Istražujemo
UKRAJINA i dalje ISTRAŽUJE PREVARE ZA NEISPORUČENO ORUŽJE: Kupac Vitezita stavljen na listu osumnjičenih
Očito je prvobitni fokus istrage usmjeren na Ministarstvo odbrane i sve osobe u Ukrajini koje su potpisivali ugovore, dok se sada prebacuje na one koji su primili novac u inostranstvu. Evidentno je to postalo nakon hapšenja Oleksija Horošajeva u Češkoj, a sada je tu i ime i Matiasa Zubaka.

Ukrajincima zaista nije lako. Uskoro će biti pune tri godine kako traje agresija Rusije na njihovu zemlju, a uporedo su se morali baviti i korupcijskim aferama unutar države. Jedna od njih jeste i nabavka oružja koju je Ukrajinsko ministarstvo odbrane ugovorilo sa domaćom tvrtkom "Lviv Arsenal". Isporuka 100 hiljada minobacačkih granata u vrijednosti 37,6 milijuna dolara, nije realizovana. Nabavka se trebala odvijati preko slovačke firme Sevotech odnosno hrvatskog „WDG prometa“ kao isporučiocem, o čemu je Žurnal pisao u nekoliko tekstova.
Kada neće domaće pravosuđeKupovina Vitezita postala dio međunarodne istrage o prevarama
Da, to je firma koja je namjerila kupiti imovinu Vitezita i uplatila 10.5 miliona maraka, a sve se to dešava u vrijeme kada je iz Ukrajine plaćen avans za granate koje u tu zemlju nisu isporučene.
GDJE SU MILIONI EURAUkrajina od kupca Vitezita traži neisporučeno naoružanje
Istražitelji u Ukrajini strpljivo grade slučaj. Prije godinu dana, tačnije 27. januara 2024. uhapšen je bivši zvaničnik Ministarstva odbrane Oleksandr Liev. Istog dana, Služba bezbjednosti Ukrajine saopštava da je razotkrila šemu pronevjere javnih sredstava i da je osumnjičeno pet osoba.
Direktor Lvovskog Arsenala Jurij Zbitnev je iz istražnog pritvora pušten uz jamčevinu i provodi godinu dana u kućnom pritvoru. Treći osumnjičeni jeste Oleksij Horošajev, suvlasnik slovačke kompanije SEVOTECH, koja je trebalo da organizuje isporuku municije koju je naručio Lvivski Arsenal. On se nalazi u pritvoru u Češkoj od septembra 2024. godine, o čemu je Žurnal pisao.
Problem za kupca VitezitaZubakov poslovni partner uhapšen u Češkoj
mogući KUPac VITEZITa iz sjeneŠta je pronađeno u vozilu uhapšenog Zubakovog partnera?
Ko su preostala dvojica? Ukrajinska novinska agencija pozivajući se na policijske izvore objavila je prije nekoliko dana imena još dva osumnjičena. Pored Oleha Jevdočenka, predstavnika kompanije Lviv Arsenal koji je tražio dobavljače tu je i ima Matiasa Zubaka, vlasnika WDG Promet iz Zagreba, podsjetimo, potencijalnog kupca imovine Vtezita.
Očito je prvobitni fokus istrage bio usmjeren na Ministarstvo odbrane i sve osobe u Ukrajini koje su potpisivali ugovore, dok se sada prebacuje na one koji su primili novac u inostranstvu. Evidentno je to postalo nakon hapšenja Horošajeva u Češkoj, a sada je tu i ime i Matiasa Zubaka.
Žurnal je pisao kako su prije nešto manje od godinu dana Horošajev i Zubak objavili fotografiju pored kamiona sa navodno spremnom isporukom naoružanja, no sada je jasno da je to bio obični medijski spin.

Podsjetimo da je avgusta prošle godine saopšteno kako je Ministarstvo obrane Ukrajine započelo izradu „crne liste“ dobavljača naoružanja, a među prvih pet predloženih našlo se ime Zubakove firme.
SANKCIJE ZA SPORNE DOBAVLJAČEKupac Vitezita na spisku za ukrajinsku 'crnu listu'
U međuvremenu je pod misterioznim okolnostima preminuo Robert Zelenka, jedan od ključnih svjedoka u istrazi oko preprodaje naoružanja Ukrajini putem firmi iz Hrvatske i Slovačke i finansijskih transkacija koje su se odvijale tim povodom, među njima i kupovina Vitezita.
ZAGONETNA SMRT ČEŠKOG BANKARANestanak važnog svjedoka Zubakove kupovine Vitezita
Iako je stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović u sadejstvu sa predsjednikom Odbora povjerilaca Adilom Lozo upregla sve snage da Zubaka uvede u posjed Vitezita, a novac koji su uplatiti podijeli poveriocima, od čega bi bivši radnici dobili tek „sitniš“, to se još nije dogodilo.
Prvi razlog jeste što Zubak nije uplatio porez na kupoprodaju imovine, pa je Porezna uprava morala izdati rješenje o prinudnoj naplati, a drugi jeste što je Pravobranilaštvo BiH pokrenulo spor kojim dokazuje da je proces prodaje Vitezitove imovine bio nezakonit, o čemu Žurnal godinama piše.
NOVI DETALJIPravobranilaštvo BiH traži mjeru zabrane raspolaganja imovinom Vitezita
(zurnal.info)