U Sarajevu su danas uhapšeni aktuelni predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) Osman Mehmedagić Osmica.
„Navedena lica sumnjiče se za krivična djela zloupotrebe položaja povezana sa drugim krivičnim djelima iz Krivičnog zakona BiH. U interesu predmeta u ovom trenutku ne možemo davati više detalja ili informacija“, kazali su kratko iz Tužilaštva BiH po čijoj naredbi su pripadnici SIPA i uhapsili Debevca i Mehmedagića.
Mehmedagić je, podsjetimo, hapšen i ranije. Tužilaštvo BiH već duži period istražuje njegove diplome. U istom predmetu osumnjičen je i vlasnik i osnivač Američkog univerziteta u Sarajevu Denis Prcić, koji je Mehmedagiću i izdao spornu diplomu. Sporenja o validnosti Mehmedagićeve diplome počela su još 2019., da bi u oktobru te godine Univerzitet za poslovne studije u Banja Luci, po nalogu Inspektorata Republike Srpske, naložio poništavanje njegove fakultetske diplome. On je na ovom Univerzitetu upisao treću godinu na osnovu završenog prvog stepena (dvije godine) Pravnog fakulteta u Sarajevu.
Brucoš, apsolvent ili akademski građaninZbog čega je uhapšen Osman Mehmedagić?
Mehmedagić potom Zajedničkoj komisiji Parlamenta BiH za nadzor nad radom OSA-om dostavlja uvjerenje o aktuelnom studiranju treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku, no ubrzo potom je saopšteno da posjeduje diplomu Američkog univerziteta u BiH od 2013. godine.
Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH potvrđuje Tužilaštvu BiH da je Američki univerzitet u BiH akreditovan tek 2019. godine, dakle šest godina nakon Mehmedagićevog navodnog diplomiranja.
Nakon toga, Agencija kojom rukovodi Mehmedagić, svu dokumentaciju o njegovoj školskoj spremi proglašava službenom, državnom tajnom. Još tada je istragom utvrđeno da su službene upisane knjige univerziteta prepravljane.
Mehmedagiću se i sudilo pred Sudom BiH zajedno sa uposlenikom OSA-e Muhamedom Pekićem u slučaju izuzimanja video-nadzora iz poslovnice BH Pošte u Sarajevu, ali su obojica pravomoćno oslobođeni optužbe.
Nakon podizanja ove optužnice Mehmedagić i Debevec su viđeni na sastanku u zgradi u ulici Branilaca Sarajeva. Mediji su i objavili snimak ovog sastanka.
Bivši šef OSA nalazi se i na američkoj crnoj listi i to zbog nelegalnog prisluškivanja. U obrazloženju Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva za trezor SAD-a tada su naveli da je Mehmedagić kao generalni direktor OSA-e zloupotrijebio državnu telekomunikacijsku kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.
Nezvanični izvori bliski Tužilaštvu BiH kažu da se današnje hapšenje dovodi upravo u vezi s tim.
(zurnal.info)