
Žurnal in English
award for the best reporting on corruption: Through Intimidation of citizens, they demand outdated debts of “Singergija” and “Prizma”
The Center for the Development of Media and Analysis (Centar za razvoj medija i analize - CRMA) organized the selection of the best journalistic research on corruption. Journalists from the online magazine Žurnal selected the three best investigative media content on corruption, Al Jazeera Balkans journalist Dragan Stanimirović, tacno.net journalist Elmedina Šabanović and etrafika.net journalist Andrijana Pisarević. We are publishing the story of Andrijana Pisarević

Novosti
Nagrađena istraživačka priča: Zastrašivanjima od građana traže zastarjele dugove „Sinergije“ i „Prizme“
Centar za razvoj medija i analize je organizirao izbor najboljih novinarskih istraživanja o korupciji, Nagrađeni su novinar Al Jazeere Balkans Dragan Stanimirović, novinarka portala tacno.net Elmedina Šabanović i novinarka portala etrafika.net Andrijana Pisarević. Objavljujemo nagrađenu priću Andrijane Pisarević "Zastrašivanjima od građana traže zastarjele dugove „Sinergije“ i „Prizme“ .

Istražujemo
Vlast u Livnu radi protiv mještana : Zbog nalazišta urana mještani Tušnice ostaju bez pitke vode?
Mještani sela u podnožju Tušnice bore se za vodu i prirodno okruženje koja su ugrožena zbog koncesije za istraživanje i eksploataciju mineralne sirovine - podzemne vode u industrijske svrhe dodijeljene firmi Lara natural. Oni sumnjaju da sve ima veze sa rudnikom mrkog uglja Tušnica koji je bogat uranom. Upozoravaju na još jedan problem - da je općina prevarom uknjižila privatne parcele u svoje vlasništvo

Žurnal in English
award for the best reporting on corruption: Police guard empty private apartment of FBiH vice president for seven years
The Center for the Development of Media and Analysis (Centar za razvoj medija i analize - CRMA) organized the selection of the best journalistic research on corruption. Journalists from the online magazine Žurnal selected the three best investigative media content on corruption, Al Jazeera Balkans journalist Dragan Stanimirović, tacno.net journalist Elmedina Šabanović and etrafika.net journalist Andrijana Pisarević. We are publishing the story of Elmedina Šabanović.

Novosti
Nagrađena istraživačka priča: Policija sedam godina čuva prazan privatni stan potpredsjednice FBiH
Centar za razvoj medija i analize je organizirao izbor najboljih novinarskih istraživanja o korupciji, Nagrađeni su novinar Al Jazeere Balkans Dragan Stanimirović, novinarka portala tacno.net Elmedina Šabanović i novinarka portala etrafika.net Andrijana Pisarević. Objavljujemo nagrađenu priću Elmedine Šabanović „Za sigurnu Meliku Mahmutbegović: Policija sedam godina čuva prazan privatni stan potpredsjednice FBiH“

Galerija Žurnal
NEDJELJNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: Plakati su veći kad su likovi sitniji

Darko Cvijetić
Iz Crvenog solitera: Osušene zvijezde
Jugoslavija je i nastala kao, prije svega, kulturno dobro. Naziv je od biskupa J. Juraja Strossmayera, koji je Jugoslaviju definirao prvo kao kulturni prostor. Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti postojala je 1867. godine u Zagrebu, mnogo dakle prije nego se Jugoslavija uopće ujedinila. Kulturni prostor nastavio je postojati i nakon raspada zemlje.

Istražujemo
Inspekcija ponovo u Alpha Security: Omiljeni Dodikovi zaštitari žale se da ih šefovi tretiraju kao roblje
Povodom navoda radnika firme "Alpha Security“ da ih uprava firme i dalje tretira kao sopstveno roblje, ne poštujući Zakon o radu, kao ni naloge inspektora rada o načinu obračuna plata i ostalih zarađenih naknada, Žurnal je ponovo zatražio odgovor od Republičke uprave za inspekcijske poslove – Inspektorata RS, iz kojeg su odgovorili da će inspektor rada ponovo izvršiti vanrednu inspekcijsku kontrolu.
Žurnal in English
JOURNALIST AWARD: The authors of the best research stories are Stanimirović, Šabanović and Pisarević!
Al Jazeera Balkans journalist Dragan Stanimirović, tacno.net journalist Elmedina Šabanović and etrafika.net journalist Andrijana Pisarević are the winners of this year's award for the best reporting on corruption. Congratulations!

Čitaonica Žurnal
Dijala Hasanbegović: Dan kad se slave jesen i penzija
Cijeli kvart, u kojem je pet banki, miriši na nešto što uskoro više nećemo imati, a samo možda pamtiti. Na stare toaletne vode, na mirisne doručke, onako, zdrave, s jajima i sušenim mesom, na kafu spremljenu uz drhtavicu i jutarnje jesenje žmarce. Na živote koji će nas jednog dana napustiti, kao i svi životi, ali koji će sa sobom odnijeti i vrijeme u kojem su cvjetali.

Istražujemo
Iako je na poziciji ministra proveo sedam godina: Edin Ramić ne zna koliko povratničke djece pohađa školu u Republici Srpskoj
Izbornu kampanju federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić počeo je tako što se fotografisao sa djecom povratnika u Srebrenici. Ni nakon sedam godina mandata ministar Ramić ne zna koliko djece povratnika pohađa škole u RS-u, ali je spreman da ih koristi u kampanji.

Žurnal in English
SCANDALOUS VISIT OF ERDOGAN: Mosque for Bosnia and Herzegovina, drones for Serbia that are produced by Bakir Izetbegović's godson
The Turkish president used his visit to directly support the SDA, interfere in domestic political situations and accuse the West of killing Muslims. He promised the Bosnians and Herzegovinians a new mosque and agreed with Vučić on the sale of combat drones produced by Bakir Izetbegović's godson.
Novosti
NOVINARSKA NAGRADA: Autor i autorice najboljih istraživačkih priča su Stanimirović, Šabanović i Pisarević!
Novinar Al Jazeere Balkans Dragan Stanimirović, novinarka portala tacno.net Elmedina Šabanović i novinarka portala etrafika.net Andrijana Pisarević dobitnici su ovogodišnje nagrade za najbolje izvještavanje o korupciji. Čestitamo!

Marko Tomaš
PISMENA ZADAĆA: Mala zemlja velikih iluzija
Fadile, obrati se Novalić samom sebi, ti si majstor! Savez samostalnih sindikata BiH nisi ni okrznuo a Kinoteci si dao čvrsto obećanje da će dobiti adekvatnu zamjenu za smještaj arhivske filmske građe. Tom se temom nitko više neće baviti a to je u teškim predizbornim vremenima najvažnije. Fora je u tome da svekolika javnost preko medija bude obaviještena o tome da je Fadil Novalić dao čvrsto obećanje da će problem biti riješen. Automatski se problem ima smatrati riješenim.
Istražujemo
Tajnu čuva IRB RS : Kakve poslove su advokati naplatili više od dva miliona maraka?
Kakav je rezultat rada ovih „masno“ plaćenih advokatskih usluga nije poznato, jer poslednji izvještaj o radu IRB RS, objavljen na zvaničnom sajtu ove finansijske organizacije, odnosi se na 2018. godinu. Iz IRB RS nisu odgovorili na pitanja Žurnala kakvi su rezultati angažovanja advokata iz Srbije i Hrvatske. U svakom slučaju, teško da su finansijski efekti angažovanja ovih advokata i blizu cifri koja je izdvojena da bi se platile njihove usluge.

Analiza
Skandalozna Erdoganova posjeta: Džamija za Bosnu i Hercegovinu, za Srbiju dronovi koje proizvodi kumče Bakira Izetbegovića
Svoju posjetu turski predsjednik je iskoristio da direktno podrži SDA, umiješa se u domaće političke prilike i optuži Zapad za ubijanje muslimana. Bosancima i Hercegovcima je obećao novu džamiju, a sa Vučićem dogovorio prodaju borbenih dronova koje proizvodi kumče Bakira Izetbegovića

Istražujemo
GRADONAČELNIKOV STRAH OD ŽURNALA: Stanivuković štiti tajkune i obmanjuje javnost
Drugi medij objavio je tekst o banjalučkom tajkunu koji je nelegalno gradio na tuđoj zemlji i koji bi dio zgrade morao da sruši, da je provođenja zakona u gradu koji je nedokazani borac protiv kriminala i korupcije privatizovao. Ali, Žurnal je Stanivukoviću konstantno pred očima. Polovinu mandata iskoristio je za pokušaje obračunavanja s našom redakcijom, po hodnicima Gradske uprave se pitao „zašto ga ne volimo“.

Tomislav Marković
Prokleta pitanja: Ako je Nemačkoj crkla krava, zašto u Srbiji nema mleka?
Premudri Aleksandar Vučić, Bog mu svako dobro dao, već priprema odgovor na podli podrivački štrajk krava koje odbijaju da daju mleko. “Alo” je pribegao strategiji negiranja stvarnosti, to im je uža specijalnost koju vežbaju već godinama na svim mogućim temama. Oni su obišli jednu i po radnju, slikali pune rafove s mlekom i utvrdili da tajkunski mediji lažu. A građani koji odu do prodavnice i ne nađu tetrapak sa žuđenom belom tečnošću, sami su krivi jer veruju izdajnicima.

Istražujemo
Skrivanje katastrofalnih rezultata: Vlada FBiH traži privatne revizore koji će napisati pozitivan izvještaj o njenom radu!
Nakon što je prošle godine onemogućila daljnji rad Ureda za reviziju na utvrđivanju efikasnosti Vladinih mjera na ublažavanju posljedica pandemije na privredu, Vlada FBiH traži privatnu firmu da uradi evaluaciju po mjeri Vlade. Potraga za privatnim revizorima već godinu dana je bezuspješna - niti jedna firma nije se prijavila na tender.

Čitaonica Žurnal
Crno more (2): Izgnanstvo Tatara sa Krima
Uz dozvolu izdavača Žurnal objavljuje dijelove knjige "Crno more" Neala Aschersona (Buybook Sarajevo). U ovoj knjizi Ascherson piše o uzbudljivoj istoriji zemalja oko Crnoga mora, komplikovanim odnosima između nacija i stalnoj žudnji za teritorijalnom prevlasti. Knjiga je danas aktuelnija nego ikada.
Najnovije

Jačaju glasovi protiv Dodikovih odluka: Kockarska egzibicija protiv interesa naroda u RS

Aktivista Edin Ramulić: Hoće li Dodik amnestirati ratne zločince?

PRESUDA SUDA BiH: Fikret Hodžić i Srebrena malina pravosnažno oslobođeni

RISTO JEFTIĆ, UDRUŽENJE VETERANA RS: Većina naroda u RS je protiv Dodikovih odluka, ali nema moć

MILORADOVI BALONI: Nećemo državu, ali hoćemo pare!

BUDITE PAMETNI: Dajmo djeci budućnost bez briga i straha!

AJNŠTAJN IZ LAKTAŠA: Cvijanovićeva, Amidžić, Košarac, Zarić, Laketa, Lazić... nisu pametni, nego Srbi

TROŠILA NOVAC UNATOČ SUDSKOJ ZABRANI: Stečajna upraviteljica Vitezita prijavljena Tužilaštvu SBK

DANI i NOĆI NEZAVISNOSTI: Domovina se brani quadom i nevaspitanjem

Šta se dešava u Aluminij Industriji: Pitanja na koja Amir Gross Kabiri ne želi odgovoriti

Ko je prijetio sutkinji Uzunović: Zet Dodikovog prijatelja i povlašteni zakupac u centru Banjaluke

AUDIO ŽURNAL: Pregled sedmice 23.2.-1.3.2025.

IZVAN PROPAGANDE: Kako Rusi stvarno vide rat
Zenica ustaje i poručuje vlastodršcima: Protesti neće stati, stižemo i do vaših radnih mjesta!

NEDJELJNI KOMENTAR ĐOKE NINKOVIĆA: Desant na istraživačko novinarstvo

Nakon Dodikovih najava kontrole i uvreda uredniku: Poreski inspektori u banjalučkom mediju

USTAVNI SUD REPUBLIKE SRPSKE ODLUČIO: Odluka o usvajanju Regulacionog plana za Jahorinu je neustavna!

NAPADAČI SASLUŠANI I PUŠTENI: U Brčkom napadnuti novinarka i snimatelj Centra za istraživačko novinarstvo

ŠUND LITERATURA U SARAJEVSKIM ŠKOLAMA: Kadaif bi prob'o rado, gurabijo pekmezli nado...

Zakon o posebnom registru neprofitnih organizacija: Osvetnički atak protiv onih koji nisu miljenici vlasti