ŠTA DONOSI ZAKON O ZAŠTITI OD NASILJA U PORODICI:Elektronske narukvice za nasilnike i veća policijska ovlaštenja

Aktuelno

ŠTA DONOSI ZAKON O ZAŠTITI OD NASILJA U PORODICI: Elektronske narukvice za nasilnike i veća policijska ovlaštenja

Zakonom se, rekao je ministar pravde FBiH Vedran Škobić, daju veća ovlaštenja policijskim organima, jer je članom 32. propisano da je policijska uprava dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja izaći na lice mjesta odmah po primitku prijave

Elektronske narukvice za nasilnike i veća policijska ovlaštenja
Foto: zurnal.info

U Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH usvojen je Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama. Nakon Predstavničkog, Zakon ide u na usvajanje u Dom naroda Federalnog parlamenta. 

Šta donosi usvojeni zakon koji bi trebao poboljšati zaštitu i položaj žrtava nasilja, ali i prevenirati nasilje?

Predlagač Zakona, Federalno ministarstvo pravde, treba osigurati besplatne SOS linije koje će biti u funkciji 24 sata i biti dostupne na teritoriji cijele Federacije. Nasilnicima kojima se izriče mjera zabrane prilaska bit će uvedena elektronska narukvica kako bi policija mogla pratiti da li se mjere poštuju. Policija  bi, u slučaju njihovog kršenja, mogla reagovat, što je veliki korak u zaštiti žrtava ukoliko se bude dosljedno i provodio. 

Zakonom se, rekao je ministar pravde FBiH Vedran Škobić, daju veća ovlaštenja policijskim organima, jer je članom 32. propisano da je policijska uprava dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja izaći na lice mjesta odmah po primitku prijave. 

Nacrt ovog zakona sačinila je Komisija za ravnopravnost spolova Predstavničkog doma, te poslanici Alma Kratina i Vibor Handžić i on je 2022. godine usvojen u oba doma Parlamenta. U obrazloženju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama u Federaciji, predlagač Federalno ministarstvo pravde je navelo da je on potreban kako bi se Konvencija Vijeća Evrope o prevenciji i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici uključila u zakonodavstvo Federacije BiH. Značajan dopinos dale su i nevladine organizacije, o čemu je Žurnal pisao više puta u svojim tekstovima. 

Uslovne kazne ne utiču na nasilnikeKOJE IZMJENE ZAKONA TREBAJU ŽRTVAMAUslovne kazne ne utiču na nasilnike

U isto vrijeme, iz parlamentarne procedure su povučene izmjene Krivičnog zakona FBiH s obzirom na veliki broj amandmana i vraćen je na doradu. 
Iz Feminističkog antimilitarističkog kolektiva (FAK) podsjećaju da je BiH još 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju, naglašavajući da je godinama izostajala politička volja da se ona provede.
- Usvajanje ovih zakona pomakom sa mrtve tačke, ali insistiramo na daljoj borbi protiv patrijarhalnih struktura koje i dalje omogućavaju i podstiču nasilje - poručili su iz FAK-a.

Svojevremenim Izvještajem o Rodnoj ravnopravnosti i sprečavanju nasilja nad ženama koji je pripremio Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, uočeno je nekoliko oblasti neusklađenosti: pojmovi u vezi sa nasiljem, procjena rizika kod postupanja policijskih i drugih službenika koji zbrinjavaju žrtve nasilja, finansiranje sigurnih kuća, nasilje nad trenutnim ili bivšim partnerom koji ne živi u istom domaćinstvu.

U Centrima za socijalni rad nije zaposlen odgovarajući broj socijalnih radnika i psihologa. Često je jedino utočište koje žrtve mogu pronaći sigurna kuća. Ali u FBiH postoje problemi sa finansiranjem i zakonskom regulativom u vezi sa njihovim radom.

Nijednu sigurnu kuću u FBiH nisu osnovale nadležne institucije, već nevladine organizacije

Policija, tužioci i advokati godinama štite brutalnog nasilnikaNedodirljivi generalov sinPolicija, tužioci i advokati godinama štite brutalnog nasilnika


(zurnal.info)