Potpuno je „mrtvilo“ posljednjih dana u nadležnim instuticjama koje trebaju dati odgovor šta i kako dalje sa stečajem u tvornici namjenske inudstrije Vitezit iz Viteza. Vlada Federacije kao ni resorno ministarstvo energetike, industrije i rudarstva ne daju očitovanje o regularnosti prodaje imovine firme, koju je ishovodovala stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović za zagrebački „WDG Promet“.
Zato ne miruju kradljivci unutar kruga Vitezita, koji nastavljaju svoje „pohode“ na mašine i druge dijelove pogona, odnosno ono što je preostalo nakon prvog talasa pljačke važnih komponenti za namjensku proizvodnju. Da se to može ponovo dogoditi upozoravao je i Žurnal.
Učestale krađeSkladišta baruta i eksploziva u Vitezitu čuvaju penzioneri
Prema izvorima Žurnala, nedavno su „nestala“ dva tzv. kolodroba iz pogona „R“, gdje se odvijala proizvodnja metanskog i praškastih eksploziva. Slučajno ili ne, dan kasnije u krugu Vitezita bili su predstavnici Direkcije za namjensku proizvodnju, ali za sada nema informacije da li su dolazili tim povodom.
Žurnal je još prije pet godina objavio kako je rastavljen pogon “C” namijenjen proizvodnji baruta za potrebe namjenske industrije. Pouzdani izvori potvrdili su da je pogon u dijelovima prebačen u Srbiju, u fabriku “Milan Blagojević – Namenska” u Lučanima.
Orkan u ŠumadijiKadrovi HDZ-a BiH, preko Vitezita, naoružavali Srbiju!
„Nestao“ je i pogon kompozitnog baruta, odnosno linearni akcelerator neophodan za proizvodnju raketa srednjeg dometa. Naknadnim istraživanjem došli smo do spoznaje kako je taj pogon u konačnici prebačen u Iran.
OD VITEZA DO TEHERANAVitezitov pogon za proizvodnju kompozitnog goriva preko Srbije prebačen u Iran!
Da bi predupredio nastavak pljačke Vitezita, Mario Lujić, direktor firme Grom-L koja je sastavni dio Vitezit-Cromena, odlučio je poslati pismo upozorenja stečajnom sudiji Ivi Žabiću.
On prenosi saznanja kako je jedna firma iz Srbija imala kvar na postrojenju tzv „šneke“ za kojeg nisu uspjeli pronaći zamjenski stroj unutar Evropske unije, a takav još uvijek postoji u Vitezitu. Postoji, po njemu, opravdana bojazan da bi se ponovo moglo dogoditi „preseljenje mašine“ u Srbiju.
Za sada odgovora nema. Stečajni sudija, nakon što je shvatio greške koje je napravio početkom stečajnom postupka prepuštajući stečajnoj upraviteljici i predsjedniku Odbora povjerilaca Adilu Lozi da „vode igru“, sada odbija dati saglasnost da se imovina Vitezita preda zagrebačkoj firmi, te traži konačno očitovanje državnog pravobranilaštva kao i federalne vlade.
DA LI ĆE VITEZIT OSTATI BEZ KUPCAStečajni sudija traži da Pravobranilaštvo BiH poništi prodaju
(zurnal.info)