Nedostaje 811 miliona, plate dobijaju samo budžetski korisnici
Istražujemo
NEMINOVAN FINANSIJSKI KOLAPS RS: Nedostaje 811 miliona, plate dobijaju samo budžetski korisnici
Republici Srpskoj nedostaje 811 miliona KM, koliko je, prema Zakonu o garancijama i zaduženju, trebalo da se zaduži na stranom finansijskom tržištu. Nedavnom emisijom trezorskih zapisa na domaćem tržištu, Vlada se tog dana zadužila dvostruko više od planiranog.
Pogledajte prvi dio video serijala Kineski put - Pojas oko Bosne i Hercegovine
Istražujemo
KO POGODUJE KINESKIM FIRMAMA (Video): Pogledajte prvi dio video serijala Kineski put - Pojas oko Bosne i Hercegovine
Šest bosanskohercegovačkih portala: Capital, Fokus, Tačno.net, info-radar, Hercegovina-info i Žurnal pripremili su četiri filma o razvoju kineskog uticaja na ovom prostoru. Pogledajte prvi dio serijala "Kineski put - Pojas oko Bosne i Hercegovine"
Pregled sedmice od 26. 8. do 1. 9. 2024.
Istražujemo
audio zurnal: Pregled sedmice od 26. 8. do 1. 9. 2024.
U Pregledu sedmice poslušajte urednički izbor tekstova Žurnalovih novinara.
Investitorima niko ne traži dokaze o kapitalu
Istražujemo
PRANJE NOVCA U BIH (4): Investitorima niko ne traži dokaze o kapitalu
Sektori koji su najranjiviji na pranje novca građevinarstvo i investiranje u nekretnine. Veliki problem porasta cijena nekretnina jeste i problematika zloupotrebe nekretnina za pranje novca
Elektroprivrede troše milione javnog novca uz kršenje zakona i zloupotrebe
Istražujemo
REKLAMIRANJE BEZ KONKURENCIJE: Elektroprivrede troše milione javnog novca uz kršenje zakona i zloupotrebe
Tri elektroprivrede i njihova zavisna preduzeća, koje imaju faktički monopol na tržištu, u 2024. godini su, do sada, izdvojili preko pet miliona maraka na reklamiranje i slične medijske usluge. Nastavljena višegodišnja praksa provođenja sumnjivih javnih nabavki, uz zloupotrebu javnog novca i kršenje Zakona o javnim nabavkama. Posebno se ističu Elektroprivreda Republike Srpske i njena zavisna preduzeća.
Novcem od kokaina kupovali nekretnine i otvarali fiktivne firme
Istražujemo
Pranje novca u BiH (3): Novcem od kokaina kupovali nekretnine i otvarali fiktivne firme
Slučaj Edina Gačanina najbolje ilustruje kako se novac od kokaina integriše u legalne tokove. Prema istraživanju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala pranje novca u BiH doseže od 400 miliona do milijardu eura. Podaci SIPA za prošlu godinu kažu da je istragama krivičnih djela pranja novca utvrđeno da kroz finansijski sistem BiH u legalne novčane tokove ubačeno 13,63 miliona maraka nelegalno stečenog novca, mada izvori Žurnala tvrde da je broj sumnjivih transkacija znatno veći
Dodik veliča Rusiju, a višemilionske tajne poslove dobija Kina
Istražujemo
ODE PROINTER, DOLAZI ELINC: Dodik veliča Rusiju, a višemilionske tajne poslove dobija Kina
Poslao je prošle godine Dodik premijera Viškovića na turneju po Kini, obećavajući svašta samo da Kina otkupi par stotina miliona obveznica, no umjesto novca uslijedili su novi poslovi za kineske kompanije, već uobičajeno sporni zbog tajnosti sadržaja ugovora. Posljednji primjer jeste ugovor sa kineskom kompanijom ELINC. Republika Srpska daje desetine miliona bez pokrića, dok jedva isplaćuje plate budžetskim korisnicima.
Kineski put - Pojas oko Bosne i Hercegovine
Istražujemo
trailer za video serijal: Kineski put - Pojas oko Bosne i Hercegovine
Capital, Fokus, Tačno.net, info-radar, Hercegovina-info i Žurnal. Šest bosanskohercegovačkih portala pripremili su četiri filma o razvoju kineskog uticaja na ovom prostoru. Video serijal : Kineski put - Pojas oko Bosne i Hercegovine
Stečajni sudija poništio odluke Odbora povjerilaca, traži reakciju tužilaštva
Istražujemo
NASTAVAK haosa U VITEZITU: Stečajni sudija poništio odluke Odbora povjerilaca, traži reakciju tužilaštva
Za početak, tužilaštvo bi trebalo provjeriti navode da je odmah po uvođenju u posjed, počela „sječa“ pogona kotlovnice, što je krivični čin jer je, kako i sam sudija navodi, uvođenje u posjed bilo nedozvoljeno.
Zašto se poništavaju tenderi za nabavku autobusa u Kantonu Sarajevo?
Istražujemo
DOK SE GRAS MUČI SA STARIM VOZILIMA: Zašto se poništavaju tenderi za nabavku autobusa u Kantonu Sarajevo?
Iako je Kanton Sarajevo osigurao sredstva za nabavku novih autobusa i minibusa za potrebe javnog gradskog prijevoza, nedavni pokušaj obnove voznog parka završen je poništenjem tendera. Sistem koji je uveo BS Telecom ključni faktor u problemima s nabavkom vozila. Zašto novac od prodaje starih šina nije uložen u obnovu voznog parka i je li potrošen nenamjenski?
WDG promet ne može biti vlasnik imovine Vitezita
Istražujemo
STEČAJNA UPRAVA UVODI ZUBAKA, VLADA UPOZORAVA: WDG promet ne može biti vlasnik imovine Vitezita
Posljednje, ali ne i najmanje važno, jeste nedavna presuda Vrhovnog suda Federacije u korist firme Interpromet vlasnika Velimira Didaka, koja mu daje pravo na vanknjižno vlasništvo nad pojedinim nekretninama Vitezita koje je stečajna upraviteljica – prodala? Po istom osnovu žalbu uložila je i firma „Grom-L“
Pregled sedmice 19.8. - 25.8.2024.
Istražujemo
audio zurnal: Pregled sedmice 19.8. - 25.8.2024.
U Pregledu sedmice poslušajte urednički izbor tekstova Žurnalovih novinara.
Pokrenut prekršajni postupak protiv ministra Rame Isaka
Istražujemo
ZBOG FIZIČKOG NAPADA I NARUŠAVANJA JAVNOG REDA: Pokrenut prekršajni postupak protiv ministra Rame Isaka
Nakon tužilačke odluke o nepostojanju krivičnog djela, reagovala je Uprava policije MUP-a Zeničko-dobojskog kantona, cijeneći da postoje prekršajni elementi u ovom slučaju.
Odustajanje od finansijske istrage u krivičnom postupku je loš i neodgovoran čin
Istražujemo
EKSPERT MIRSAD BAJRAKTAREVIĆ O PRANJU NOVCA (2): Odustajanje od finansijske istrage u krivičnom postupku je loš i neodgovoran čin
Koliko se često ilegalni novac pere kroz kupovinu nekretnina i ekspanziju gradnje, kako zaštiti državnu imovinu, da li su pojedini notari postali saučesnici u pranju novca, zašto tužioci odustaju od finansijske istrage u krivičnom predmetu, da li banke ispunjavaju svoje obaveze u sistemu borbe protiv pranja novca, naročito kada su u pitanju transakcije političara i članova njihovih porodica..
Službenici Općine Trnovo prijavljeni zbog protivpravnog zauzimanja nekretnine
Istražujemo
KRIMINAL NA BJELAŠNICI: Službenici Općine Trnovo prijavljeni zbog protivpravnog zauzimanja nekretnine
Ministarstvo komunalne privrede odbacilo je kao neosnovane žalbe grupe građana koji imaju apartmane na Babinom dolu, a koje su uložili zbog odluke Općine Trnovo da odbije obnovu postupka izdavanja dozvola za građenje investitoru Govza. Trakavica oko ovog, već izgrađenog objekta, traje još od 2021. godine. Jedan od stanara Mirvad Zenuni podnio je i prijavu Tužilaštvu KS protiv nepoznatih uposlenika Općine Trnovo zbog nesavjesnog rada u službi i protivpravnog zauzimanja nekretnine od općeg značaja
Stranka Rame Isaka nije platila kaznu, niti izbrisala sporni muzički spot
Istražujemo
NEPOŠTIVANJE ODLUKA SUDA BIH I CIK-A: Stranka Rame Isaka nije platila kaznu, niti izbrisala sporni muzički spot
„U roku od 8 dana od pravosnažnosti odluke politička stranka „Snaga naroda“ bila je dužna postupiti prema odredbama rješenja Centralne izborne komisije BiH. Plaćanje do sada nije izvršeno, kao ni uklanjanje spornog sadržaja. Dodatno je potrebno utvrditi razlog zašto „Snaga naroda“ nije zaprimila rješenje na navedenoj adresi, jer je politički subjekt dužan obavijestiti Centralnu izbornu komisiju BiH o promjeni adrese. Za taj propust predviđene su i odgovarajuće sankcije“, kažu iz CIK-a BiH.
Inspekcija traži poništenje diplome, FPN strahuje od naknade štete
Istražujemo
Sporan magisterij bivšeg gradonačelnika Goražda: Inspekcija traži poništenje diplome, FPN strahuje od naknade štete
Fakultet političkih nauka u Sarajevu odbio je poništiti diplomu magistarskog studija bivšem gradonačelniku Goražda i sadašnjem poslaniku u Skupštini BPK Muhamedu Ramoviću iako je inspekcija utvrdila da nije ispunjavao uslove za upis. Za upis je bio potreban prosjek ocjena minimalno sedam, dok je Ramović imao prosjek tek 6,19. Vijeće FPN-a kao jedan od razloga neponištenja diplome navelo je da bi Ramović mogao tražiti naknadu štete
Sudijama i tužiocima regres od 2.636 KM, niti marka ostalim uposlenicima u pravosuđu
Istražujemo
Neusklađeni zakoni u Brčkom: Sudijama i tužiocima regres od 2.636 KM, niti marka ostalim uposlenicima u pravosuđu
Osnovna plata sudija i tužilaca trenutno iznosi 5.272,50 KM. Sagovornici Žurnala navode da su ostali uposlenici u pravosuđu diskriminisani, ne samo po tom osnovu što su im plate manje i po nekoliko hiljada, već što nemaju pravo na regres, nego imaju manji broj slobodnih dana za vjerske praznike, manje su isplate naknada u slučaju smrti užeg člana porodice i za odlazak u penziju...
Femicid još nije uvršten u krivične zakone
Istražujemo
NAKON 13 ŽRTAVA ZA GODINU DANA: Femicid još nije uvršten u krivične zakone
Od januara 2023. do juna ove godine tužilaštva u BiH su zaprimila oko 1.298 prijava za nasilje u porodici. U istom periodu podignuto je tek 145 optužnica zbog nasilja u porodici. Stručnjaci upozoravaju - neuvezanost institucija, nedostatak kapaciteta i njihova nesenzibilnost predstavljaju ogroman problem. Sistem mora biti uvezan i ne smije viktimizirati žrtvu ako je došla u policiju ili centar za socijalni rad.
Pregled sedmice 12. - 18. avgusta 2024.
Istražujemo
AUDIO ŽURNAL: Pregled sedmice 12. - 18. avgusta 2024.
U Pregledu sedmice od 12. do 18. avgusta poslušajte urednički izbor tekstova Žurnalovih novinara.