Matias Zubak, formalni vlasnik firme „WDG Promet“ iz Zagreba koji je proglašen kupcem većinske imovine Vitezita gubi strpljenje. Putem punomoćnika, odvjetnika Ivana Matišića, najavio je da će posljednjeg dana jula samoinicijativno preuzeti 1,3 miliona m2 zemljišta Vitezita sa pripadajućim objektima.
Jedan detalj Zubak izostavlja, a to je da je zahvaljujući stečajnoj upravi odavno neformalno preuzeo Vitezit. Uporedo, optužuje Općinski sud u Travniku i Kantonalni sud u Novom Travniku da su se „u donošenju svojih pojedinih odluka vodili sadržajem medijskih napisa i podnesaka osoba koje uopće nisu sudionici ovoga postupka“!
„Pored toga, za donošenje određenih odluka sud traži prethodna odobrenja ili suglasnosti tijela izvršne vlasti, bez obzira što za takvo postupanje sud nema nikakvo zakonsko uporište, te tako na neustavan i nezakonit način dozvoljava miješanje izvršne vlasti u donošenje odluka sudbene vlasti, što je svakako nedopustivo“, zaključuje se u dopisu.
Treba svakako podsjetiti da je imovina koju je Zubak odnosno „WDG Promet“ kupio za oko 10,5 miliona maraka, vlasništvo Federacije BiH, kojom upravlja Vlada odnosno resorno ministarstvo. Tvrdnje u dopisu zastupnika ovog kupca da je stečaj inicirala Vlada Federacije i da nema potrebe tražiti njihovu saglasnost za uvođenje u posjed, su jednostavno netačne.
Stečaj je pokrenut po prijedlogu Josipa Kupreškića iz Viteza i to zbog potraživanja od sedamdeset i pet hiljada maraka koje datira iz 2002. godine. On je to potraživanje preuzeo od firme „Šutra“ iz Viteza čiji je vlasnik njegov otac Ivica. Pri tome, dužnik nije Vitezit, nego firma kćerka Vitezita - Cromen! Vlada Federacije je dala samo jednu saglasnost: može stečaj, ali uz uslov restruktuiranja proizvodnje u Vitezitu!
UZALUDNI MILIONI IZ BUDŽETAVitezit u stečaju zbog duga firme - kćerke iz 2002. godine
Iskazana ljutnja Zubaka može biti opravdana u dijelu kojim je kupac olako prihvatao obećanja stečajne upraviteljice Behrije Huseinbegović i predsjednika Odbora povjerilaca Adila Loze kako „sve ide po planu“ i da nema prepreka realizaciji kupoprodaje. To što im je stečajni sudija Ivo Žabić zakašnjelim reakcijama na proces prodaje uslovno rečeno pokvario dogovore, samo pokazuje da je cijeli stečajni postupak sazdan od niza zakonski upitnih poteza.
Kao inostrana firma „WDG Promet“ nije mogla kupiti firmu namjenske industrije bez prethodne saglasnosti Vlade Federacije. No, oni su iskoristili „rupu“ u zakonu te kupili nekretnine izdvojene iz Vitezita.
EPILOG STEČAJA PREPUNOG OBMANAUmjesto Vitezita, prodane nekretnine i zemljište firme
Sada putem novoregistrovane firme „WDG“ u Vitezu, planiraju iznova tražiti dozvole za proizvodnju i promet iz oblasti namjenske industrije, iako su to u prethodnim dopisima sudu negirali.
„Nije bilo želje niti ambicije da se društvo WDG promet bavi prometom naoružanja i vojne opreme..“, navedeno je u zahtjevu WDG-a stečajnom sudiji Ivi Žabiću za donošenje Rješenja o dosudi.
DOK TRAJE ŽALBENI POSTUPAKKupac imovine Vitezita hoće, ali istovremeno i neće namjensku proizvodnju
Zubak bi svakako trebao biti obazriv sa još jednim detaljem. Eventualnim nasilnim ulaskom u Vitezit preuzeo bi odgovornost i za uskladišteno raketno gorivo u krugu firme. Njegov otac, iskusni trgovac naoružanjem Zvonko Zubak sigurno zna vrijednost te robe.
„Licence za proizvodnju kompozitnog goriva po NATO standardu, potom za dvobazno gorivo te oko 700 tona smjese za ovo gorivo koje ima na zalihama, vrijede sigruno dvadesetak miliona maraka“, rekao je svojevremeno za Žurnal vojni stručnjak Berko Zečević.
Učestale krađeSkladišta baruta i eksploziva u Vitezitu čuvaju penzioneri
Poseban problem za konačno uvođenje u posjed Zubaku predstavlja i pravna bitka koju vode firme Interpromet i Grom-L koje raspolažu pravosnažnim rješenjima o dosudi objekata i opreme pogona R i P Vitezita, što je u suštini imovina Vitezit-Cromena, firme-kćerke Vitezita koja nije u stečaju, a čija imovina je bila dio prodajne mase. Pri tom iz firme Grom-L ukazuju na po njima još neke nezakonitosti u stečajnom postupku, odnosno prodaji imovine Vitezita zagrebačkoj firmi.
„Smatramo kako nema nikakvih zapreka da se samostalno ne odlučimo na taj čin ulaska u posjed svoje imovine, ukoliko nam Vi to ne omogućite u narednih sedam dana. Neprovođenje pravomoćnih odluka suda podliježi kaznenoj odgovornosti i nadam se kako Vi sebi nećete dozvoliti luksuz takve eventualne odgovornosti“, zaključuje pravni zastupnik „WDG promet“ u dopisu stečajnom sudiji Ivi Žabiću.
U konačnici, legitimno je pravo da ukoliko u WDG-u smatraju da postoji nečija krivična odgovornost u cijelom slučaju, da za isto podnesu prijavu nadležnom tužilaštvu. Jedini problem koji Zubak može imati, hipotetički rečeno, što kada se „otvore karte“ u ovakvim slučajevima, može doći i do samooptuženja...
Dok traje istraga oko prodaje naoružanjaDa li je ukrajinski novac iskorišten za kupovinu Vitezita?
(zurnal.info)