TUŽENI STEČAJNA UPRAVA I KUPAC:Pravobranilaštvo BiH pokrenulo spor povodom prodaje Vitezita

Istražujemo

TUŽENI STEČAJNA UPRAVA I KUPAC: Pravobranilaštvo BiH pokrenulo spor povodom prodaje Vitezita

Još jedna, uslovno rečeno zanimljivost, objelodanjena je ovih dana. Stečajni postupak nad Vitezitom otvoren je 14. 11. 2019. godine. Mjesec dana ranije Advokatsko drušvo „ Adil Lozo i drugi“ izvršava posudbu od 50.000 maraka od Društva „Igman Konjic“, navodno potrebne za vođenje prethodnog stečajnog postupka.

Pravobranilaštvo BiH pokrenulo spor povodom prodaje Vitezita
Vitezit (foto: zurnal.info)

Protekli praznični dani nisu umanjili aktivnosti na razrješenju enigme oko zakonitosti stečajnog postupka u Vitezitu. Pravobranilaštvo BiH podnijelo je tužbeni zahtjev Općinskom sudu u Travniku kojim traži poništenje Rješenja o dosudi kojom su nekretnine Vitezita, oko 1,3 miliona m2 predate u posjed kupcu, zagrebačkoj firmi „WDG promet“ vlasnika Matiasa Zubaka. Tuženi su stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović, odnosno Vitezit te "WDG promet".

RAZLIČITE PRESUDE I STAVOVI

Pravobranilaštvo navodi da stečajna uprava nije mogla prodati imovinu iz jednostavnog razloga – Vitezit nije bio upisan kao njen vlasnik! U zemljišnim knjigama vlasnik je država, a Vitezit je tek korisnik.

„Predmet prodaje su nekretnine koje nisu mogle biti u prometu, gdje prvotuženi nije bio niti je sada vlasnik istih, jer nije stekao pravo vlasništva, obzirom da u momentu prodaje, niti kasnije, nije bio upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik nekretnina, zbog čega nije jasno kako, na koji način i pod kojim uslovima je stečajna upravnica prvotuženog uvela u posjed drugotuženog – kupca nekretnina, koji je ikao upoznat o nemogućnosti provođenja Rješenja o dosudi, faktički preuzeo vlasnička ovlaštenja nad spornom imovinom prvotuženog“, navedeno je u tužbi Pravobranilaštva.

iz tužbenog zahtjeva Pravobranilaštva BiH

Zemljišnoknjižni ured suda u Travniku odbio je upisati pravo vlasništva za „WDG promet“. Uredu nije dostavljena potvrda o plaćenom porezu, a i spisak parcela se razlikuje od onoga što je sukladno oglasu prodano kupcu.

Stečajna uprava prodavala državnu imovinu koja je pod zabranom!Zubak ne može kupiti VitezitStečajna uprava prodavala državnu imovinu koja je pod zabranom!

Reakcija Pravobranilaštva BiH uslijedila je nakon što je Kantonalni sud u Novom Travniku krajem novembra poništio navedeno rješenje ZK ureda kojim odbija upis vlasništva, te je cijeli predmet vraćen na ponovni prvostepeni postupak. Kantonalni sud dao je na neki način prednost Zakonu o stečajnom postupku FBiH u odnosu na državni Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom.

iz presude Kantonalnog suda u Novom Travniku

S druge strane, Pravobranilaštvo BiH je stava da je u pitanju prodaja državne imovine koja je suprotna Zakonu o zabrani raspolaganju državnom imovinom, kojeg je svojevremeno proglasio Ured visokog predstavnika.

„Rješenje o dosudi je protivno Ustavu BiH i prinudnim propisima, a posebno relevatnim odredbama Zakona o provremenoj zabrani raspolaganja državnom imovine koja u članu 2 propisuje da „bez obzira na odredbe bilo kojeg drugog zakona ili propisa, državnom imovinom može raspolagati iskuljučivo Bosna i Hercegovina, kao njen titular. Svaka odluka, akt, ugovor ili bilo koji drugi pravni instrument koji se raspolaže imovinom iz člana 1 ovog zakona suprotno odredbama ovog zakona je ništav“, zaključuju pravobranioci BiH.

Stečajni sudija poništio odluke Odbora povjerilaca, traži reakciju tužilaštvaNASTAVAK haosa U VITEZITUStečajni sudija poništio odluke Odbora povjerilaca, traži reakciju tužilaštva

Stečajni sudija traži da Pravobranilaštvo BiH poništi prodajuDA LI ĆE VITEZIT OSTATI BEZ KUPCAStečajni sudija traži da Pravobranilaštvo BiH poništi prodaju

ZAŠTO JE IGMAN POSUDIO NOVAC?

Još jedna, uslovno rečeno zanimljivost, objelodanjena je ovih dana. Stečajni postupak nad Vitezitom otvoren je 14. 11. 2019. godine. Mjesec dana ranije Advokatsko drušvo „ Adil Lozo i drugi“ izvršava posudbu od 50.000 maraka od Društva „Igman Konjic“, navodno potrebnih za vođenje prethodnog stečajnog postupka. Posudba je prema dokumentima izvršena po nalogu Općinskog suda u Travniku. Zašto je posudba izvršena baš od Igmana i zašto baš preko advokatske kancelarije Adila Loze (koji će potom biti imenovan predsjednikom Odbora povjerilaca) posebna je priča. Ono što je poznato jeste da je pet godina kasnije iz Igmana najavljena tužba jer novac nije vraćen. Igman za pozajmicu tereti Lozu, ovaj pak od stečajnog sudije sada traži taj novac.

Igman Konjic: zahtjev Adilu Lozi za povrat novca

Ovo su samo neki novi detalji koji potvrđuju ono na što Žurnal godinama ukazuje, a to su nezakonitosti ne samo u stečajnom postupku nego i prethodnom vremenu.  

Kadrovi HDZ-a i SDA omogućili prodaju Vitezitovog pogona Iranu!UDRUŽENI KRIMINALNI PODUHVATKadrovi HDZ-a i SDA omogućili prodaju Vitezitovog pogona Iranu!

Kupovina Vitezita postala dio međunarodne istrage o prevaramaKada neće domaće pravosuđeKupovina Vitezita postala dio međunarodne istrage o prevarama

Podsjetimo i da su nedavno pravosudne institucije još jednom pokazale da stečajna uprava Vitezita predvođena upraviteljicom Behrijom Huseinbegović i predsjednikom Odbora povjerilaca Adilom Lozom nije vodila postupak sukladno zakonu.  Presudom Vrhovnog suda Federacije BiH  priznato je rešenje o dosudi po tužbi firme Interpromet protiv „Vitezit-Cromena“ kao pravnog sljednika PS Vitezit. Pojednostavljeno, to znači da stečajna uprava nije mogla prodavati imovinu Vitezita onako kako je prodavala, shodno sudskim rješenjima, tuđu imovinu! Od početka stečaja zanemarena je mjera osiguranja za vanknjižnu imovinu “Vitezit Cromena”, kćerke firme Vitezita, kojom je ta imovina kao tuđa izuzeta od prodaje, ali je ipak stavljena na listu nekretnina u oglasu o prodaji.

Još jedan dokaz nezakonitog stečajnog postupka u VitezituPRESUDA VRHOVNOG SUDA FBiHJoš jedan dokaz nezakonitog stečajnog postupka u Vitezitu

FUP ispituje aktere povezane sa VitezitomPRIJE OKONČANJA VELIKE PLJAČKEFUP ispituje aktere povezane sa Vitezitom

(zurnal.info)