Uzalud vlasnik „WDG prometa“ Matias Zubak, u iščekivanju i formalnog preuzimanja Vitezita, traži svećenika da mu blagoslovi krug fabrike. Uzalud njegov odvjetnik prijeti nasilnim ulaskom, uzalud stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović i njen pobočnik Adil Lozo, oličen u predsjedniku Odbora povjerilaca uvjeravaju da je imovina Vitezita prodana „po zakonu“ i da treba raspodjeliti 10,5 miliona maraka od prodaje i uvesti kupca u konačni posjed.
Stečajni sudija Ivo Žabić je u fazi neumoljivosti. Još od februara ove godine traži od stečajne uprave da „pribavi pismenu suglasnost Vlade FBiH i Federalnog ministarstva, energije, rudarstva i industrije o načinu i uvjetima predaje u posjed nekretnina LOT-I, koje služe za proizvodnju NVO“.
NEZAVRŠENA KORUPTIVNA PRIČASud zabranio uvođenje Zubaka u posjed Vitezita
Podsjeća stečajni sudija i na zahtjev Pravobranilaštva BiH za upis zabilježbe zabrane raspolaganja, stavljanja pod hipoteku i otuđenje nekretnina koje su bile predmetom Rješenja o dosudi za imovinu Vitezita, jer je riječ o državnoj imovini.
Zubak ne može kupiti VitezitStečajna uprava prodavala državnu imovinu koja je pod zabranom!
Poseban problem jesu i uskladištene eksplozivne materije, na što upozorava u dopisu stečajnoj upravi od 14. avgusta.
Navedena „faza neumoljivosti“ stečajnog sudije je tako nazvana jer je bilo perioda kada on baš nije pratio šta stečajna uprava radi ili je i sam bio na“pogrešnom tragu“.
„S obzirom da se radi o prodaji PS „Vitezit“ d.o.o. Vitez, kao firme namjenske industrije, shodno Zakonu o stranim ulaganjima BiH, čl. 4. u vezi sa stavom a. i f. ovog Zakona, potrebna je i Vaša suglasnost...“, piše 10. januara 2023. godine stečajni sudija federalnoj vladi, što ukazuje da je tada bilo riječi o prodaji firme, a ne samo njene imovine.
Nakon toga se situacija u poimanju stečajnog postupka promjenila te je shvativši da sve ide u smjeru određenih nezakonitosti, stečajni sudija „okrenuo ploču“.
EPILOG STEČAJA PREPUNOG OBMANAUmjesto Vitezita, prodane nekretnine i zemljište firme
Žurnal je nedavno pisao o nedostajućoj saglasnosti federalne vlade o konačnoj sudbini Vitezitove imovine, jer je svojevremeno odobrenje za stečaj dato za restruktuiranje Vitezita, a ne prodaju. Podsjetimo, u pitanju je zemljište površine 1,3 miliona m2, sa svim zgradama i pripadajućom komunalnom infrastrukturom koje je prodano za 10,8 miliona maraka i koje trenutno potencijalno vrijedi minimalno 65 miliona maraka.
Postoji i problem upitne legalnosti sjednice Odbora povjerilaca od 22. maja, gdje su usvajani zaključci iako nije bilo kvoruma.
Raskol među povjeriocima VitezitaTraži se hitan izvještaj o radu stečajne uprave
Uporedo, ukoliko se zaključenjem stečajnog postupka obavi dioba novca od prodaje po zamisli stečajne upraviteljice, bivši radnici imaće veliki problem sa uvezivanjem staža i eventualnim penzionisanjem jer će im pripasti tek četvrtina sume.
POSLJEDICE STEČAJNE UPRAVEBivši radnici Vitezita ostaju bez penzija?
Ima tu posla i za istražne organe. Cijeli slučaj istražuje Federalna uprava policije. Mnogo je sumnjivih detalja, poput površine Vitezitovog zemljišta koje se prodavalo u LOT-ovima, gdje je jedna brojka bila u oglasu o prodaju, da bi se u Rješenju o dosudi površina gotovo udvostručila! Upitna je i legalnost dva aneksa na osnovni ugovor o kupoprodaji imovine. Posebna nepoznanica je i porijeklo novca kojim je kupljen Vitezit.
SANKCIJE ZA SPORNE DOBAVLJAČEKupac Vitezita na spisku za ukrajinsku 'crnu listu'
Sve navedeno moglo bi biti razlogom, a u to nas uvjeravaju pojedini izvori Žurnala, da opreza radi, federalna vlada neće dati saglasnost za prodaju Vitezitove imovine, onako kako se odvijala.
Dešavanja u i oko Vitezita i dalje se odvijaju onako kako je i počelo godinama unazad, a što smo u našem serijalu tekstova o ovom slučaju s razlogom nazvali „nezavršena koruptivna priča“.
UDRUŽENI KRIMINALNI PODUHVATKadrovi HDZ-a i SDA omogućili prodaju Vitezitovog pogona Iranu!
(zurnal.info)