedan primjerak uplatnice sa brojem računa Saveza RVI. Rekli su mi da mogu da uplaćujem na taj račun ili da donosim lično u firmu, ispričao je za Žurnal prije četiri godine Mustafa Kovačević.
Od 2017. godine Mustafa Kovačević počeo je primati platu u iznosu od 100 KM.
-Tada je plata počela da ide na banku i prva uplata je bila 459 maraka. Ja sam morao firmi da vratim 360 maraka a sebi da ostavim 100 KM, ispričao je 2019. godine za Žurnal Mustafa Kovačević.
Slučaj Mustafe KovačevićaDobijao sam 100 KM, a ostatak plate vraćao direktoru!
Nakon što je javno za Žurnal ispričao da je godinama po nalogu Ekrema Julardžije morao vraćati veći dio plate firmi, Mustafa Kovačević je dobio otkaz i savjet od bivšeg direktora da svoja prava traži na sudu. Savjet je poslušao i tužio je firmu Apel promet. Početkom 2021. godine Kantonalni sud u Novom Travniku drugostepenom presudom potvrdio je da je otkaz bio nezakonit i naložio vraćanje na posao. Međutim, firma Apel promet odbijala je izvršenje presude. Nakon tri godine pravne borbe presuda je izvršena ove godine.
Mustafa Kovačević nije bio jedini radnik koji je vraćao platu Ekremu Julardžiji. Podsjetimo na snimak razgovora između Kovačevića i Julardžije.
- Mustafa dragi, nisi ti jedini, znači svaki čovjek kojeg mi ovdje primimo... ima onaj momak iz Bugojna ti si ga doveo. Znači 100 maraka ima od ove firme svaki mjesec uplaćeno, zdravstvenu zaštitu, on i njegova porodica, ako nema na neki drugi način riješeno i ima penzioni staž. To mi svima ponudimo ko je teški invalid da ne mora ni raditi, da može na određeni način od kuće neke stvari. Ako nam treba za nešto mi ga, evo ko što smo tebe zvali, pozovemo i kažemo evo dobit ćeš 100 maraka. Sve sam vam reko - bit ćete kod kuće, 100 maraka će vam se uplaćivati, imat ćete zdravstveno, penzioni staž, ostala sredstva idu za razvoj društva... Vi ste i potpisali izjave. Izvoli, to si ti potpiso svojeručno i svaki drugi radnik koji ne radi, znači koji sjedi kod kuće, kazao je Ekrem Julardžija tada novoimenovani član Upravnog odbora Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
U momentu objave snimka, ali i javnog priznanja Ekrema Julardžije koji je rekao da je ovo uobičajna praksa u firmama pod njegovom kontrolom - nije se desilo ništa. Privremeno je bila obustavljena isplata poticaja firmi Apel promet.
Kako Julardžija uzima plate od radnika (Video)Dobićeš 100 maraka, a ostalo ide za razvoj društva
Da je odluka Upravnog odbora bila samo predstava za javnost pokazuje i činjenica da je Fond sklapao direktne sporazume sa firmom Apel promet. Fond je tako od Apel prometa kupovao promotivni materijal, tonere, papir, kancelarijske potrepštine. Jasnu podršku fiktivnom zapošljavanju i uzimanju plata osobama sa invaliditetom Fond je potvrdio kada je odlučio ponovo finansirati firme pod kontrolom Ekrema Julardžije.
Finansiranje je nastavljeno i od drugih institucija. Polovinom decembra 2020. godine Vlada Federacije BiH donijela je Odluku o dodjeli finansijske pomoći korisnicima iz sektora javnog cestovnog prijevoza putnika u okolnostima pandemije COVID-19. Na spisku prevoznika koji su dobili finansijsku pomoć je i druga firma pod Julardžijinom kontrolom - RVI Prevoz iz Travnika. I ova firma posluje na istom principu kao i Apel promet- fiktivno zapošljava osobe sa invaliditetom i radnicima uzima veći dio plate iako se finasira iz federalnog budžeta. Bez obzira na ove činjenice, ova firma dobila je 25.309 KM od Vlade FBiH. Nije izostala ni pomoć Vlade SBK firmama pod kontrolom Ekrema Julardžije.
U suštini, niti jednoj javnoj instituciji nije smetala “poslovna praksa” Ekrema Julardžije. Krajem novembra ove godine Fond je ponovo dodijelio 61.164,06 KM poticaja firmi Apel promet. I u maju ove godine Apel promet dobio je 60.283 KM poticaja od Fonda. Novac nije izostao ni za firmu RVI prevoz.
Ni podizanje optužnice protiv Julardžije ne bi trebalo da predstavlja problem za Fond da nastavi podržavati rad firmi pod kontrolom Julardžije. Podsjetimo javnost da na čelu ove firme godinama sjedi čovjek koji je nezakonito imenovan na mjesto direktora - Ahmet Baljić. I direktor Baljić, kao i neki dugogodišnji članovi Upravnog odbora Fonda su pod istragom.
Pisali smo ranije kako je Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu tek krajem prošle godine počelo da istražuje imenovanje Ahmeta Baljića na mjesto direktora Fonda iz 2015. godine! Zbog toga je pokrenuta i istraga protiv tadašnjih članova Upravnog odbora. Početkom godine Federalna uprava policije izuzimala je dokumentaciju iz Fonda.
NA USLUZI SVIM STRANKAMANezakonito imenovanje kadra SDA Ahmeta Baljića nije sporno Vladi FBiH
(zurnal.info)