Aktivisti prijavljuju zagađenje, nadležni samo registruju
Istražujemo
Arcelormittal nad Bosnom: Aktivisti prijavljuju zagađenje, nadležni samo registruju
Rijeka Bosna već treći put od početka godina ugrožena je od (ne)poznatog zagađivača. Svaki put zagađenje su uočili i prijavili aktivisti. Nadležne institucije “registruju incidente” , Tužilaštvo otvara predmete i na tome ostane.
Općina Bužim namještala je tendere za načelnikovog stranačkog kolegu
Istražujemo
POTVRĐENO PISANJE ŽURNALA: Općina Bužim namještala je tendere za načelnikovog stranačkog kolegu
Finansijska revizija Općine Bužim potvrdila je pisanje Žurnala o namještanju tendera firmi „KOV- GRAD“ iz Bužima koja je u vlasništvu stranačkog kolega načelnika ove Općine. To je bio jedan i od razloga zbog čega je Općina Bužim od federalnih revizora dobila mišljenje sa rezervom. Prema pregledu provedenih postupaka za 2022. godinu, federalni revizori su utvrdili da firma „KOV- GRAD“ učestvuje u ukupnoj vrijednosti zaključenih ugovora Općine sa 87 posto
Tvrtko stoluje pred Predsjedništvom do kraja septembra
Istražujemo
Nije spomenik, nego izložba: Tvrtko stoluje pred Predsjedništvom do kraja septembra
Iako nikada nije dobijena saglasnost Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, ipak je pronađena zakonska mogućnost da se spomenik kralju Tvrtku I Kotromaniću postavi prekoputa zgrade Predsjedništva BiH. Iz razgovora sa članom komisije Farukom Kapidžićem saznajemo da su glavnu ulogu odigrali upravo on i načelnik općine Centar Srđan Mandić, koji je dao privremenu dozvolu za korištenje javne površine. Dozvola je izdata za izložbu, cijena zakupa je simbolična, a važi do kraja septembra. Ipak, apsolutno je nerealno očekivati da se, nakon što dozvola istekne, spomenik ukloni…
Porodične firme iz vlasti Republike Srpske dobile milijarde budžetskih maraka
Istražujemo
BOGATSTVA NA RAČUN GRAĐANA: Porodične firme iz vlasti Republike Srpske dobile milijarde budžetskih maraka
Dok Republiku Srpsku iz dana u dan bjesomučno zadužuje stotinama miliona KM, SNSD politički vrh entiteta građanima nije predočio kako je preko sebi bliskih privatnih firmi godinama unazad izvlačio novac iz budžeta. Tenderskim i direktnim dogovorima na računima su obezbijedili od nekoliko stotina miliona do nekoliko milijardi maraka.
Mostarski Aluminij dobio subvenciju za uvezivanje staža iako nije ispunjavao uslove
Istražujemo
REVIZORI OTKRILI: Mostarski Aluminij dobio subvenciju za uvezivanje staža iako nije ispunjavao uslove
Mostarski Aluminij nije ni u većinskom vlasništvu FBiH, niti je u većinskom privatnom vlasništvu, tako da nije ispunjavao ni osnovni kriterij za učešće i izbor korisnika sredstava finansijske pomoći, naveli su iz Ureda za reviziju FBiH
Vlada RS prodala zemljište na Jahorini neposrednom pogodbom
Istražujemo
ISPOD TRŽIŠNE CIJENE: Vlada RS prodala zemljište na Jahorini neposrednom pogodbom
Kako firma koja je u prošloj godini poslovala sa gubitkom većim od deset hiljada maraka gradi veliki objekat na Jahorini i odakle joj novac da kupuje parcelu od Vlade RS?
Sudskim sporovima do naplate milionskih dugova za koncesije
Istražujemo
KANTON SARAJEVO: Sudskim sporovima do naplate milionskih dugova za koncesije
Pitanjem naplate za koncesije prethodnih godina bavili su se i federalni revizori. U Izvještaju o finansijskoj reviziji Kantona Sarajevo za 2021. godinu koji je objavljen prošle godine navedeno je da najveći broj pravnih lica koja vrše eksploataciju prirodnih resursa na području Kantona nema zaključen ugovor o koncesiji.
Grad platio lokaciju na Pofalićima, pa kip postavili ispred Predsjedništva BiH
Istražujemo
KOLIKO JE KOŠTAO TVRTKOV SPOMENIK: Grad platio lokaciju na Pofalićima, pa kip postavili ispred Predsjedništva BiH
Grad Sarajevo krajem aprila 2023. godine zaključuje ugovor vrijedan 5.800 KM bez PDV-a za izradu idejnog i glavnog projekta s vanjskim uređenjem spomenika bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića – Pofalići. Četiri mjeseca kasnije kip se postavlja, ali na drugoj lokaciji – prekoputa zgrade Predsjedništva BiH. Je li novac bespotrebno potrošen i kako je gradonačelnica Karić sa svojim saradnicima netransparentno potrošila 1,24 miliona maraka na direktne sporazume?
Posao od 610 hiljada KM dobila zaštitarska kompanija u vlasništvu porodice ministra Rame Isaka
Istražujemo
RMU KAKANJ : Posao od 610 hiljada KM dobila zaštitarska kompanija u vlasništvu porodice ministra Rame Isaka
U većini slučajeva u posljednjih nekoliko godina na tendere RMU Kakanj za poslove zaštite javljao se samo jedan ponuđač – Condor, iako u BiH djeluju brojne zaštitarske agencije. Fotografije pokazuju da ministar Ramo Isak itekako učestvuje u radu kompanije Condor. 
Behrija Huseinbegović dosljedno ignoriše naloge suda
Istražujemo
STEČAJNA UPRAVITELJICA FIRME TOM: Behrija Huseinbegović dosljedno ignoriše naloge suda
Iz zapisnika o sjednicama Odbora povjerilaca u koje je Žurnal imao uvid, nameće se zaključak kako je stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović manipulisala kada su u pitanju njene i nadležnosti odbora. Sudske odluke gotovo ismijava, a nakon po nju neugodnih upita sudije dešavalo se da napusti sjednicu bez obrazloženja i povratka na istu.
Poslove vrijedne 600.000 KM dobila firma gradonačelnikovog stranačkog kolege
Istražujemo
GRAD VISOKO: Poslove vrijedne 600.000 KM dobila firma gradonačelnikovog stranačkog kolege
Grad Visoko od firme Teve Varnost Elektronika, čiji je direktor i suvlasnik Kenan Handžić, stranački kolega gradonačelnika Mirze Ganića, kupovala zaštitnu opremu, pumpe za vodu, vatrogasno vozilo u vrijednosti oko 600.000 KM. Osim Grada Visoko, i javna preduzeća na čijem čelu se nalaze kadrovi SDA, bili su darežljivi pa je tako Handžićeva firma samo od početka godine dobila više od 1,3 miliona maraka vrijedne tendere. Na svim tenderima bili su jedini ponuđači
Na ključna mjesta imenovani odani stranački kadrovi
Istražujemo
Kadrovski mozaik Zorana Tegeltije: Na ključna mjesta imenovani odani stranački kadrovi
Novi direktor Uprave za indirektno oporezivanje je prema izvorima Žurnala iz UIO, za samo nekoliko dana potpisao niz novih rješenja o premještajima, posebno u sektoru carina, gdje je postavio svoje ljude.
Firma EU Explosive od rudnika Koncerna dobija milionske poslove
Istražujemo
BEZ OBZIRA NA OPTUŽNICU: Firma EU Explosive od rudnika Koncerna dobija milionske poslove
Optužnica, niti suđenje zbog zloupotrebe položaja pravnom licu "Eu explosive" iz Zenice, njenom vlasniku i direktorici, nisu naštetili. Ova firma postala je skoro pa ekskluzivni dobavljač eksploziva za rudnike u sastavu Koncerna, a samo od početka godine dobila je tendere vrijedne više od 3,5 miliona KM. Na skoro svim bili su jedini ponuđač...
Uposlenik KCUS-a duže vrijeme trpio mobing, ponižavanje i degradaciju
Istražujemo
SAMOVOLJA SEBIJE IZETBEGOVIĆ: Uposlenik KCUS-a duže vrijeme trpio mobing, ponižavanje i degradaciju
Utvrđeno je da je tuženi (KCUS, op. B.M.) izvršio mobing nad tužiteljem tako što je poduzimanjem radnji nefizičkog uznemiravanja na njegovom radnom mjestu i to dodjelom ponižavajućih poslova bez uslova rada, dodjelom poslova koji ne odgovaraju stručnoj spremi tužitelja i radnom iskustvu, uskraćivanjem osnovnih sredstava za rad i radnog prostora, te provođenjem sindroma praznog stola
Građani ne znaju koliko službenika GU Banjaluka plaćaju
Istražujemo
STANIVUKOVIĆ KRIJE TAČAN BROJ: Građani ne znaju koliko službenika GU Banjaluka plaćaju
Dok gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ćuti i ignoriše dopise Žurnala, u javnosti se sve češće spominje podatak da hodnicima gradske administracije luta veliki broj službenika, zaposlenih mahom bez konkursa i mimo svih zakona. Na nezakonita zapošljavanja ukazuju i odbornici.  
Mustafa Kovačević dokazao da je nezakonito otpušten, Tužilaštvo SBK ignoriše slučaj
Istražujemo
Nakon tri godine sudskog postupka: Mustafa Kovačević dokazao da je nezakonito otpušten, Tužilaštvo SBK ignoriše slučaj
Nakon što je javno ispričao da je godinama po nalogu Ekrema Julardžije morao vraćati veći dio plate firmi, Mustafa Kovačević je dobio otkaz. Nakon tri godine sudskog postupka dokazao je da je otkaz bio nezakonit te mu je firma morala isplatiti sve neisplaćene plate od 2020. godine. Direktor Ekrem Julardžija, kao i firma Apel promet, prošli su nekažnjeno jer Tužilaštvo SBK godinama ignoriše čitav slučaj
Ogromni dugovi, kupovane nepotrebne mašine, radnici otpušteni, zaposleni penzioneri
Istražujemo
ZAŠTO JE ZRAK U STEČAJU: Ogromni dugovi, kupovane nepotrebne mašine, radnici otpušteni, zaposleni penzioneri
U vrijeme nikad veće potražnje za proizvodima iz oblasti namjenske industrije na svjetskom tržištu, u Bosni i Hercegovini firme koje se bave proizvodnjom naoružanja i vojne opreme suočavaju se s brojnim problemima. Sarajevska firma Zrak nalazi se vjerovatno u najtežem položaju – zbog nagomilanih dugova i izvršnih sudskih presuda otvoren je stečaj. Obučeni radnici dobili su otkaze, a u firmi danas rade penzioneri. Ko je kriv i šta će biti s imovinom Zraka čija se vrijednost mjeri u desetinama miliona maraka?
Prointer za pet mjeseci dobio ugovore vrijedne 59 miliona KM
Istražujemo
KO RUŠI REPUBLIKU SRPSKU: Prointer za pet mjeseci dobio ugovore vrijedne 59 miliona KM
Dok predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik o novinarima govori kao o rušiteljima RS, izdajnicima i stranim plaćenicima, prema podacima baze Akta.ba, firma povezana s njegovim sinom Igorom iz raznih budžeta za pet mjeseci dobila je ugovore u vrijednosti oko 59 miliona KM.
U Federaciji BiH ne postoji inspekcija dječije i socijalne zaštite
Istražujemo
DOK TRAJE ZLOSTAVLJANJE U PAZARIĆU: U Federaciji BiH ne postoji inspekcija dječije i socijalne zaštite
U Federaciji BiH radila su dva inspektora na poslovima dječije i socijalne zaštite. Nakon što su iz FUZIP-a prebačeni u Ministarstvo rada, nakon nekog vremena vraćeni su u FUZIP ali na sasvim druge poslove. Tako je, praktično, prestala da postoji inspekcija dječije i socijalne zaštite
Prijavitelj dobio status uzbunjivača, a za tužilaštvo nema korupcije
Istražujemo
KONKURSI U DKPT: Prijavitelj dobio status uzbunjivača, a za tužilaštvo nema korupcije
Predmetnom državnom tužiocu je trebalo 18 mjeseci „istrage“ da bi u konačnici istu odbacio, tačnije proglasivši se nenadležnim. Prema tom rješenju predmet je navodno prosljedio u Tužilaštvo Kantona Sarajevo i Okružno tužilaštvo Istočno Sarajevo. No, ni nakon dva i pol mjeseca dokumenti iz Tužilaštva BiH nisu bili dostavljeni navedenim tužilaštvima.