Zemljišnoknjižni ured Općinskog suda u Travniku nije ponovio greške stečajnog sudije Ive Žabića i Kantonalnog suda Novi Travnik. Ovaj Ured odbio je upisati vlasništvo nad imovinom Vitezita kupcu „WDG Promet“ iz Zagreba. Zaključili su da je Rješenje o dosudi prepuno zakonski neprovodivih detalja, od površina parcela pa do razlika između starih i novih premjera od čak 16924 m2!
Isto tako Zemljišnoknjižnom uredu nije dostavljena potvrda o plaćenom porezu, a na veliki broj katastarskih čestica postoji upisana zabilježba, koja mora biti prethodno izbisana.
No najvažnija stavka, o čemu je Žurnal nekoliko puta pisao jeste to što imovina koju je stečajna uprava Vitezita prodala uopće nije upisana kao vlasništvo ove firme! Vitezit je u zemljišnim knjigama upisan samo kao korisnik. Pojednostavljeno, stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović, stečajni sudija Ivo Žabić te Odbor povjerilaca predvođenih predsjednikom Adilom Lozom prodavali su državnu imovinu koja je pod zabranom prodaje!
Riječ je o 1,3 miliona m2 građevinskog zemljišta sa objektima i infrastrukturom prodatih za samo 10,5 miliona maraka.
Kako će navedeni sve obećano, a neispunjeno opravdati vlasniku „WDG Promet“ Matiasu Zubaku i njegovom ocu Zvonku Zubaku koji u pozadini svime upravlja , njihov je problem. Nije nemoguće da sada bude poništen cijeli postupak, novac vraćen, a prodaja bude ponovljena. Kako je sada jasno da je u pitanju državna imovina, upitna je prodaja imovine Vitezita u još dva LOT-a, ali i 280 hiljada m2 zemljišta koje je lokalni tajkun Drago Kafadar otkupio po bagatelnoj cijeni od radnika Vitezita koji su isto dobili umjesto neisplaćenih plaća.
Veće probleme Zubakovi trenutno imaju sa sve intezivnijom istragom u nekoliko zemalja zbog pronevjere raznih aktera više od 36 miliona eura namjenjenih nabavci naoružanja. Ministarstvo odbrane Ukrajine potvrdilo je istragu protiv pet funkcionera, te firme „Lviv Arsenal“.
U lancu te korupcijske afere, o čemu je Žurnal pisao, a sada i brojni svjetski mediji, jeste i Zubakova firma „WDG Promet“, koja je primila višemilionski avans, no naoružanje nije isporučeno Ukrajini.
Dok traje istraga oko prodaje naoružanjaDa li je ukrajinski novac iskorišten za kupovinu Vitezita?
GDJE SU MILIONI EURAUkrajina od kupca Vitezita traži neisporučeno naoružanje
Uporedo je posljednjih dana aktivirana i istraga Federalne uprave policije. Kako saznaje Žurnal, pojedini akteri su u prvim iskazima negirali da su potpisnici pojedinih dokumenata, što dodatno potvrđuje ono što Žurnal godinama piše, da priča o Vitezitu zaslužuje poseban tom u enciklopediji pljačkaške privatizacije u Bosni i Hercegovini.
PRIJE OKONČANJA VELIKE PLJAČKEFUP ispituje aktere povezane sa Vitezitom
EPILOG STEČAJA PREPUNOG OBMANAUmjesto Vitezita, prodane nekretnine i zemljište firme
(zurnal.info)