Održani protesti u sklopu kampanje
Novosti
: Održani protesti u sklopu kampanje "Glas naroda"
Tadićevo gašenje vatre kerozinom
Region
Nakon posljednjeg sastanka Vlada Srbije i RS: Tadićevo gašenje vatre kerozinom
Šta je najvažnija stvar na svijetu
Blogbuster Brane Jakubovića
Blogbuster Brane Jakubovića: Šta je najvažnija stvar na svijetu
Ravnatelj Periša ne podnosi kondome
Istražujemo
Seksualno obrazovanje na livanjski način: Ravnatelj Periša ne podnosi kondome
Imenovana nova vlada FBiH
Novosti
: Imenovana nova vlada FBiH
U Republici Srpskoj se pojede tri puta više hljeba nego u Evropskoj uniji
Pod okupacijom
Kad Dodik hrani sirotinju: U Republici Srpskoj se pojede tri puta više hljeba nego u Evropskoj uniji
Formirani delegatski klubovi, imenovano novo rukovodstvo
Novosti
: Formirani delegatski klubovi, imenovano novo rukovodstvo
Interview
Amer Kapetanović, šef Odjela za EU MVP BiH: Ako ne krenemo u ofanzivu, moramo proglasiti bankrot EU procesa

Hrvatska bi do ljeta trebala završiti pregovore o pristupanju EU, Crna Gora je dobila status zemlje kandidata za članstvo u EU, Srbija je dostavila odgovore na upitnik Evropske komisije i čeka dobijanje statusa kandidata, Albanija je podnijela molbu za prijem u EU. Gdje je BiH u ovom trenutku ?

-Evidentno je da kaskamo za zemljama regiona i pri tome smo i jedina zemlja koja krši odredbe privremenog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je stupio na snagu još u julu 2008. godine. Prije podnošenja aplikacije za članstvo mi moramo ispuniti postavljene uslove, uz formiranje vlasti koje evidentno kasni, tu je prije svega izmjena Ustava BiH u skladu sa presudom “Sejdić - Finci”, donošenje zakona o državnoj pomoći i zakona o popisu. Ono što je pozitivno i što je specifičnost BiH u odnosu na zemlje regiona je da je EU spremna da razmotri našu aplikaciju kada ona stigne umjesto da je drži u ladici, kao što je bio slučaj sa Albanijom.

Koliko smo mi u BiH uopšte svjesni našeg trenutnog položaja u odnosu na zemlje regiona?

-Mi smo došli u fazu kada ćemo ili objaviti bankrot našeg EU procesa, ili ćemo potpuno promijeniti paradigmu i krenuti bezrezervno, bez političkih figa u džepu, u rješavanje svih preostalih pitanja iz SSP-a, aplicirati za članstvo u EU i dobro se pripremiti za pregovore o članstvu. Deklarativno zalaganje za EU, a onda blokiranje EU reformi nikome ne može donijeti dobro. Ako hoćemo u EU, onda svima mora biti jasno da svaka politička stranka u BiH blokiranjem bilo kojeg EU reformskog zakona, a pozivajući se na nacionalne interese, radi dugoročno upravo protiv tih nacionalnih interesa.

Ako je EU od Jedinstvenog akta iz 1986. godine, preko Sporazuma iz Maastrichta, potom Amsterdama, pa Nice, mogla sa 27 članica evoluirati do Lisabonskog sporazuma koji čak predviđa i jedinstvenu Službu za vanjske poslove, onda možemo i mi evoluirati do članstva. Bitna je samo suštinska predanost EU putu. Oni su, recimo, kroz četiri međuvladine konferencije, od 1986. godine pa do 2009. Godine uspjeli riješiti mnoga pitanja funkcionalnosti EU, načina glasanja, skidanja mogućnosti blokade gdje god je moguće a da pritom nisu ugrozili niti jedan interes niti jedne od zemalja članica. Mislim da i mi možemo napraviti funkcionalan sistem i otkloniti blokade bez da ugrozimo interes bilo kojeg od konstitutivnih naroda i građana.

Kada bi se realno moglo očekivati da BiH ispuni postavljene uslove i zvanično podnese molbu za prijem u EU?

-Sve su manje šanse da mi svoju aplikaciju podnesemo do kraja ove godine a potom bi naredne godine EU mogla razmatrati našu aplikaciju, nakon čega slijedi slanje upitnika. Još vjerujem da možemo sustići Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju, ali moramo raditi odmah, brzo i pametno, a pri tome biti potpuno posvećeni našem EU putu.

Srbija je u rekordnom roku, za manje od dva mjeseca odgovorila na upitnik Evropske komisije, zbog činjenice da su sa priprema odgovora krenuli još 2007. godine, znatno prije nego što su i podnijeli zvaničnu aplikaciju za članstvo u EU. Koliko će trebati BiH da pripremi odgovore kada upitnik iz Brisela stigne u Sarajevo?

-Srbija je jednostavno uzela upitnike koje su prije dobijali Makedonija i Hrvatska i vidjeli da je dobar dio pitanja standardan, te su počeli pripremati unaprijed odgovore na njih. To je dobar model koji i mi trebamo slijediti. Direkcija za evropske integracije BiH već pomalo razmišlja o pitanjima koja će doći iz Brisela kao i odgovorima na njih. Ali ono što je bitno je da čitav proces približavanje EU, od odgovora na upitnik pa na dalje, nije samo posao za Direkciju za evropske integracije, već zahtjeva jedinstvo svih institucija, od državnih entitetskih i na niže, pa do cijelog društva. Problem u BiH je da je na djelu još uvijek unutrašnji sukob dva koncepta državnog uređenja i neriješenog pitanja podjele ovlasti između države i entiteta. Sa jedne strane imamo koncept jačanja državnih institucija a sa druge koncept maksimalne decentralizacije. U takvoj situaciji teško je postići funkcionalno jedinstvo institucija na svim nivoima vlasti u zemlji, što opet direktno utiče na ispunjavanje uslova za ulazak u EU.

Do sada se kao glavna prepreka za podnošenje aplikacije za članstvo navodilo insistiranje EU da prije toga mora biti zatvoren Ured visokog predstavnika (OHR). Može li BiH podnijeti aplikaciju dok je OHR još prisutan?

-Možemo podnijeti aplikaciju i uz prisustvo OHR-a jer je stav međunarodne zajednice po ovom pitanju evoluirao. OHR nije formiran našom voljom već aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Uostalom i Njemačka je bila punopravna članica Evropske ekonomske zajednice (EEZ), prethodnice EU, iako je svoj puni suverenitet kao država dobila tek 1991. godine. Dakle, OHR nije problem, već se od nas očekuje da formiramo funkcionalne vlasti i da se fokusiramo na ispunjavanje obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Šta predstavlja najveći problem za BiH na bržem približavanju EU?

-Naš najveći problem je što nemamo trenutno adekvatan institucionalni kapacitet za ispunjavanje svih obaveza. Jednostavno se suočavamo sa nedovoljnom kadrovskom popunjenošću institucija, počevši od MVP BiH, Direkcije za evropske integracije koja bi morala imati više ljudi. Tu je i Ministarstvo vanjske trgovine BiH koje će biti vodeća institucija u 16 od 33 oblasti gdje BiH mora uskladiti svoje zakone sa zakonodavstvom EU i nisam siguran da su oni u ovom trenutku svjesni obima obaveza koje ih očekuju. Mi u svim institucijama imamo i jako vrijedne ljude ali je njihov broj nedovoljan da bi se ispunile sve obaveze koje nas očekuju.

Kako nas u ovom trenutku vidi EU?

-Vidi nas lošijima nego što realno jesmo. Naša ratna prošlost još uvijek dominira kada je riječ o slici BiH koju imaju u EU. Tu je i vještački isforsirana priča o prijetnji islamskog terorizma koja se povremeno povezuje sa BiH. Jednostavno, vide nas kao zemlju koja nije u stanju samu sebe voditi. Iako dominira negativna slika o BiH stvari i nisu tako crne. Mi imamo političkih problema, ali ih imaju i druge zemlje. Islamski terorizam se javlja i drugim zemljama i to je globalni problem a u BiH niti jedan vojnik NATO-a nije stradao. Loš imidž BiH kao cjeline nije dobar ni za koga, ni za Republiku Srpsku ni za Federacijiu BiH. Naš problem je da smo mi u konstantnoj defanzivi i nismo našli adekvatan način da poboljšamo imidž BiH. Ono što nama nedostaje je “brandiranje” države, ali za to je preduslov da mi unutar BiH postignemo konsenzus o državi i identifikaciji građana sa državom. Također, malo ističemo stvari u kojima smo dobri, poput kulture ili turizma.

Kada bi BiH mogla postati članica EU?

-U ovom trenutku to je izuzetno teško predvidjeti, jer je BiH tek na početku puta. Ono što je realno očekivati je da BiH do 2014. godine dobije zvaničan status kandidata, čime bi nam bili otvoreni svi pretpristupni fondovi što sada nije slučaj.

U dijelu javnosti se u poslednje vrijeme čuju prijedlozi da bi trebalo odustati od ulaska u EU jer nas “EU ne želi”, pri čemu se predlaže razmatranje alternativnih rješenja i nalaženje zamjene za evropske integracije u vidu strateške saradnje sa Rusijom ili Kinom. Koliko su stvarno takve alternative realne?

-Alternative ulasku u EU nisu realne. Šta u stvari znači Rusija ili Kina kao alternativa? Ono što je ključno je da mi u EU ne ulazimo zbog EU, već zbog sebe. Suština čitavog pristupnog procesa i reformi je da standardizujemo svoje društvo i usvajamo navike koje važe u civilizovanom svijetu. U tom procesu nešto dobijamo a nešto i gubimo. Naravno da unutar EU BiH neće imati istu snagu i uticaj kao recimo Njemačka. Naša privreda nije konkurentna velikim privredama u EU i biće potreban veliki napor da se ta konkurentnost dostigne. S druge strane, ulaskom u EU otvaraju se i strukturalni fondovi, što znači da se polovica investicija u infrastrukturu, putevi, željeznice, vodovodi, prerada otpada, finansira iz budžeta EU kao nepovratna sredstva, što znači da svi građani imaju neposrednu korist. I prije svega tu je primjena evropskih standarda u svakodnevnom životu, od kvaliteta hrane, zraka, vode, prava potrošača što popravlja kvalitet života svih nas.

(zurnal.info)

Neradnici ponovo smješteni u ministarske fotelje
Istražujemo
Novi sastav Federalne Vlade: Neradnici ponovo smješteni u ministarske fotelje
Psihopat na travnjaku
Sport
Liga prvaka: Psihopat na travnjaku
U 5 do 12 u Mostaru završeni mirni prosvjedi
Novosti
BiH: U 5 do 12 u Mostaru završeni mirni prosvjedi

12:20 - Mirni prosvjedi u Mostaru završeni su 5 do 12 i prosvjednici su se razišli. Ana Šljivić kaže da je zadovoljna studentima i općenito građanima koji su je danas pojavili na protestima. Ona objašnjava da će na sutrašnjoj sjednici predsjedništva Studentskog zbora sveučilišta u Mostaru odlučiti da li će biti novih protesta i kada.

12:10 - Unija studenata Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru osudila je aktivnosti koje provodi Studentski zbor Sveučilišta u Mostaru u okviru projekta "Stop majorizaciji Hrvata".

"Smatramo kako je posao Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru borba za studentski standard i briga o pravima studenata, a ne učešće u političkim i nacionalnim prepucavanjima", priopćeno je iz Unije studenata Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru.

Iz te unije smatraju kako današnji skup u Mostaru, koji je organizirao Studentski zbor predstavlja kršenje principa neovisnosti u radu studentskih predstavničkih tijela i zlouporabu studenata koji studiraju na Sveučilištu u Mostaru.

Također, u priopćenju Unije studenata Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru, upozoreno je kako na Sveučilištu u Mostaru studiraju studenti i drugih nacionalnosti, a ne samo hrvatske nacionalnosti.

11:50 - Oko 5.000 ljudi i dalje mirno prosvjeduje u Mostaru. Ivan Kraljević, predsjednik Hrvatskog studentskog politološkog foruma, potvrdio je za Žurnal da će se prosvjednici "razići mirno kako su se i okupili". Studenti su jutros u 10 sati krenuli iz mostarskog kampusa prema Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača gdje su im se pridružili stanovnici Mostara i okolnih mjesta, potvrdio je Kraljević. Ana Šljivić, predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru, obratila se prisutnim nakon čega su puštane pjesme Mate Bulića, Ivana Mikulića i Thompsona. Kraljević je potvrdio da za sada nemaju planove za more prosvjede. "Sve je sada na političarima", kaže Kraljević.

11:30 - Ana Šljivić, predsjednica Studentskog zbora Sveučilišta u Mostaru, procijenila je u razgovoru za Žurnal da se na protestima u Mostaru do sada okupilo oko 5.000 ljudi. Više informacija Šljivić će imati nakon što se završe predviđeni govori.  Na protestima u nekoliko gradova do sada nisu zabilježeni nemiri.

11:20 - U nekoliko gradova Bosne i Hercegovine u 11 sati počeli su najavljeni protesti Hrvata "Odzvonilo je!" koji su dio akcije "Stop majorizaciji Hrvata u BiH". Protesti su najavljeni u Mostaru, Široko Brijegu, Livnu, Vitezu, Žepču i Orašju. Proteste koje organizuju Studentski zbor Sveučilišta u Mostaru, Hrvatski studentski politološki forum i Hrvatski intelektualni zbor. Prve informacije govore da se u Mostaru okupilo nekoliko stotina ljudi koji nose transparente sa natpisima  "nismo Japanci, a tresu nas", "odzvonilo je" i "neću izdat ja".

11:00 - HDZ BiH poziva sve Hrvate na današnje mirne prosvjede - HDZ BiH priopćio je kako daje bezrezervnu potporu današnjim prosvjedima hrvatskog naroda koji se organiziraju u svim županijama s hrvatskom većinom te u Žepču, a u sklopu akcije "Stop majorizaciji Hrvata u BiH".

"Cilj mirnih prosvjeda je iskazati odlučnost i ustrajnost hrvatskog naroda u borbi za ustavnu i institucionalnu ravnopravnost s druga dva naroda u BiH te najoštrije osuditi i spriječiti pokušaj uspostave vlasti bez legitimnih predstavnika hrvatskog naroda", ističu iz HDZ-a BiH.

Dodaju kako se dostojanstvenim okupljanima, kao činom upozorenja,  želi poslati poruka svim predstavnicima političkih stranaka u BiH kao i relevantnim predstavnicima međunarodnih institucija da hrvatski narod "neće nijemo gledati na nepravde koje mu se nanose kao narodu i da se mora uvažiti njegova izborna volja".

"Pozivamo sve članove i simpatizere HDZ-a BiH, branitelje, studente, srednjoškolce, gospodarstvenike, poljoprivrednike, sve nositelje izvršnih, javnih i političkih funkcija u ime hrvatskog naroda, a napose pozivamo cjelokupan hrvatski narod da mirnim okupljanjem od 11 do 12 sati, u svim mjestima prosvjeda, sudjeluje u činu slanja poruke da Hrvati  neće nijemo prihvatiti daljnje poniženje i obespravljivanje hrvatskog naroda kao konstitutivnog i suverenog naroda u BiH", stoji u priopćenju Ureda za informiranje HDZ-a BiH.

(zurnal.info/Fena)

Ipak će se održati konstituirajuća sjednica
Novosti
: Ipak će se održati konstituirajuća sjednica
Nije bitno ko sam ja, bitno je ko ste vi
Interview
Dejan Zečević: Nije bitno ko sam ja, bitno je ko ste vi
Još jedan fijasko u OHR-u
Novosti
Razgovori između HDZ-a BiH, HDZ-a 1990, SDA i SDP-a BiH završeni su večeras u OHR-u bez sporazuma o formiranju vlasti u Federaciji BiH: Još jedan fijasko u OHR-u
Goveda vrijedna 40 miliona
Istražujemo
Praonica novca Farmland: Goveda vrijedna 40 miliona
Potpisnice Platforme večeras o formiranju vlasti, mesto i vreme sastanka nepoznati
Novosti
: Potpisnice Platforme večeras o formiranju vlasti, mesto i vreme sastanka nepoznati
Na logorovanje umjesto u zatvor
Novosti
: Na logorovanje umjesto u zatvor

Dževad Rađo, poslanik u Skupštini Kantona Sarajevo i član Saveza za bolju budućnost, nikada neće odslužiti šestomjesečnu zatvorsku kaznu zbog izazivanja prometne nesreće u kojoj je jedna osoba poginula a dvije su ozlijeđene.

Rađu je Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) pravosnažno osudio 29. marta 2006. godine. Više od tri i po godine Rađo je odgađao odlazak u zatvor, a na kraju je i pomilovan. Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva su otkrili da je, barem u jednom slučaju, odgodu odlaska u zatvor dobio na osnovu netačnih podataka.

Prema postojećim zakonima o izvršenju krivičnih sankcija, osuđenici u BiH imaju mogućnost da odgode odlazak u zatvor ili da prekinu služenje zatvorske kazne. U molbi pravosudnim institucijama mogu tražiti odgodu zbog bolesti, nepoloženog ispita, smrtnog slučaja ili nesređene materijalne situacije u obitelji i slično. Uz molbu moraju priložiti odgovarajuće dokaze. Sudije sa kojima su novinari CIN-a razgovarali kažu da se ti dokazi u većini slučajeva ne provjeravaju.

Prema podacima koje je CIN prikupio sa 41 općinskog i osnovnog suda u BiH, u januaru i februaru 2011. godine, na odsluženje zatvorske kazne čeka 1.875 pravosnažno osuđenih osoba. Njih 152 je uložilo molbe za odgodu kazne, dok ostali, uglavnom, čekaju na mjesto ili su u bijegu.

Podaci entitetskih ministarstava pravde pokazuju da je na kraju 2010. godine u 12 bosanskohercegovačkih zatvora bilo 317 slobodnih mjesta.

Rada Kafedžić, šefica Odjela za praćenje prava pritvorenika u Instituciji ombudsmena BiH, kaže da je problem u lošoj koordinaciji među institucijama unutar entiteta i u tome što osuđenici iz FBiH ne mogu služiti kaznu u RS-u i obratno.

Goran Salihović, predsjednik Općinskog suda u Sarajevu, kaže da ne postoji garancija da će pravosnažno osuđena osoba završiti u zatvoru.

Salihović je nadležan da osuđenike iz Sarajeva uputi na izdržavanje zatvorske kazne, bez obzira na to gdje su osuđeni. Među takvima je bio i Rađo. Zbog izazivanja prometne nesreće prije devet godina, on je u novembru 2005. godine osuđen u Kantonalnom sudu u Livnu.

Nakon što je Vrhovni sud donio pravosnažnu presudu, Općinski sud u Sarajevu trebao ju je izvršiti, ali je Rađo 8. maja 2006. godine podnio molbu za odgodu odlaska u zatvor. Naveo je da za potrebe izrade doktorske disertacije na Nastavničkom fakultetu Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru, od 3. do 27. jula 2006. godine mora obaviti testiranja na izletu i logorovanju.

Rađo je napisao da su te aktivnosti obavezne kod svih aplikanata za disertaciju, da će u tom periodu završiti već započeti rad i da bi duži prekid u radu značio dodatne finansijske troškove. Naveo je i da je jedini hranitelj dvoje maloljetne djece i da pokušava pronaći način da ih finansijski zbrine. Salihović je donio rješenje o odgodi na tri mjeseca.

Međutim, prema podacima Nastavničkog fakulteta u Mostaru, Rađo nikada nije prijavio disertaciju. Rečeno je i da su izlet i logorovanje obavezan predmet za dodiplomce, ne za doktorante.

U intervjuu za CIN Rađo kaže da disertaciju nije uradio, jer je mnogo koštala (oko 8.000 KM), ali dodaje da je obavio testiranje studenata na izletu. Mada je rekao donijeti rezultate testiranja, Rađo to nikada nije učinio.

Prema imovinskom kartonu koji je predao Centralnoj izbornoj komisiji BiH u junu 2010. godine, Rađo je u trenutku traženja odgode mjesečno primao 1.124 KM mirovine plus 1.296 KM na ime honorara i naknada. Nekretnine i ušteđevinu procijenio je na više od milion KM.

Nakon prve odgode Rađo se u naredne tri godine više puta javljao u zatvor, ali kaznu nije počeo služiti. Na sud je prilagao potvrde nadležnih o tome da u zatvoru nije bilo mjesta.

Tokom 2009. godine još je dva puta ulagao molbe za odgodu, navodeći loše zdravstveno stanje, između ostalog: snažno lupanje srca, vrtoglavicu, gubitak težine, povišeni tlak i visok šećer.

Oba puta priložio je nalaz sa Klinike za endokrinologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu u kojem se navodi da se Rađo javio zbog navedenih simptoma. Prvi put se javio na dan podnošenja molbe, a drugi - dan prije nego što je molbu napisao. Oba puta dobio je odgodu, u ukupnom trajanju od pola godine.

Bosanko Horozić i Bećir Heljić, doktori sa klinike, kažu da se sjećaju da je Rađo dolazio sa navedenim simptomima, ali ne i da se liječio zbog toga ili da je radio dodatne pretrage.

Sudija Salihović kaže da jeste simptomatično ako osuđenik posjećuje ljekare na dan pisanja molbe, ali da je nemoćan ako i sudski vještak potvrdi da su zadovoljeni uvjeti za odgodu. U Rađinom slučaju vještaci su svoje mišljenje dali na temelju liječničkih nalaza koje je on priložio, ali nisu radili dodatne preglede, jer sud to nije tražio.

Nakon svega, Borjana Krišto, predsjednica FBiH, pomilovala ga je 30. decembra 2009. godine i tako ga u potpunosti oslobodila odlaska u zatvor.

Rađo kaže da je uzoriti građanin koji ranije nije osuđivan i da je to što je bio pripadnik Armije BiH valjan razlog da ne ode u zatvor: "Ja sam pola Bosne oslobodio. Ja sam Zlatni ljiljan." Dodaje da se ne osjeća dobro od moždanog udara koji je doživio 2002. godine.

Bolestan do zatvora

Josip Merdžo, tajnik Hrvatske demokratske zajednice 1990, osuđen je 14. septembra 2006. godine na godinu dana zatvora, jer je kao predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona zloupotrijebio službeni položaj i oštetio kantonalni budžet za 757.308 KM. Odlazak u zatvor uspješno je odlagao više od tri godine.

Prvu molbu za odgodu Merdžo je podnio 1. novembra 2006. godine, navodeći da kao zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta FBiH ima neodložne poslove na konstituiranju vlasti nakon općih izbora održanih te godine. Dobio je odgodu od tri mjeseca.

Tokom naredne tri godine više puta je podnosio molbe za odgode, žaleći se na loše zdravstveno stanje. U slučajevima kada je bio odbijen, ulagao je žalbe, što je dodatno odlagalo izvršenje kazne.

Jednu od njegovih molbi odbacio je Marin Zadrić, predsjednik Općinskog suda u Mostaru. Zadrić je u rješenju napisao da su Merdžini liječnički nalazi uredni, da liječniku odlazi isključivo u vrijeme kada mu istječe vrijeme odgode te da se Merdžo tokom ranije odgode zbog liječenja pojavljivao u medijima kao vrlo aktivan političar.

"Najrađe bih glavom u zid lupao kada vidim kako me pokušavaju prevariti", kaže Zadrić.

Merdžo je u zatvor otišao 17. februara 2010. godine, a već nakon pola godine mu je prekinuto izvršenja kazne. Kaže da je molbu podnio jer je jedini hranitelj obitelji sa sedmero djece i da je u zatvoru "iscrpio materijalna sredstva" pa je tražio da ga puste kako bi „mogao priskrbiti za dalje izdržavanje obitelji". Dva mjeseca kasnije, Krišto, predsjednica FBiH, ga je pomilovanjem u cijelosti oslobodila ostatka kazne.

Merdžo kaže da je danas boljeg zdravstvenog stanja, ali da i dalje ima problema sa disanjem.

Tahir Đulić, zamjenik direktora zatvora u Mostaru, kaže kako se ne sjeća da je Merdžo u zatvoru koristio neke posebne liječničke usluge.

Podaci Institucije ombudsmena BiH pokazuju da osuđenici u zatvorima dobijaju osnovnu liječničku pomoć, a po potrebi imaju pravo i na specijalističke preglede u bolnici. Novinari CIN-a posjetili su neke od zatvora u BiH i upoznali osuđenike koji imaju ozbiljnih zdravstvenih problema, ali ipak služe kaznu.

Dojava o tjeralici

Kemala Terzića, bivšeg načelnika Donjeg Vakufa, Vrhovni sud FBiH je 30. marta 2006. godine pravosnažno osudio na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja. Terzić je 100.000 KM, koje je dobio kao pomoć od Vlade FBiH 2000. godine, umjesto u budžet općine prebacio na račun firme "Promo" iz Donjeg Vakufa, na čijem je čelu bio Kemal Čolak, njegov kolega iz Stranke demokratske akcije.

Presuda je dostavljena Kantonalnom sudu u Novom Travniku koji je naredbu za izvršenje kazne trebao proslijediti nadležnom sudu u Bugojnu. Darmin Avdić, sudija Kantonalnog suda u Novom Travniku, ovaj predmet je zadržavao više od dvije godine prije nego je naredbu poslao Katici Soldo, predsjednici Općinskog suda u Bugojnu. Na njen upit o razlozima zadržavanja predmeta, Avdić je naveo da naredbu nije poslao pravovremeno, jer je tražio način da firma "Promo" vrati 100.000 KM u budžet Srednjobosanskog kantona i da nije došlo do zastare. .

Terzić je nakon toga dva puta zatražio odgodu zbog narušenog zdravlja, čime je odlazak u zatvor prolongirao za još pola godine. Po njihovom isteku upućena mu je obavijest da se javi u zatvor, ali je vraćena uz obrazloženje da on ne živi na adresi u Donjem Vakufu, iako je sa nje vršio svu dotadašnju korespondenciju sa sudom. Stoga je Soldo 3. augusta 2009. za Terzićem raspisala tjeralicu.

Četiri dana kasnije, Asim Crnalić, njegov advokat, obavijestio je Soldo da Terzić živi u Sarajevu i naveo da sud u Bugojnu nije nadležan za provođenje sudske odluke. Istog dana Terzić je nazvao sudiju Soldo i tražio objašnjenje zbog čega je tjeralica raspisana, govoreći pritom kako je dobio dojavu da je ona dala naredbu za to.

Istraga Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srednjobosanskog kantona je pokazala da je Terziću za tjeralicu dojavio Abdulah Čepalo, komandir Policijske stanice Donji Vakuf, koji je zbog toga kažnjen oduzimanjem 15 posto od plaće. Čepalo je objasnio da je Terzića upozorio da se što prije javi sudu kako "ne bi bio lišen slobode na javnom mjestu ili u krugu porodice, te na taj način načinio sramotu sebi i porodici".

Kantonalni sud u Novom Travniku utvrdio je da Terzić ima prebivalište u Donjem Vakufu, a u Sarajevu samo mjesto boravka. Nakon toga, on je došao u ured sudince Soldo, odakle je sproveden u zenički zatvor. U Zenici je proveo nešto više od sedam mjeseci, da bi ga potom Krišto oslobodila ostatka kazne.

Umjesto zatvora novčana kazna

U zadnje tri godine, na području BiH je, na osnovu naloga sudova, raspisano 3.740 tjeralica za pravosnažno osuđenim osobama. Policije entiteta i Brčko distrikta nemaju podatke koliko je od tih osoba uhapšeno.

Potrage ne završavaju uvijek uspješno, što pokazuje i slučaj Ivana Vukšića, direktora bivše Obavještajno-sigurnosne službe FBiH, kojeg je Vrhovni sud FBiH u februaru 2005. pravosnažno osudio na osam mjeseci zatvora zbog krivičnog djela uzimanja talaca.

Vukšić je zatvor najprije izbjegao navodeći da je bolestan, da bi potom prijavio fiktivnu adresu stanovanja, zbog čega je za njim u julu 2007. godine raspisana tjeralica. Nikada nije uhvaćen, iako je, prema riječima sudije Marina Zadrića koji je tada bio predsjednik Općinskog suda u Ljubuškom, stanovao preko puta policijske stanice u tom gradu.

Sanela Fazlić-Kulovac, viši istražitelj za odnose sa Interpolom i pravosuđem pri MUP-u FBiH, kaže da je od kolega iz Hrvatske imala informacije o kretanju Vukšića i da je MUP Zapadno-hercegovačkog kantona obavještavala o tome, ali nije dobijala odgovore.

Iako je bio pod tjeralicom, Vukšić je nastavio pravnu bitku da zatvorsku kaznu zamijeni za novčanu. Presudom Vrhovnog suda FBiH iz oktobra 2010. godine to mu je i udovoljeno, pa je platio 24.400 KM kazne. Nakon uplaćenog novca tjeralica je obustavljena.

Prema podacima koje su novinari CIN-a dobili od sudova, do objavljivanja ove priče, najmanje 23 osuđenika za kojima je bila raspisana tjeralica neće odslužiti kaznu, jer je došlo do zastare, što znači da vlasti više nemaju pravo da ih pošalju u zatvor, jer je proteklo više godina od izricanja presude.

Slučaj iz Sokoca pokazuje da i sam sudija može dovesti do zastare kazne. Đorđa Samojko, nekadašnji predsjednik Osnovnog suda u Sokocu, osuđen je u martu 2007. godine, jer je u postupku izvršenja sudske presude za tri osuđene osobe omogućio da dođe do zastare. Morao je platiti 2.000 KM novčane kazne.

Pomilovanjem Rajka Kuzmanovića, predsjednika Republike Srpske, u decembru 2008. godine ta je osuda brisana. Danas Samojko radi kao advokat u Sokocu.

 

(CIN)

Nešto je trulo u Parlamentu FBiH
Novosti
: Nešto je trulo u Parlamentu FBiH
Nije postignut dogovor o formiranju vlasti u FBiH
Novosti
: Nije postignut dogovor o formiranju vlasti u FBiH
Najnovije
Poslanici o minimalcu
NEDJELJNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: Poslanici o minimalcu
Waterloo zubi
Iz Crvenog solitera (audio): Waterloo zubi
Kako tužilaštvo toleriše bezakonje građevinskih kartela u Zenici
IZGRADNJA BOLNICE I TRGA RUDARA (2): Kako tužilaštvo toleriše bezakonje građevinskih kartela u Zenici
Američke sankcije za Naftnu industriju Srbije koja posluje i u BiH
ZBOG RUSKOG VLASNIŠTVA: Američke sankcije za Naftnu industriju Srbije koja posluje i u BiH
WDG prodaje posječeni materijal iz kruga Vitezita
IAKO NIJE VLASNIK: WDG prodaje posječeni materijal iz kruga Vitezita
Kad će početi dani radosti?
PISMENA ZADAĆA (audio): Kad će početi dani radosti?
Police, Prosecutors, and Lawyers have been protecting a brutal abuser for years
General's untouchable son: Police, Prosecutors, and Lawyers have been protecting a brutal abuser for years
Potvrđena suspenzija bivšoj predsjednici Kantonalnog suda u Novom Travniku
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH: Potvrđena suspenzija bivšoj predsjednici Kantonalnog suda u Novom Travniku
Organizacioni odbor kandidata za proširenje „crne liste“
OBILJEŽAVANJE NEUSTAVNOG DANA RS BEZ DODIKA: Organizacioni odbor kandidata za proširenje „crne liste“
Građane Zenice lažu i kantonalni premijer i gradonačelnik
IZGRADNJA BOLNICE I TRGA RUDARA (1): Građane Zenice lažu i kantonalni premijer i gradonačelnik
Vučićevi lojalisti, nova pretorijanska garda
Strah od mangupa u sopstvenim redovima (audio): Vučićevi lojalisti, nova pretorijanska garda
Šest uposlenica sprema tužbu za mobing protiv predsjednika suda
Kantonalni sud u Novom Travniku: Šest uposlenica sprema tužbu za mobing protiv predsjednika suda
Milioni maraka za odabrane firme
STARA PRAKSA FONDA ZA ZAPOŠLJAVANJE OSOBA SA INVALIDITETOM: Milioni maraka za odabrane firme
Pregled sedmice 28.12.2024. - 4.1.2025.
AUDIO ŽURNAL: Pregled sedmice 28.12.2024. - 4.1.2025.
Promatranje i pažljiva intervencija
AUTO KINO: Promatranje i pažljiva intervencija
Žrtve demonkratije
NEDJELJNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: Žrtve demonkratije
Truljenje mozga
Iz Crvenog solitera (audio): Truljenje mozga
Policija, tužioci i advokati godinama štite brutalnog nasilnika
Nedodirljivi generalov sin: Policija, tužioci i advokati godinama štite brutalnog nasilnika
Izvještaj sa filantropske večere
Do posljednjeg nevoljnika (audio): Izvještaj sa filantropske večere
Pravobranilaštvo BiH pokrenulo spor povodom prodaje Vitezita
TUŽENI STEČAJNA UPRAVA I KUPAC: Pravobranilaštvo BiH pokrenulo spor povodom prodaje Vitezita